Diş Sağlığı

Diş Eti Hastalıkları Tanı ve Tedavileri

Diş Eti Hastalıkları Tanı ve Tedavileri

Periodontal hastalık nedir?

Periodontal hastalıklar dişeti veya dişleri destekleyen başka dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Erişkinlerde diş kayıplarının %70’ine periodontal hastalıklar neden olur. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde iyileştirilebilirler.

Dişeti hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi; doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin veya daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi başka faydaları da beraberinde getirir.

Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Yani gingivitis periodontal hastalığın başlangıç dönemidir. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı veya hacim olarak fazlaca artmıştır. Erken dönemler de çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti veya dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz zarar oluşturabilir.

Periodontitis periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir evresidir. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte alveol kemiğinde de zarar oluşur. Diş-dişeti arasında “periodontal cep” oluşur. Periodontal cep varlığı infeksiyonun yerleşimini veya hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta dişin çekilmesine kadar gidebilir.

Dişeti hastalığının belirtileri nelerdir ?

Dişeti hastalığının pek çok sonucu vardır;

Bununla birlikte, periodontal hastalık hiç bir bulgu vermeden de gelecek safhalara ulaşabilir. Bu sebeple düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek son derece önemlidir.

Dişeti hastalığının nedeni nedir ?

Dişeti hastalığının en büyük nedeni “bakteriyel diş plağı” adı verilen, dişler üzerinde biriken yapışkan veya renksiz film tabakasıdır. Günlük fırçalama veya diş ipliği kullanımı ile diş plağının uzaklaştırılması sağlıklı bir ağız için temel bir ihtiyaçtır. Şayet plak etkin bir şekilde dişlerden uzaklaştırılmazsa diş taşı veya tartar olarak bilinen düzensiz yüzeyli veya geçirgen bir yapıya dönüşür. Plaktaki bakteriler tarafından salınan zararlı ürünler dişetinde iritasyona sebep olur. Bu ürünler den dolayı dişetini dişe sıkıca bağlayan lifler yıkıma uğrar, dişeti dişten uzaklaşır ve periodontal bir yapı oluşur. Böylece bakteri ve ürünlerinin dipteki dokulara ilerlemesi kolaylaşır. Hastalık ilerledikçe yapı derinleşir, bakteriler daha derine; kemiğe kadar ilerler ve dişi destekleyen alveol kemiğinde de yıkım başlar. Hastalık tedavi edilmeden bırakılırsa sonunda dişler sallanmaya başlar ve çekilmeleri bile gerekebilir

 • Diş fırçalama sırasında kanayan dişetleri
 • Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri
 • Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan dişetleri
 • Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı
 • Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler (dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması)
 • Bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma
 • Sürekli kötü ağız kokusu
 • Dişeti hastalığı nasıl önlenir ?

  Periodontal hastalığın önlenmesinde en büyük rol kişinin kendisine düşmektedir. Dişleri sağlıklı bir durumda sürdürmek için, günlük ağız bakımı işlemleri ile (diş fırçalama ve diş ipliği kullanma) bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması gerekir. Dişhekimine düzenli aralıklarla gidilmesi de çok önemlidir.

  Günlük ağız bakımı işlemleri diş taşı oluşumunu en az düzeye indirebilir, yalnız tamamen önleyemeyebilir. Diş fırçası, diş ipliği ve diğer temizlik araçları ile ulaşılamayan bölgelerin bir diş hekimi tarafından değerlendirilmesi mevcut diş plağı ve/veya diş taşının uzaklaştırılması açısından gereklidir.

  Dişeti hastalıklarının tedavisi nedir ?

  Dişeti hastalığının erken dönemde tedavisi, dişler üzerindeki eklentilerin (plak ve diş taşı) uzaklaştırılması veya düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsar. Bu işlem dişetinde iltihaba sebep olan bakteri ve irritanların uzaklaştırılmasını sağlar. Genellikle bu tedavi, dişetinin tekrar dişe adaptasyonu ve dişetinin büzülerek cebin elimine olması için yeterlidir.

  Dişeti hastalığının erken döneminde vakaların çoğunluğunda, diş taşı temizliği, plağın uzaklaştırılması veya düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben günlük etkili bir ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Daha da ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir. Bu tedavinin amacı dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diş taşlarını temizlemek, cebin büzülerek eliminasyonunu veya düzgün bir kök yüzeyini sağlamak ve daha kolay temizlenebilir bir dişeti formu oluşturmaktır.

  Periodontal tedavi sonrası hastaların düzenli olarak diş hekimi tarafından muayene edilmesi, plak kontrolü ile yeni diş taşı birikimlerinin ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Ancak unutmamak gerekir ki; periodontal tedavi ile elde edilenlerin sürdürülmesi için hiçbir işlem kişinin günlük ağız bakımı işlemlerini aktif bir şekilde uygulamasından daha yararlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim