Diş Sağlığı

Ağrısız İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Ağrısız İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş kaybının psikolojik ve sosyal problemlere sebep olmasının yanı sıra beslenme, sindirim sorunları ve konuşma bozukluklarına da yol açtığını belirten Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Cüneyt Bosna, implant hakkında bilgi verdi.

İmplantın çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine onların işlev ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan yapılmış yapay diş kökleri olduğunu söyleyen Bosna, “Diş eksiklikleri doğal dişlere bağlı köprü protezleri veya çıkarılıp takılan hareketli protezler gibi klasik yöntemlerle tamamlandığı gibi implantdestekli protezlerle de yapılabilir” dedi.

İmplant yaparken sağlam dişler kesilmek zorunda mı ?

İmplant tedavilerinde sağlam dişlerin kesilmesine ve zarar görmesine gerek duyulmadığını ifade eden Bosna, implanta üstü protetik restorasyonların doğal dişe en yakın görüntüye sahip, son derece estetik bir çözüm sunduğunu belirtti. Bosna, “Kemik gelişimini tamamlamış, 18 yaşın üzerinde olan, yeterli kemik boyutuna sahip olan, genel sağlık sorunu olmayan herkese implant uygulanabilir. Ender insanlarda olmakla beraber bazı insanlar implant yapılmasını zorlaştıracak sağlık problemlerine sahip olabilir. Ancak uzmanınız tarafından yapılacak ön değerlendirme ile alınabilecek bir takım basit önlemlerle operasyon rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir” dedi Cüneyt Bosna.

Günümüzde 30 yılı aşkın klinik takipleri yapılan implantlar bulunduğunun altını çizen Bosna, “İmplant yapılan hasta ağız hijyenine özen gösterilirse bu implantları uzun yıllar kullanılacağını belirtti. Düzenli kontroller ve ağız hijyeninin yeterince sağlanması implantların hizmet süresini uzatmaktadır”.

Ağrısız implant yapılabilir mi ?

İmplant operasyonlarının lokal anestezi ile hiçbir ağrı,sızı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabildiğini vurgulayan Bosna, “Genelde tek bir implantın yerleştirilmesi 10 ile 15 dakika sürerken karışık vakalar ve ileri cerrahi teknikler daha uzun sürebilmektedir.

İmplant yüzeyi ile çene kemiğinin biyolojik olarak birbirine bağlanmasını beklemenin en uygun seçenek olarak 3 ay gibi bir süre içinde implantın diş etine kaynamasını anlatan Bosna, bu süre zarfında geçici bir protezin veya eski hareketli protezin ufak değişikliklerle kullanabileceğini ifade etti.

Genel olarak bekleme süresi 2-3 ay olduğunu söyleyen Dr. Cüneyt Bosnaimplant yapılan bölgede kemik kalitesi ve kemik miktarı çok iyi ise implant yapıldıktan hemen sonra da üzerine diş yapılabileceğini de sözlerine ekledi. Bosna, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dişlerin çekiminden sonra mevcut kemiğin bulunması ve aktif iltihabın olmaması hemen implant yerleşimini sağlayabilir. Unutulmamalıdır ki diş çekiminden ilk 1 yıl sonra kemik genişliğini yüzde 40 oranında azalır. Çekim boşluğunun tamamen kemikle dolması için 3 ay süre gerekmektedir. Çekim sonrası hemen implant yerleştirilmesi 3 ay gibi bir süre kazandırabilir.”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bazı doktorlar lokal anestezi yapsalar da, başarılı bir şekilde uyuşturma sağlayamıyorlar. Ancak Cüneyt Bey gerçekten çok başarılı bu alanda. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim