Diş Sağlığı

Ankara Zirkonyum Diş Kaplama

Ankara Kızılay Zirkonyum Diş Kaplama

Ankara Zirkonyum Diş Kaplama, Zirkonyum Nedir? ve Neden Önemlidir? Günlük hayatta diş ve diş sağlığına önem verilmelidir. Çoğu insan dişlerinin görünümünden, yapısından, renginden rahatsız olabiliyor ve diş sorunlarından dolayı diş operasyonları geçiriyorlar. Teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile zirkonyum diş kaplamagünümüzde bu sorunlara çözüm olacaktır. Zirkonyum yüksek gerilme direncine sahip ve doku dostu olması ile bilinir. Gren çapının düşük olmasıyla da diş hekimlerinin gözbebeğidir. Zirkonyumdiş hekimlerinin ihtiyaçlarını karşılar ve estetik, doku uyumu, sağlamlık, doğallık konusunda en yüksek kaliteye sahip alaşımdır. Zirkonyum, diğer metallerin aksine basınca dayanıklı, beyaz renkli ve ışık geçirgenliğine sahip olmasından dolayı arka ve ön dişler için en ideal maddedir. Sağlıklı, estetik görünümlü ve güzel dişlere sahip olmak için mükemmel bir çözümdür. Zirkonyum, teknoloji ile birleştiğinde elde edilen sonuç görülmeye değerdir. Teknoloji ile kusursuzca yapılan zirkonyumdişlerinizle rahatlıkla gülümseyebilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Durumlarda Kullanılır?

Kalıtsal yapı renkleşme, beyazlatma gibi tedavilerden sonuç alınamadığında ileri düzeydeki renkleşmelerde ve ayrık dişler, önceden kesilmiş dişler, metal destekli köprü yada kaplama olan, kırık dişlerin düzeltilmesinde de zirkonyum tedavisi uygulanır. Daha bir çok diş rahatsızlıklarında; renk, yapı konusunda çarpıklık, eğrilik veya aşırı madde kaybı olan dişler için en iyi tedavi zirkonyum tedavisidir.

Zirkonyum Diş Kaplamasının Avantajları Nelerdir?

Avantajlarını anlamak için öncelikle zirkonyum alaşımını anlamak en iyi çözümdür. Zirkonyum, estetik görünüşü ve yüksek ışık geçirgenliği ile metal porselenden daha iyi bir alaşımdır. Zirkonyum diş kaplama tedavisinin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz.

-Sıcak soğuk yalıtıcı özelliği vardır.
-Estetik ve yüksek ışık geçirgenliği ile ağızda doğal ve güzel görünümü sizi memnun edecektir. Metal porselenler ne kadar iyi yapılsada matlığı ve yapaylığı yüksek seviyededir. Zirkonyum sadece bu nedenlerle ve sağlamlık açısından tercih edilesi bir tedavidir.
-Metal porselenler mekanik şekilde dişe yapıştırılırken, zirkonyum mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur ve daha güçlü bir yapı sağlanır.
Zirkonyum doğal görünümü ve dişin rengine, yapısına en yakın alaşım olduğundan diğer kaplama tedavilerine göre daha doğal diş görünümü sağlar.
-Diğer metallerin aksine diş etinde koyu renk çizgi oluşturmaması ve metal olmaması nedeniyle zirkonyum estetikte bir numaralı kaplamadır.
-Pürüzsüz yüzeyi nedeniyle sigara gibi nedenlerden oluşan diş lekeleri ve diş taşı sorunları minimum seviyededir ve kahve, çay nedeniyle renk değiştirmez.
-Tat bozukluğu, diş eti sorunları ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir alaşımdır.
Zirkonyum, metal kaplamaların aksine diş etine baskı uygulamayan ve morlukların oluşmasına neden olmayan doğal, estetik görünüme sahip olmanızı sağlar.
-Metal kaplamalar diş ile birleşiminde kötü görüntülü iken zirkonyum kimyasal olarak diş yapısına benzediği için doğal bir görüntü sağlar.
-Diğer metallerde alerji oluşma riski çok yüksek iken zirkonyumda minimum seviyesindedir.
Zirkonyum vücuda en çok uyum sağlayan alaşım olduğu için diş eti sorunları olan bireylerde rahatlıkla kullanılabilir.
Zirkonyum ağız bakımı aksatılmadığı sürece diş eti sorunları oluşturmaz.

Zirkonyum Diş Kaplamasının Uygulanışı Nasıldır?

Teknolojinin gelişimiyle birlikte planlamalar bilgisayar ortamında hazırlanır. Diş kesimi tamamlandıktan sonra üç boyutlu tarayıcılar ile sanal ortama aktarılır. İki şekilde tarama işlemi gerçekleştirilir. Diş kesimi gerçekleştikten sonra ağız içi tarayıcı veya kamera yardımı ile görüntü alınır. Ve sanal ortamda eksiksiz, sorunsuz tasarım yapılır ve üretime geçilir. İkinci yöntem ise ağız ölçüsü alındıktan sonra laboratuvarda özel alçılar ile ölçünün aslı elde edilir. Sonrasında sayısal ortama aktarılır, porselen işlenir ve laboratuvara gönderilerek zirkonyum porselen diş yapımı bitirilmiş olur. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse, zirkonyum diş kaplama süresi durumlara göre değişiklik gösterir. Örneğin dişleriniz sağlıklı, herhangi ödem ya da iltihap yoksa yaklaşık bir hafta içerisinde 3 seansta yeni dişlere sahip olursunuz.

Birinci seansta ağız sağlığı için dişlerdeki çürükler tedavi edilir, metal destekli porselenler ağızdan uzaklaştırılır ve ölçü alınır. Bu seansın sonunda hastaya geçici diş hazırlanır çünkü o klinikten geçici diş ile çıkması sağlanır. İkinci seansta şekil beğenilir. Birey ile mumlardan yapılmış olan dişlerin boyu ve diğer ayrıntılara göre oynama yapılarak en iyisi ve beğeniye göre değişiklik yapılıyor. İkinci seansın sonunda birey dişlerin şeklini bilerek klinikten ayrılıyor. Mumlar bilgisayar ortamına kopyalanıp, zirkonyum alt yapının üzerine yapılarak seviye seviye dişlerin ortaya çıkması ve bireyin istediği dişlere sahip olması sağlanıyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişlerinin estetik, güzel görünümlü ve kusursuzluğa yakın olmasını kim istemez, bu nedenle yüz şekli ile dişlerin uyumu çok önemlidir. Oval, kare, dikdörtgen yüz şekilleri ile birlikte yüz bombesinin diş kaplamada rolü büyüktür. Ve bireyin cinsiyeti de bu tedavide önemli rol oynar daha yumuşak ve yuvarlak hatlar bayanlar için, köşeli ve keskin kenarlı dişler ise erkekler için uygun görülmüştür. Bireyin ten rengine ya da göz rengine de dikkat edilmeli ve hasta için en doğal dişe yaklaşılmalıdır. Son aşamada ise hastanın fikri sorulmalı ve herhangi bir şikayette son düzenlemeler yapılmalıdır. Hastanın memnuniyeti kesinleştikten sonra zirkonyum diş kaplama ağıza takılır. Diş yapıştırma işleminde kullanılan ilaçlar kolayca donduğu için diş eti temizlenerek dişler yerine tam oturtulmalıdır. Hasta bununla alakalı bir sorunla karşılaştığında zaman geçmeden belirtmelidir. En az yarım saat bir şey çiğnememesi gereklidir. Sonrasında ise sağlıklı dişlerinizle sorunlarınız ortadan kalkar.

Uzman diş hekimi olan Cüneyt Bosna Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi için sizlere en iyi hizmeti sunacaktır. Ankara Kızılay’da Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi için iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim