Dental Tedaviler

İmplantoloji

İmplantoloji bilimi, diş hekimliği başta olmak üzere ortopedi vb. alanlarda kullanılan implantların, uygulamasını ve tedavi yöntemlerini kapsayan önemli bir disiplindir. Kelime anlamı olarak, içine gömme anlamına gelen Latince, in ve planto kelimelerinden türetilmiştir. Bu tanımlama doğrultusunda vücuda eklenen yapay nesneler olarak tanımlanabilir. Diş hekimliğinde çok sık kullanılan bu yöntem, oral implantoloji olarak tanımlanmaktadır. İmplantoloji tedavisi diş hekimliğinin yanı sıra, ortopedi, oftalmoloji vb. alanlarda da uygulanmaktadır.

Diş hekimliği açısından implantoloji incelendiğinde tedavi yönteminin, çenelerde eksilen dişlerin yerine konan protezler gözlemlenmektedir. Herhangi bir dişin kaybedilmesinin ardından implant tedavisi uygulanarak, dişin yerine yenisini koymak mümkündür. Bunun için birçok farklı ve özel yöntem belirlenmiştir. Cerrahi yöntemler kullanılarak yerleştirilen ve diş kökü olarak görev yapan implantlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

implant 1implant 2dr cuneyt bosna 19 dr cuneyt bosna 16 dr cuneyt bosna 15 dr cuneyt bosna 14 dr cuneyt bosna 13 dr cuneyt bosna 11 dr cuneyt bosna 02 dr cuneyt bosna 03 dr cuneyt bosna 04 dr cuneyt bosna 05 dr cuneyt bosna 08 dr cuneyt bosna 09

Diş Hekimliğinde İmplantoloji Uygulamaları Nelerdir?

Diş hekimliği implantoloji yöntemi oral implantoloji olarak incelenmektedir. Diş implantlarının kullanımı, hastalarda eksik dişler yerine çene kemiklerine uygulanan protezlerle desteklenen unsurlardır. Diş implantı tedavisinde, implant ve kemik dokusu arasındaki adaptasyon osseointegrasyon adı verilen süreçle sağlanmaktadır. Diş hekimliğinde uygulama alanı bulan implant tedavileri, başlangıçta total dişsizlik durumlarında ortaya çıkmışken, sonraki zamanlarda başarılı sonuç vermesi nedeniyle, endikasyon alanları genişletilmiştir. Bu sayede tüm diş eksiklikleri için implant tedavisi uygulaması kullanılabilir hale gelmiştir.

İmplant tedavisinin uygulanmadan önce takip edilmesi gereken birçok önemli aşama bulunmaktadır. Tetkik aşamaları:

 • Anamnez,
 • Ağız içi muayene,
 • Radyoaktif tetkik vb.

Olarak sınıflandırılabilir. Bu aşamaların doğru ve uygun şekilde yapılması ve ek yöntemlerle sorunların belirlenmesi gerekmektedir. Anatomik açıdan oluşumlar ve hastanın kemik topografyası detaylıca incelenerek, implant tedavisinin süreci belirlenir.

İmplant Tedavisi Nedir, Hangi Durumlarda Yapılması Gerekir?

İmplant tedavisi kısaca, herhangi bir dişini kaybeden ve kaybedilen bu diş yerine, çene kemiğine uyumlu olarak, titanyum malzemeden yapılan vidaların diş kökü yerine uygulanmasıdır. Titanyum vida uygulamasının ardından kemikle doğal kaynaşma tamamlandıktan sonra, porselenden yeni diş yapılma sürecine girilebilir. Bu yöntem, doğal diş yapısına en yakını olduğu için yaygın olarak tercih edilmektedir. Hastaya sağlanan avantajlar implant tedavilerinin yaygınlaşmasında önemli bir etkendir. Hastalarda meydana gelen tek veya toplu diş kayıpları için implant tedavisine başvurulabilir. Gerekli tetkiklerin diş hekimi tarafından yapılmasının ardından tedavi sürecine geçilmektedir.

Diş hekimi tarafından yapılan gerekli tetkik ve muayenelerin ardından implant yapımına karar verilmektedir. İmplant tedavisi ağızda yaşanan diş eksikliğinden kaynaklı olarak yapılmaktadır. Diş eksikliği nedeniyle özel malzeme ve protezler kullanılarak, kaybedilen dişler yerine uygun ve doğala en yakın dişler, implant tedavisi ile yapılmaktadır.

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplant tedavi süreci farklı aşamalardan oluşmaktadır. Diş eksikliğine bağlı olarak, diş implantları, diş eti üzerine yerleştirilerek, hareketli protez veya kamşu dişler kullanılarak yapılan uzun süre etkilere sahip bir tedavi yöntemidir. Cerrahi teknikler ve malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. İmplant tedavisi:

 • Hastaların çene kemiğine yerleştirilmek istenen implantlar için ideal çap ve boyutlarda yuvaların açılmasıyla tedaviye başlanır,
 • Lokal anestezi kullanılarak uyuşturulmuş bölgeler için uygun cerrahi aletlerle yuvalar açılır ve yerleştirme işlemi yapılır.

İmplant tedavisini gerektiren olgulara göre anatomik ve sistemik durum, tedavi için kullanımı planlanan implantların sayısı, implant çapı ve boyutları, lokalizayonu vb. durumlar tedavi sırasında dikkate alınması gereken en önemli unsurlardır. İmplant tedavisinde kullanılacak yöntem ve teknikler hasta durumuna göre belirlenmesi gerekmektedir.

İmplant tedavisinde kullanılan yöntemlerin belirlenmesinde tedavi için kullanılacak implantların seçimi oldukça önemlidir. Özellikle hastaların çene ve kemik yapısına göre belirlenmesi dikkate alınması gereken en önemli konular arasında yer almaktadır.

İmplat Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

İmplant tedavisinin faydaları arasında en önemlisi hastaların kaybettikleri dişlerinin yerine yenilerinin oluşturulmasıdır. Bu sayede daha iyi çiğneme becerileri elde edilebilir. Bunun yanı sıra, implant tedavisi estetik açıdan da kişilere fayda sağlamaktadır. İmplant tedavisi hastalarda büyük avantajlar sağlamaktadır. İmplant tedavisinin hastalara sağladığı başlıca faydalar:

 • Rahat çiğneme ve diş fonksiyonlarının oluşması,
 • Estetik açıdan daha iyi bir görünüm sağlanır,
 • Diğer yöntemlere göre implant tedavisi daha uzun ömürlüdür,
 • Tedavi sonrası diş temizliği daha kolay yapılabilir.

Bu ve benzeri daha birçok farklı fayda implant tedavisi kapsamında yer almaktadır. İmplant tedavisi, kullanım kolaylığı, sağlamlığı ve estetik açıdan hastalara avantaj sağlayan bir tedavi yöntemidir. İmplant üzerine yapılan protez porselenler, hastaların kaybettikleri dişlerinin yerini almaktadır. Bu sayede hastanın kaybettiği dişlerinin yerine daha sağlam ve estetik açıdan bir tedavi uygulanmış olur.

İmplant tedavisinin fiziki açıdan sağladığı faydaların yanı sıra hastalarda, diş kaybına bağlı olarka oluşan psikolojik etkenlerde ortadan kaldırılır. İmplant tedavisi ile hastalara sağlanan yeni dişler kişinin öz güvenini yeniden kazanmasını sağlamaktadır.

İmplant Bölgesinde Kemik Yetersizliği Durumunda Ne Yapılır?

İmplant bölgesinde kemik yetersizliği durumlarında diş hekimleri tarafından farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bazı hastalarda implant bölgesinde yeterli kemik bulunmayabilir. Çene cerrahı tarafından yapılacak gerekli tetkikler sonucunda bu tip hastalar için implant tedavisi uygulanmadan önce kemik oluşturma işlemlerinin yapılması gerekmektedir. İmplant bölgesinde kemik yetersizliği durumlarında:

 • Ogmentasyon,
 • Kemik grefti tedavisi,
 • Kemik tozu tedavisi,
 • Box yöntemi vb.

Farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Hastaların çene yapısı ve diğer pek çok unsur implant tedavisi öncesinde yapılacak tetkikler ve muayeneler sonucunda belirlenmelidir. Bu nedenle uzman bir sağlık kuruluşları tarafından veya uzman diş hekimleri tarafından implant tedavisi yapılması gerekmektedir.

Diş Çekimi Sonrası İmplant Yapılabilir Mi?

Diş çekimi sonrası implant tedavisi hastaların çene ve kemik yapısının el vermesi halinde rahatlıkla yapılabilmektedir. Genellikle diş çekimi sonrasında uygulanan implant tedavisi için, implantın desteklenmesine yönelik kemik tozu tedavisi uygulanabilir. Bölgede kemik tozu ilavesinin yapılması implant işleminin daha rahat bir şekilde yapılmasına olanak sağlamaktadır.

İmplant uygulaması temelde kayıp dişlerin yerine uygun yöntemlerle yenilerinin yapılmasını ifade etmektedir. Diş çekimleri sırasında hasta diş kaybı yaşayacağı için implant tedavisi uygulanabilir. Hastanın fiziki yapısına göre implantoloji tedavisi için farklı yöntem ve ek tedavi yöntemleri kullanılabilir.

İmplant Tedavisinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

İmplant tedavisinin avantajları hem sağlık açısından hem de estetik açıdan değerlendirilebilir. İmplant tedavisi ile hastanın kaybettiği dişlerinin yerine daha sağlam ve uzun ömürlü yeni protez dişler eklenmektedir. Bu sayede kayıp dişlerin ortaya çıkarmış olduğu sorunlar ortadan kaldırılır. Bu avantajlar arasında en önemlisi hastanın yaşam kalitesinin arttırılmasıdır. Buna ek olarak implant tedavisinin sağladığı başlıca avantajlar:

 • Daha iyi çiğneme ve istediğini yeme becerileri kazandırılır,
 • Estetik açıdan iyi bir görüntü elde edilir,
 • Psikolojik açıdan hastayı rahatlatarak, özgüvenin geri kazanılması sağlanır,
 • Rahat çiğneme becerisi sayesinde sağlık beslenme kazandırılır.

Hastaya sağladığı avantajlar sayesinde implant tedavisi yaygın olarak kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Birçok kişide yaygın olarak görülen diş kayıplarının implant tedavisi ile çözümü mümkündür.

İmplant tedavisi için kullanılacak yöntem ve tedavi süreci hastalara göre belirlenmektedir. Diş implantının yerleştirilmesi ve bu implantların üzerine protetik restorasyonlar yapılarak birçok diş probleminin önüne geçmek mümkündür.

İmplant Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

İmplant tedavisinin dezavantajları faydalarının yanında yok denecek kadar azdır. Diş kaybı kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde azaltacağı için söz konusu dezavantajlar göz ardı edilebilir. İmplant tedavisinden hastaların kaçınmasına neden olan başlıca dezavantajlar:

 • Yüksek tedavi masrafları ve
 • Özenli ve detaylı hijyen gerektirmesi

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastaların büyük bir bölümü özellikle implant fiyatları nedeniyle tedaviden kaçınmaktadır. Ancak, implant tedavisi diş kaybı yaşayan kişilerin kısa süre içinde yeniden doğal diş yapısına uygun bir şekilde tedavi olmaları sağlamaktadır.

Kimlere İmplant Tedavisi Uygulanır?

Diş implantı tedavisi her yaş grubundan kişiye uygulanabilir. Tedavinin uygulanması için belirlenen temel kriter hastaların diş kaybı yaşamış olmalarıdır. Gelişme dönemindeki çocuklar haricinde diş kaybı yaşayan herkes için implant tedavisi uygulanabilmektedir. Birden fazla diş kayıpları için implant çözümleri bulunmaktadır. Büyük ölçüde rutin diş tedavisi görebilen her hasta için implant uygulanabilir. İmplant tedavisi yapılan klinik araştırmalara göre kronik rahatsızlıkları olan hastalarda bile uygulamada başarı sağlamıştır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

İmplant tedavisi operasyon süresi hasta durumuna ve implant sayısına göre değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda 10 dakika ve 1 saat arasında implant operasyonları sürebilir. Lokal anestezi altındaki hastalara uygulanan implant tedavisi aynı zamanda endişeli hastalar için genel anestezi uygulanarak da yapılabilir. İmplantların yerleştirilmesinin ardından, çene kemiği ve implantın birleşmesi için 2 ile 6 ay arasında beklenmesi gerekmektedir. Gerekli hallerde bu birleşme süreci içinde hastalara ek protez uygulaması yapılabilir.

İmplantın çene ile uyum sağlamasının ardından hasta durumuna göre birkaç seansta implant üstüne protezler yerleştirilebilir. Bazı durumlarda bekleme süresi olmadan hastalara doğrudan protez uygulamasına geçilebilmektedir. İmplant uygulaması her hasta için farklı sürelerde yapılabileceği için hekim tarafından en uygun sürenin belirlenmesi gerekmektedir.

İmplant Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisi sonrası hastaların dikkat etmesi gereken birçok önemli konu vardır. Özellikle yeme içme alışkanlıkları ve ağız bakımının tedavi sonrasında doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar:

 • Tedavi sonrası ilk haftalarda sigara içilmemesi,
 • Hekim tavsiyesine bağlı olarak beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi,
 • Çok sert, çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi,
 • Özenli ve düzenli bir şekilde ağız bakımının yapılması,
 • Doktor tavsiyesi ile ilaç kullanımına devam edilmesi.

Tedavi sonrası ortaya çıkabilecek birçok sorunun önlenmesi ve hastaların tedaviye kısa süre içinde uyum sağlaması adına oldukça önemlidir. İmplant tedavisinden sonra geçici protezlerde oluşacak sorunlardan korunmak için tedavinin aksatılmaması gerekmektedir.

İmplant tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu beslenmedir. Tedaviyi takip eden ilk günlerde püre, muz, yoğurt, tanesiz çorba vb. gıdalarla beslenmek gerekmektedir. Tedavi sonrası ilk iki gün aşırı sıcak ve soğuk ürünlerin tüketiminden kaçınmak gerekmektedir.

İmplant Tedavisi Sonrasında Hangi Sorunlar Oluşabilir?

İmplant tedavisi yan etkileri hastadan hastaya farklılık gösterebilmektedir. Tedavi sonrası ortaya çıkan birçok sorun hasta hatasından kaynaklanmaktadır. Özellikle, implantların yerleştirme işleminin ardından tavsiye edilen tedavi sonrası süreç uygulanmazsa çeşitli sorunlar görülebilir. İmplant tedavisi sonrasında yaşanabilecek başlıca sorunlar arasında:

 • İmplant bölgesinde kanama,
 • Ağrı ve acı hissi,
 • Şişkinlik,
 • Morluk ve ağız açıklığında kısıtlık,

Yer almaktadır. Yaygın olarak görülen bu tip tedavi sonrası sorunların ortaya çıkmasının hemen ardından hekiminize danışmanız gerekmektedir. İmplantoloji tedavisi diş hekimliği açısından en önemli konulardan biridir. Diş kaybı yaşayan kişiler için uygun tedavi yöntemleri belirlenerek implant tedavisi uygulanabilir.

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. İmplant tedavimi yıllardır Cüneyt bey ve ekibi yapıyor. Çok memnunum kendilerinden herkese öneririm. 🙂

 2. Diş rahatsızlığım için Cüneyt Bey’e geldim ve 3 yıldır tüm diş problemlerimi profesyonelliği ile çok kısa sürede çözüyor. Buradan da teşekkür ederim kendisine. 🙂

 3. İmplant konusunda çok kararsızdım, ancak Cüneyt Bey kontrolleri sonrasında tedavimi sağladı ve şu an iyi ki yaptırmışım diyorum. 🙂

 4. Tedaviler hakkında böyle detaylı bilgiler vermeniz çok güzel Cüneyt Bey tebrik ederim.

 5. Diş çekimi sonrası ne kadar sürede implant yapılabilir? Dişimde çürük var ancak diş etimde bir yara yok. 1 hafta gibi sürede implant yapılabilir mi?

 6. Kaplama yerine implant yapılması çok daha mantıklı bence. Kaplama dişle hiç bir şey çiğnenmiyor.

 7. Tedavi hakkında gerçekten çok değerli bilgiler vermişsiniz ellerinize sağlık. 🙂

 8. İmplant tedavisinden her zaman korkardım, Cüneyt Bey’e randevu almıştım ve öyle ilgilendi ki tüm korkum yok oldu diyebilirim. 🙂

 9. İmplant tedavisi kaç seans sürüyor? İstanbul’dan geleceğim ona göre planlama sağlayacağım. 🙂

 10. İmplantı çocuklara da yaptırabiliyor muyuz? Yeğenim 10 yaşında İstanbul’da bir diş hekimi implant tedavisi yapılacak demiş, emin ellerde olması adına Ankara’ya getirmeyi düşünüyorum. 🙂

 11. İmplant tedavisi günümüzde gerçekten önemli. Erken teşhis olmadığı zaman sonuçları ağır olabiliyor.

 12. İmplant tedavisinden çok korkuyordum, ancak Cüneyt Bey’e muayene oldum ve çok memnun kaldım. 🙂

 13. Her diş doktoruna implant tedavisi uygulatmayın, muhakkak araştırma sağlayıp ona göre yaptırın. Cüneyt Bey’i bu konuda öneririm. Diş konusunda çözüm sağlayamadığı nokta yok ve işinin ehli. 🙂

 14. Dişlere dikkat etmeyip implant yaptırmak zorunda kaldım, Cüneyt Bey ile tanışmam büyük şansım oldu. İstanbul’da 3 farklı diş doktorundan memnun kalmadım, Cüneyt Bey şahane bir doktor. 🙂

 15. İmplant tedavisini gerçekten iyi bir doktorla geçirmeniz sizin geleceğiniz için çok daha iyi oluyor. Dişten korkarken şu an Cüneyt Bey sayesinde sürekli tedavilerime gidiyorum. 🙂

 16. İmplant tedavisinde çok zorlu bir süreç geçiriyor hasta.
  Bu süreçte profesyonel bir doktor ve ekip olması çok önemli. Cüneyt Bey bu hususta oldukça yetkin bir doktor. 🙂

 17. İmplant tedavisi görecek olanlara tavsiyem, kaliteli implant markalarını tercih edin. 🙂

 18. Dişlerimize çok dikkat etmeliyiz, aksi taktirde implant kaçınılmaz son oluyor. Kaliteli implant önemli tabi ki, ancak insanın kendi dişi gibi olmuyor.

 19. İmplant tedavisinde Cüneyt Bey gerçekten çok başarılı bir doktor. Tüm implantlarımı ve temizliklerini devamlı Cüneyt Bey’e yaptırıyorum ve kendisi çok ilgili bir doktor. 🙂

 20. İmplant konusunda gerçekten çok dikkatli olmalıyız, implant takıldıktan sonra dişlerinize gerekli özeni göstermezseniz sonucu çok ağır olabiliyor.

 21. Sırf implantım için İstanbul’dan geliyorum Cüneyt Bey gerçekten çok ilgili bir doktor. 🙂

 22. İmplant tedavisinde Cüneyt Bey ve ekibi bir numaradır. Her zaman nerede olursam olayım Ankara’ya uğrayıp tedavimi gerçekleştiriyorum. 🙂

 23. İmplant tedavisi gerçekten çok zorlu ve uzun sürebilecek bir süreç. Bu süreçte profesyonel bir doktor arıyorsanız, o gerçekten Cüneyt Bey 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim