Diş Sağlığı

Endodonti Nedir?

Endodonti Nedir?

1995 yilinda GATA da Endodonti Ana bilim dalinda doktora ve uzmanlik egitimini basariyla tamamlayan Uzman Dr. Cüneyt Bosna sizlere Ankara Kizilay da bulunan kliniginde hizmet vermeye devam etmektedir.

Endodonti dis hekimligi bölümü dis kökü hastaliklari ve dis sinirleri tedavisiyle ilgilenir. Dislerde soguk sicak hassasiyeti, dis agrisi, dis apseleri, dis renginin bozulmasi, kaza sonucu zarar gören disler endodontik dis tedavisi arasinda yer alir.

DIS AGRISININ BAZI SEBEPLERI

Dis eti hastaliklari
Çürükler
Iyi yapilmamis protez ve dolgular
Baska hastaliklar nedeniyle dise vuran sorunlar
Zararli tüketimler

DIS AGRISI TEDAVISI?

Hastalar genellikle dis agrisi basladiginda doktor bilgisi olmadan agri kesici, antibiyotik yada vitamin kullanmaya baslar. Bu oldukça yanlistir.Dis agrisindan sorunun nedenini bulunup dogru tedavi yapilarak kurtulabilir.Örnegin çürük diste agri baslamissa çürük sinirlere kadar ilerlemisse ancak kanal tedavisi yapilir. Ayrica agrimayan dis her daim saglikli dis degildir kronik enfeksiyonlarda dis agrisi olmaz.Dis kayiplari önelemek için düzenli olarak disleri kontrol ettirmek en dogrusudur. Bunun için Ankara Dis hekimimizden 0312 425 21 26 nolu telefondan randevu alabilirsiniz.

KANAL TEDAVISI NE DEMEKTIR?

Disin canliligini saglayan sinir toplulugu zarar gördügünde kendini yenileyemez kök ucuna yayilan enfeksiyonlar çene kemigine zarar verebilir. Dis pulpasi denilen disin içerisinde bulunan damar, sinir toplulugunun tedavisine kanal tedavisi denilir. Dislerde agriya, apseye neden olan iltihapli veya ölü dis sinirlerinin bosaltilip yerine sagliga zararli olmayan bir maddeyle doldurulmasi islemidir. Kök kanal tedavisi sadece endodontistler ve dis hekimleri tarafindan yapilabilir.

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Endodonti hakkında güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. 🙂

  2. Böyle bilgi verici içerikleriniz olması çok güzel bir şey Cüneyt Bey, sizin gibi bir doktorla şahsen tanıştığım için çok şanslıyım.

  3. Endodonti ile ilgili gerçekten çok güzel bir yazı. Tebrik ederim Cüneyt Bey, internette böyle düzgün gerçekçi bilgiler bulmak çok zor. 🙂

  4. Endodonti hakkında çok güzel yazmışsınız makaleyi ellerinize sağlık.

  5. Endodonti hakkında açıklama yapmanız çok güzel olmuş. Bir diş doktorunun sitesinde bu kadar güzel bilgilere rastlamak zor. 🙂

  6. Dişe dikkat etmezsek önce çürük oluyor. Çürüğe de dikkat etmeyince kanal tedavisi şart oluyor ister istemez.
    Dişlerimizin bakımını zamanında yapmalıyız.

  7. Endodonti hakkında çok açıklayıcı bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim