Dental Tedaviler

Kron Kaplama ve Köprü

Kron kaplama ve köprü işlemi çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak madde kaybına uğramış olan dişlerin sağlıklı dişler haline getirilmeleri için yapılan bir uygulamadır. Bu uygulamada dişlerin üzeri diş şeklinde materyaller ile kaplanır. Kron kaplama ve köprü işleminin diş sağlığına bir zararı olmaz. Aksine kron ve köprü işlemi sayesinde dişin kullanım ömrü daha uzun olur.

Kron Kaplama ve Köprü İşlemlerinde Kullanılan Sabit Protez Nedir?

Kron kaplama ve köprü işleminde sabit protez ağızda diş eksikliklerinin olduğu durumlarda kullanılır. Bu protezlerin uygulanması için lab ortamında hazırlaması gerekir. Dişler ağızda nerede görülüyorsa bu kısımlarda yapılır. Hasta bu protezleri istediği zaman çıkaramaz. Takma ve çıkarma özelliği bulunan protezlere oranla hastalar bu protezi daha çok kabul ederler. Ne var ki protezin herkes tarafından uygulanması mümkün değildir. Belli koşulların sağlanması şarttır.

Protez uygulamasından öne dişler hazırlanmalı ve gerekli ölçüler alınmalıdır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra 3 ile 4 seans arasında ve ortalama 1 hafta içinde işlem tamamen tamamlanmış olur.

Kron Kaplama ve Köprü İşlemlerinde Kullanılan Sabit Protezlerin Çeşitleri Nelerdir?

Kron kaplama ve köprü işleminde sabit protezlerin çeşitleri 3 farklı başlıkta toplanabilir. Bunlardan ilki metal destekli olarak da bilinen seramik porselen protezler, metalsiz seramikler ve son olarak porselen laminatelerdir. Hangi tür kron kaplama işleminden faydalanacağınızı belirlemek için hekiminizin önerilerini dikkate almanız gerekecektir.

Sabit protezlerden uzun zamandan beri kullanılan ve günümüzde dahi klasik bir tedavi yöntemi olarak uygulanan bir çeşittir. Protezde alt yapı olarak metallerin dayanıklılığından faydalanmak mümkündür. Üst yapı olarak da seramik esnek bir madde olduğundan faydalanılır. Sabit protezlere ek olarak farklı klinik çözümlerde bulunur. Klinik çözümlere amaç, dişin yapısına birebir uygun, doğal işlemlerin uygulanmasıdır.

Kron Kaplama İşleminin Hangi Dişlerde Yapılması Uygundur?

Kron kaplama işleminin yapılması uygun olduğu dişler arasında:

 • Zayıf kanal tedavisi görmüş olan dişler,
 • İmplant üzeri dişler,
 • Çürük dişler,
 • Aşır madde kaybı olan dişler,
 • Rengi geri dönmeyen dişler,
 • Şekil bozukluğu olan dişler,
 • Dişlerin kırılmasını önlemek gereken dişler,
 • Renkleşmiş dişler yer alır.

Dişiniz için kron kaplama işleminin uygun olup olmadığını tespit etmek için mutlaka uzman bir doktora muayene olmanız gerekir.

Dişlerin Eksik Olmasına Rağmen Protez Yapılamamasında Ne Olur?

Eksik diş olmasına rağmen dişe protez yaptırılmaması diş kayıplarına ve diş çürüklerine neden olan bir durumdur. Hastanın komşu dişleri zarar görür. Karşıt diş çekim boşluğu olan yere doğru hareket etmeye başlar. Eğer herhangi bir sebepten kaynaklı diş kaybı olursa, diş eti problemleri görülmeye başlayabilir. Kemik kayıpları ve çiğneme kuvveti ile ilgili bir takım problemler de şikayetler arasına eklenebilir. Zamanla gerekli tedavi planının uygulanmaması ile beraber komşu dişlerde kayıplar yaşanmaya başlayabilir.

Dişlerin Eksik Olması Halinde Protez Yapılmasının Ne Gibi Faydaları Vardır?

Dişlerin eksik olması halinde protez yapılması hastada kaybolan fonksiyonların geri yerine konmasına yardımcı olur. Kron kaplama ve köprü yöntemi sayesinde konuşmasında bozukluk olan hastaların konuşma şekillerinde dahi olumlu gelişmeler gözlemlenmiştir. Bireyler eksik diş ile yaşadıkları zaman çeşitli psikolojik problemler yaşayabilirler. Protez yapıldığı zaman bu problemler kendiliğinden ortadan kalkmış olur. Kişi kendini daha öz güvenli hisseder.

İnsanlar uzun senelerden beri yemek yer, çiğner ve yutkunma gibi faaliyetleri gerçekleştirirler. Bütün bular olurken dişlerde belli oranda aşınma olması normal karşılanır. Beslenme tarzına göre çürüklerin oluşması ve kırılmalar yaşanması söz konusu olabilir. Bu durumlarda köprü işleminden faydalanarak dişlerin kayıp olan yapılarının tekrar yerine konması sağlanmış olur. Hastanın tercihine, hekimin uygu görüp görmemesine bağlı olarak değerli metal alaşımlı uygulamaların yapılması gerekebilir.

Değerli Metal Alaşımlı Uygulamalar ile Yapılan Protezler

Değerli metal alaşımlı uygulamalar ile protez uygulanması için altından faydalanmak gerekebilir. Üst yapı olarak genellikle seramik kullanılması gerekmektedir. Alaşımlar yalnızca diş hekimlerine özel olarak hazırlanmaktadır. Yapılan çalışmalar altının diş hekimliğinde kullanılan maddeler arasından insan için en uygun maden olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle değerli alaşımlar kullanılarak uygulama yapıldığı zaman daha sağlıklı sonuçlar elde etmek mümkün olur. Özellikle son zamanlarda zirkonyum adı verilen maddenin de porselen alt yapısı olarak kullanılmaya başlandığı bilinmektedir.

Kron Kaplama ve Köprü İşlemlerinden Sonra Bakım Nasıl Yapılır?

Kron kaplama ve köprü işleminden sonra bakım yapılması özellikle işlemlerin uzun süre sağlıklı şekilde korunması için gereklidir. Protez destek dişlerinin fırçalama esnasında çok iyi fırçalanması gerekir. Dişler günde en az 2 kere fırçalanmalıdır. Sabah vakti hiçbir şey yiyip içmeden önce dişlerin güzelce temizlenmesi gerekir. Ayrıca diş ipi kullanmanın ihmal edilmemesi gerekir. Diş temizliği yapıldığı zaman diş bölgesinde bulunan bakteri plakları ortadan kalkmış olur. Özellikle sulcus adı verilen ve diş ile diş etinin birleştiği noktanın doğru şekilde temizlenmesi çok önemlidir.

Kronların kırılmasını önlemek şarttır. Bunun için sert nesneler ağza alınmamalıdır. Ayrıca sert yiyecekler yenmemelidir. Aksi halde kronların zarar görmesine neden olabilirsiniz. Bütün durumlarda geçerliği olduğu gibi diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz gerekir. Rutin olarak ziyaretlerinizi gerçekleştirin. Bir problem olması halinde erken teşhis tedavide olumlu etkiye sahip olacaktır.

Sabit Protez Uygulaması Nasıl Yapılır?

Sabit protez uygulamasının yapılması için ilk olarak dişe komşu olan dişlerin hazırlığının tamamlanması gerekir. Eğer dişte çürükler varsa bu dişlerin temizlenmesi gerekir. Dişlerin konik bir hale getirilmesi gerekir. İkinci aşama olarak lab ortamında modelaj, döküm ve fırınlama olarak 3 aşamalı işlem yapılır. Hekimin bu aşamaları uygunluğunu onaylaması gerekir. Uygunluk alındıktan sonra protezin cila işlemi için fırına tekrar konması gerekir. Kron yapıştırılmadan önce hem hekimin hem de hastanın görünüşten emin olması gerekir. Bu aşamada tamamlandıktan sonra sabit protez takılır.

Profesyonel bir hekimi her şeyden önce yapay dişi doğal dişe benzetmeye çalışmalıdır. Bunun gerçekleştirilmesi için çeşitli faktörlerin dikkate alınması  gerekir. Bu noktalar arasında: şekil, renk, ısırma yer alır. Bu noktalar dikkate alınmadığı zaman görünüş önemli ölçüde olumsuz şekilde etkilenebilir. Eğer işlem öncesinde hekiminiz ile nasıl bir görüntü istediğinizi konuşursanız bu sizin için daha iyi olur.

Niçin Köprü İşleminin Yapılmasına İhtiyaç Duyulur?

Köprü işleminin yapılmasına ihtiyaç duyulması söz konusu olabilir. Kron kaplama ve köprü işlemleri genellikle diş sağlığının sağlanması için gerekli olur. Bu işlemler sayesinde yüzünüzün doğal şeklini koruyabilirsiniz. Ayrıca dudak ve yanak da desteklenmiş olur. Eğer eksik dişleriniz varsa gerekli desteği almamanız halinde ağız sağlığınız bozulmuş olur. Çünkü bütün dişlere birbirini destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Birinin zarar görmüş olması demek aynı zamanda diğerlerinin de zarar görmesi anlamına gelmektedir. Diş etlerinde tahribat meydana gelmemesi için ve gerilimlerin önüne geçmek için köprü işlemi yapılması gerekebilir. Dişlerinizin çürümesini istemiyorsanız bu işlemden faydalanabilirsiniz. İleri durumlarda hastalarda konuşma bozukluğuna kadar giden durumların yaşanması söz konusu olabilir. Bu durumların önüne geçmek kesinlikle şarttır.

 

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Sabit protez ve köprü tedavisini bu kadar detaylı bilmiyordum, güzel bilgiler için teşekkürler. 🙂

 2. Sabit protezlerin temizliği daha kolay oluyor. Bu yüzden bu tedavi çok kıymetli benim için. Bende 2-3 sene önce sabit protez yaptırdım. Her gün temizliği daha zorlaştırmıyor. 🙂

 3. Kron kaplama ve köprü hakkında güzel ve detaylı açıklama olmuş, ellerinize sağlık. 🙂

 4. Kron kaplamanın ömrü normal kaplamaya göre daha uzun mu oluyor? Bakımı konusunda bir farklılık var mı?

 5. Kron kaplama hakkında çok başarılı bir makale olmuş, tebrik ederim Cüneyt Bey. 🙂

 6. Köprü ve kron kaplama alanında çok başarılı bir içerik olmuş, ellerinize sağlık. 🙂

 7. Kron kaplama yaptırdım geçen çok profesyonel bir ekip işiyle çok güzel oldu. 🙂

 8. Kron kaplamayı ilk Cüneyt Bey’e geçen yıl yaptırdım, çok başarılı bir işlem oldu kaplamalarımı artık hep Cüneyt Bey’e yaptıracağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim