Diş Sağlığı

Efektif Ağız Bakımı

Efektif Ağız Bakımı

Diş fırçalama alışkanlıkları ve ipuçlarına dair internet sitemizden rahatlıkla ulaşabilirsiniz, fakat yine de evinizde rahatça takip edebileceğiniz bir günlük sağlıklı diş ve diş eti bakım klavuzu hazırlamanın size faydalı olabileceğini düşündük.

İşte daha etkili bir ağız bakımı için dikkat etmeniz gerekenler…

Güne Diş Fırçalayarak Başlamak

Tahmin ettiğinizin tersine, dişlerinizi kahvaltıdan sonra değil de önce, üstelik kalktığınız zaman ilk iş olarak fırçalamak daha doğru olur, iyi bir ağız bakımı için ilk adımdır.

Zamanlama konusunda da dikkatli olmanız gerekiyor. Şayet yemek yedikten ve sıvı içecekler içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalıyorsanız, özellikle de asitli bir şey tükettiyseniz, dişlerinize zarar verme riski ile karşı karşıya oluyorsunuz, çünkü ağzınızdaki asiti fırçalayarak diş minenizin daha da içine doğru ilerletiyorsunuz. Doktor Cüneyt Bosna diş fırçalamadan önce en az 30 dakika beklemenizi tavsiye ediyor.

Diş Fırçalama Tekniği

Dişlerinizi nasıl fırçaladığınız da ağız bakımı açısından oldukça ciddi bir iştir. Dişlerinizi sert kıllı bir fırçay ile sert bir şekilde fırçalamak diş etlerinize zarar verebilir.

-Diş fırçasını diş etinize 45 derece olacak şekilde yerleştirin.

-Fırçayı dişlerinizin üzerinde kısa hamelerle (diş boyu kadar) oval bir şekilde gezdirin.

-Dişinizin dış yüzeylerini, iç yüzeylerini ve çiğneme yüzeylerini fırçalayın.

-Ön dişlerinizin iç yüzeylerini temizlemek için diş fırçanızı dik konuma getirin ve bir kaç kez yukarı aşağı fırçalayın.

Doğru Diş Fırçası Seçimi ve Doğru Saklama Yöntemi

Kullandığınız diş fırçasının ağız bakımının da çok büyük bir payı vardır. Doğru diş fırçalama tekniği ile manuel diş fırçalamanın etkili ağız sağlığını sağlamadaki payı yadsınamaz ancak, günümüzde elektrikli diş fırçası kullanımı size daha kolay ve daha iyi bir temizlik sunduğu gibi ayrıca diş fırçalama sonuçlarınızı kaydederek takip edebilmenizi de sağlar. Aynı zamanda elektrikli diş fırçaları düzenli titreşimler sağlayarak ağzınızın daha da temiz olmasına yardımcı olur.

Diş fırçanızı kullanmayı bitirdikten sonra fırçanızı iyice sudan yıkayıp, içindeki suyun akmasını sağlayacak şekilde yerleştirmek önemlidir. Aynı zamanda diş fırçanızı yerleştirdiğinizde, bir başka diş fırçasına değmemesini ve mikropların yayılmasını engellemek için tuvaletten bir kaç metre uzakta veya koruyucu bir kap vb ile saklamanızı öneriyoruz.

Manuel vs Elektrikli Diş Fırçaları

Son yıllarda diş fırçası endüstrisi oldukça gelişti ve elektrikli diş fırçaları, akıllı cihazlar ve uygulamalar sayesinde diş fırçalama tekniğinizi en uygun hale getirebildiğiniz bir ortam sağlamaya başlandı. (Bu ekipman ve uygulamalar, özellikle de çocuklarda çok etkili…)

İster manuel ister elektrikli diş fırçası kullanın, tavsiyem hem dişlerinize hem de diş etlerinize zarar verebilecek sert kıllı fırçalar yerine yumuşak kıllı olan diş fırçalarına yönelmeniz olacaktır.

Dil Temizliği

Dilimizin üstünde biriken bakteriler kötü bir koku oluşmasına yol açar. Ağız kokusunu engellemek için günde en azından bir defa dilinizin de dişleriniz gibi fırçalanması önemlidir. Dilinizi normal diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz (dilinizin gerisinden önüne doğru) ancak özel olarak dilini fırçalamak isteyenler için dil fırçaları da bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp İletişim