Diş Sağlığı

Periodontoloji (Dis Eti Hastaliklari Tani ve Tedavileri)

Ankara Periodontoloji (Dis Eti Hastaliklari Tani ve Tedavileri)

DISETI HASTALIKLARI (Periodontal Hastaliklar)

Periodontal Hastaliklar Nedir?

Geç kalindiginda dis kayiplarina sebep olan ve erken tedaviler de basari orani yüksek dis eti hastaliklarina periodontoloji denilmektedir.
Peridontal hastaliginda ilk asama gnigivitis yani dis eti iltihabidir. Diseti hacmi artmissa kanamalar mevcutsa hastalik baslamistir ve ilk asamada rahatsizlik vermez.
Ilerledigi takdirde Periodontitise geçer ve dis eti ve disleri destekleyen yapida hasarlara neden olur. Hastalik ilerledikçe disler sallanmaya baslar ve kayiplar olusur.

Diseti hastaliginin nedeni nedir?

Diseti hastaligin nedeni disler üstündeki bakteriyel dis plagidir. Bakteriler tarafindan olusturulan zararli ürünler disetini dise baglayan liflere hasar verir.
Diseti hastaliginin belirtileri nelerdir?
Dis firçalamasi esnasinda olusan kanamalar,
Sis,kirmizi ve çok hassas dis etleri,
Disler ve disetlerinde ki iltihaplar,
Disler arasinda araliklarin artmasi,
Sürekli geçmeyen agiz kokusu,
Bazi hastalarda bu tip sorunlar yasanmasa da hastalik ilerleyebilmektedir. Bu nedenle belli araliklarla dis muayenesi yaptirmak gerekir.
Diseti hastaliklarinin tedavisi nedir?
Diseti hastaligi erken teshis edildiginde dis tasi temizligi ve dis plaginin uzaklastirilmasiyla düzgün bir kök düzeyi olusturulup agiz hijyeni saglandigi takdirde tedavi basarili sonuçlar verir.Ilerlemis hastaliklarda cerrahi tedaviler gerekmektedir tedavi sonrasi hastanin düzenli olarak dis hekimlerine gitmeleri plak kontrolü yaptirmalari gerekir.Kisinin günlük agiz bakimina çok dikkat etmesi peridontal hastaliklarin önlenmesini saglar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Diş etlerim de çok ciddi problem yaşıyorum, bununla ilgili tedavi süreci nasıl işleyecek, ilaç vs kullanmam gerekecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim