Dental Tedaviler

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir. İnsanlar evde doğal malzemeler kullanarak daha beyaz bir gülüşe sahip olabilecekleri gibi, lazer gibi daha etkili yöntemler kullanarak da dişlerini beyazlatabilirler. Diş beyazlatma sayesinde daha etkileyici bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Özellikle kahve ve çay tüketiminin fazla olmasına bağlı olarak dişleriniz istediğiniz renkte olmayabilir.

dis beyazlatma 1dis beyazlatma 2

Dişler Neden Koyu Renkli Olur?

Dişlerin koyu renkli olması sebepleri arasında:

 • Fazla flor almak,
 • Aşırı çay, kahve ve kolalı içecek tüketimi,
 • Dişe darbe alımı,
 • Uzun yıllar diş sıkma hastalığı,
 • Çeşitli antibiyotiklerin uzun süre kullanılmasına bağlı olarak diş gelişiminin durması,
 • Sigara ve buna benzer tütün ürünlerinin kullanılması,
 • Yaşın ilerlemesi yer alır.

Bu nedenlerden dolayı dişleriniz olması gerektiğinden daha koyu bir hal aldıysa lazer teknolojisi ile diş beyazlatma, beyazlatıcı diş macunu kullanma ve buna benzer çeşitli yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Diş beyazlatma işlemi yaptırmaya karar verdiyseniz mutlaka uzman bir diş hekiminin işlem yaptığından emin olun.

Diş Beyazlatma İşleminin Yan Etkisi Var mı?

Diş beyazlatma işleminin yan etkisi yoktur. Fakat diş beyazlatma amacı ile kullanılan ilaçlar yüzünden dişlerde soğuk sıcak hassasiyeti oluşabilir. Genellikle birkaç hafta içinde diş hassasiyeti ortadan kalkar. Beyazlatıcı ilaç kullanımına bağlı olarak, özellikle ilacın diş etine temas etmesi halinde, diş etlerinde renk değişiklikleri görülebilir. Diş etleri kısa bir süre için yanabilir.

Evde uygulanan diş beyazlatma işlemlerinde daha büyük riskler bulunur. Özellikle hastanın gerekli talimatlara uymayıp gereğinden fazla jel uygulaması halinde diş mineleri aşınmış olur. Dozun üzerinde jel uygulaması dişlerin daha beyaz olmasını sağlamaz, dişlerin zarar görmesine neden olur. Verilen talimatlara birebir uyulmalı, uygulama miktarından daha çok jel kullanılmamalıdır.

Yine evde diş beyazlatma yöntemlerinden faydalanıyorsanız, beyazlatma kitleri ile birlikte gelen enjektörleri nerede sakladığınızdan emin olun. Enjektörler çocukların ve evcil hayvanların ulaşabilecekleri yerde olmamalıdır.

Uygulamayı yaptıktan bir iki hafta içinde farklı diş işlemleri yapılmamalıdır. Özellikle kaplama ve dolgu yapılmamalıdır. Çünkü beyazlatıcı ilaç ile diğer işlemler için kullanılacak olan ilaçlar tepkimeye girecektir. Diş beyazlatma işlemlerinin hiçbir türlüsü hamilelerde ve süt dişi olanlarda yapılmamalıdır.

Diş Beyazlatma İşleminden Sonra Beyazlık Kalıcılığı Ne Kadar?

Diş beyazlık işleminden sonra beyazlığın kalıcılığı hangi işlemin yapıldığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ortalama beyazlığın kalıcılığının 3 ay ile 4 seneye kadar kalabileceği biliniyor. İşlem ne kadar etkili olursa olsun, kişinin yaşam tarzı beyazlığın süresi üzerinde önemli etkiye sahip oluyor. Örneğin kişi eğer gün içinde çok fazla kahve ve çay tüketiyorsa, bu kişilerin beyazlık kalıcılığı süresi olması gerektiğinden daha kısa oluyor. Bu kişiler için alttaki rengin geri dönme ihtimalinin yüzde 40 olduğu biliniyor. Özellikle dişlerinizin beyaz olmasını istiyor, işlemin etkisini uzatmak istiyorsanız çay ve kahve tüketimini sınırlamanız gerekiyor.

Eğer dişlere eski rengine dönme olursa, işlemin yeniden tekrar edilmesi gerekiyor. Ortalama 6 ayda bir ya da senede bir tekrar edilen beyazlaştırma işlemlerinden elde edilen beyazlık kalıcılığı daha fazla oluyor. Ayrıca diş beyazlatma yapan kliniklerde birden fazla diş beyazlatma işlemlerinde indirim uygulanıyor.

Diş Beyazlatma İşleminden Ne Kadar Başarı Elde Ediliyor?

Diş beyazlatma işleminde başarı elde edilme ihtimalinin oldukça yüksek olduğu biliniyor. Özellikle kişide eğer çay ve kahve kullanımına bağlı olarak diş beyazlatma yapılması isteniyorsa, diş beyazlatma işleminden alınan başarı oranı daha yüksek oluyor. Yapılan araştırmalara göre yüzde 96 oranında başarı ile işlemler yapılabiliyor. İşlem yaptıran hastalar işlemin etkisinden yüksek oranda tatmin oluyorlar. Eğer kişinin ilaç kullanımına ya da aşır florid alımına bağlı olarak gelişen bir diş sararması oluyorsa, bu durumda diş beyazlatma işleminden çok fazla verim alınması mümkün olmuyor.

Dişlerinin ana renginin ne olduğu işlemlerden alınacak başarıya doğrudan etki ediyor. Eğer kişilerde dişin ana rengi sarı tonlarında ise bu kişilerde başarılı olma ihtimali daha fazla oluyor. Eğer ana diş kahverengi tonlarında is de, dişler çok fazla beyaz olamayabiliyor. En az verimin alındığı diş renginin ise gri tonlu dişler olduğu biliniyor. Eğer dişinizde eski dolgu ve kaplamalar bulunuyorsa bu dişlerin rengine hiçbir beyazlatma işleminin etki etmesi mümkün değil.

Evde Diş Beyazlatma İşleminin Uygulanması

Evde diş beyazlatma işleminin uygulanması için genellikle diş beyazlatma ajanlarından destek alınır. Hasta ilk ziyaretini gerçekleştirdiği zaman dişlerinin ölçüsü alınıyor. Daha sonra buna özel bir plak hazırlığı yapılıyor. Hasta ikinci kere ziyaret ettiği zaman, hem plak hem de beyazlatıcı özellikteki ajanın dişlere uygulanması anlatılıyor. Kişi ne aralıklarla, ne şekilde bu ürünleri kullanabileceğini öğrenmiş oluyor.

Kişi ilaçları mutlaka diş hekiminin vermiş olduğu öneriler doğrultusunda kullanmalıdır. Kimi durumlarda günde 2 kez kimi zaman da 2 haftada bir kez ajanların kullanılması gerekebiliyor. Hekim hastanın durumunu belli aralıklarla değerlendirerek ilaçların uygulanma süre ve şeklini değiştirebiliyor. Hasta ile hekimin evde uygulanacak diş beyazlatma işleminde birlikte karar vermesi gerekiyor.

Klinikte Diş Beyazlatma İşleminin Uygulanması

Klinikte diş beyazlatma işleminin uygulanması için ilk önce hastanın onayını almak gerekiyor. Hekim muayene sırasında dişlerin hangi renkte olduğunu tespit ediyor. Tedavi sonrasında elde edilen sonuçların ne kadar etki olduğunu anlamak için mutlaka dişlerin doğal renginin tespit edilmesi gerekir. Her renk tonunda her beyazlatma seviyesine ulaşmak mümkün olmayabiliyor.

Diş beyazlatıcı ilacın diş hekimi tarafından sürülmesi gerekiyor. İşlem yapılırken özel bir alet kullanılıyor. İlaç 15 dk kadar ışınlanıyor ve bu sayede ilacın sertleşmesi sağlanıyor. İşlem toplamda 3 defa daha tekrar ediliyor. Eğer diş beyazlatma etkisinin daha uzun süreli ve daha etkili olmasını isterseniz içinde peroksit bulunan beyazlatıcı ajanları tercih edebilirsiniz. Elbette durumu hekiminize öncesinde belirtmeniz gerekir.

Diş Beyazlatma İşlemi Kaç Farklı Şekilde Uygulanabilir?

Diş beyazlatma işleminin uygulanma yöntemleri arasında:

 • Ev tipi diş beyazlatma,
 • Biyolojik diş beyazlatma (Yalnızca klinik ortamda yapılır.),
 • Dişin içini beyazlatma olarak bilinen tek diş beyazlatma,
 • Klinik ortamlarda yapılan ofis tipi beyazlatma,
 • Ev artı ofis tipi beyazlatma olarak bilinen kombine diş beyazlatma yer alır.

Sizin için hangi diş tipi beyazlatmanın daha uygun olduğunu tespit etmek için hekiminiz ile birlikte karar vermeniz gerekir. Eğer dişlerinizin rengi zaten beyaza yakın ise ev tipi beyazlatma işleminden faydalanabilirsiniz. Fakat dişlerinizin kahve çay tüketimine bağlı olarak değişiyorsa bu durumda sizin için en verimli diş beyazlatma yöntemi ev tipi diş beyazlatma yöntemi olacaktır.

Dişleri Hassas Olanlar Diş Beyazlatma İşlemi Yaptırabilirler mi?

Diş beyazlatma işleminin hassas dişleri olanlara yapılması mümkündür. Diş beyazlatma yöntemi türünün biyolojik beyazlatma olduğu türlerde özellikle hassas dişlerde işlem yapılması mümkündür. Peroksit oranının düşük olduğu durumlarda dişin hissettiği ağrı oranı daha az olur. Ayrıca ilacın içindeki etken maddeler sayesinde işlemden sonra hassasiyetiniz olması gerektiğinden daha düşük olabilir. Bu nedenle beyazlatma işlemi ayrıca tedavi yöntemi olarak da kullanılabilir.

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. Cüneyt Bey’e diş beyazlatma işlemi yaptırdım 4 ay önce, dişlerim hala ilk gün ki gibi bembeyaz. İşlemden çok memnun kaldım. 🙂

 2. Diş beyazlatma işlemini direk gelip yaptırabiliyor muyuz? Benim dolgu eksiğim falan var ama ön dişlerim için beyazlatma istiyorum

 3. Diş beyazlatmayı sürekli bir işlem gibi yaptırmamız gerekiyor mu? Misal 6 ayda bir gibi yoksa tek seferlik işlem yeterli oluyor mu?

 4. Diş beyazlatma gerçekten önemli bir işlem. Cüneyt Bey’de bu konuda çok profesyonel ve işinin ehli biri. 🙂

 5. Diş beyazlatma işlemi yaptırdım bugün Cüneyt Bey’e. O kadar profesyonel çalışıyorlar ki ekibi de şahane ilgililer. 🙂

 6. Diş beyazlatma işlemi için kesinlikle Cüneyt Bey’e gitmelisiniz, efsane bir ekip, efsane bir iş çıkarttılar. 🙂

 7. Diş beyazlatma işlemini çok beğeniyorum. Düzenli olarak Cüneyt Bey’e muayeneye gittiğimde ara ara tekrar beyazlatma yaptırıyorum.

 8. Diş beyazlatma işlemini yaptırmak için nasipse Ankara’ya gelmiş olacağım 1-2 güne, Cüneyt Bey ve ekibini arkadaşlarım çok önerdi. 🙂

 9. Diş beyazlatmayı öğrenince gidip direk yaptırdım. Mükemmel bir şey, dişlerim ister istemez dış etkenlerden sararmıştı, beyazlatma işlemiyle süper oldu.

 10. Diş beyazlatma işlemini Cüneyt Bey’e yaptırdım, çok memnunum sürekli kontrole gidiyorum tekrar eski haline dönmesini pek istemiyorum. 🙂

 11. Diş beyazlatma işlemini yaptırdım 6 ay önce, çok başarılı bir işlem oldu Ankara’da olanlara önerim Cüneyt Bey’e gitmeniz. 🙂

 12. Diş beyazlatma işlemini yaptıracaksanız Cüneyt Bey’e muhakkak gitmenizi öneririm.

 13. Diş beyazlatma işlemini merak ediyorum, nasıl bir süreç izleniyor ne kadar günde bitiyor?

 14. Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürede tamamlanıyor ve tekrar gelmemiz gerekiyor mu?

 15. Diş beyazlatma işlemi için sosyal medya da olan videolara kanmayın, kimyasal ile geleceğinizi yakmayın. 🙂
  Diş beyazlatma işlemi için bir doktora giderek tedavi olun. 🙂

 16. Diş beyazlatma işlemi yaptırmayı düşünüyorum. En kısa sürede Ankara’ya geleceğim nasipse. 🙂

 17. Diş beyazlatma işlemini aynı gün yaptırabiliyor muyuz?
  Dişlerimde kaplama vs olması gereken noktalar var, yine de beyazlatma yaptırabiliyor muyuz?

 18. Diş beyazlatma işlemini bende yaptırmayı çok istiyorum, yakın süreçte nasipse uğrayacağım. 🙂

 19. Diş beyazlatma işlemi gerçekten çok başarılı bir işlem, Cüneyt bey bu konuda çok başarılı bir doktor.

 20. Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürüyor, ona göre gün içerisinde geleceğim randevu alıp. 🙂

 21. Diş beyazlatma işlemini nasipse haftasonu yaptıracağım, sonuçlarını paylaşırım tekrar. 🙂

 22. Diş beyazlatma işlemi gerçekten çok gerekli bir işlem. Malum gün içerisinde yediğimiz içtiğimiz bir çok besin, lekelenme veya sararma yapıyor.

 23. Diş beyazlatma işlemini çok merak ediyordum, yaptırdım çok başarılı sonuç aldım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim