Dental Tedaviler

Diş Pırlantası

Diş pırlantası dişe daha estetik bir görünüm kazandırmak için yapılan bir uygulamadır. Son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Diş pırlantası diş kristali olarak da adlandırılmaktadır. Kişiler bu basit ve acısız işlem sayesinde gülüşlerinde fark yaratabilirler. Uygulanan taşların düşme ihtimali yok denecek kadar azdır. Düşme halinde ise yeniden diş kristali kolayca yerine yerleştirilebilir. Her yaştan kadın diş pırlantası uygulaması yaptırabilir, yaş sınırlaması yoktur.

Farklı boyutlarda diş kristali tercihi yapabilirsiniz. İşlemi yaptırdığınız zaman mutlaka konu hakkında uzman kişilerden hizmet aldığınızdan emin olun. Uygulamayı uzman hekimlerden başkasına yaptırmayın. Aksi halde estetik bir gülüşe sahip olayım derken başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Diş Pırlantasını Kimler Taktırabilir?

Diş pırlantasını taktırabilecek kişiler arasında bu işlemin uygulanmasını isteyen herkestir. Diş pırlantası uygulaması diş hekimliği estetik ve kozmetik alanına giriyor. Her dişe kolayca uygulanma özelliği bulunuyor. Uygulamanın mutlaka uzman bir diş hekimi tarafından yapılması ise şarttır.

Uygulama yapılmadan önce pırlanta taktırmak isteyen kişinin ağız ve diş sağlığını oturtması gerekir. Kişinin dişleri eğer beyaz ve sağlıklı olursa, şüphesiz pırlanta daha güzel görünecektir. Bu nedenle diş pırlantası uygulamadan önce diş temizliği yapılabilir. Bunun için diş plaklarını temizletme etkili bir yöntemdir. Dişlerin çürüklerden arındırılması sağlanabilir. Bu sayede diş pırlantasından maksimum fayda almak mümkün olacaktır.

Diş Pırlantasını Takanlar Ne Tür Taşlar Kullanırlar?

Diş pırlantasını takanların kullandıkları taşlar kişinin kendi tercihine bırakılmıştır. Kristal taşlar yerine farklı alternatif taşlara da yönelebilirsiniz. Diş pırlantaları diş taşları ile kıyaslandığı zaman daha pahalıdır. Eğer bütçenize uygun bir taş seçmek isterseniz diş taşlarını seçebilirsiniz. Fakat bu taşlar yalnızca yüzeye yapıştırma şeklinde uygulandıkları için ömürleri daha kısa olur. Özellikle yemek sırasında ya da dişin zorlandığı zamanlarda diş yüzeyinden bu taşın çıkma ihtimali yoktur. Yemek sırasında dişten çıkıp ağza giren taşı yutabilir ve bu durumun farkında olmayabilirsiniz. Bu taşları çıkarmak istediğiniz zaman cila yapılmasına gerek olmaz. Doğrudan çıkarabilirsiniz.

Eğer diş kristali kullanmaya karar verdiyseniz, daha yüksek bütçe ayırmanız gerekir. Bu taşların kendiliğinden yerinden çıkma olasılığı yoktur. Kaliteli bir üründür. Çıkarılmak istendiği zaman uzman hekime gitmek gerekir.

Diş Pırlantası Takmanın Avantajları Nelerdir?

Diş pırlantası takmanın avantajları arasında:

 • Daha rahat ve güzel gülmek,
 • Dikkat çekici bir gülüşe sahip olmak,
 • Kişisel imajını güçlendirmek,
 • Dişlerin daha güzel görünmesi,
 • Kişinin özgüveninin artması,
 • Kişinin farklı bir tarza sahip olması,
 • Diş beyazlatma ile birlikte yapıldığında estetik dişlere sahip olmak yer alır.

Eğer siz de gülüşünüzde fark yaratmak ve yukarıda sayılan faydalardan yararlanmak isterseniz diş pırlantası taktırabilirsiniz.

Diş Pırlantası Takmanın Zararı Var mı?

Diş pırlantası takmanın zararı yoktur. Bu nedenle sağlığınız hakkında endişe etmeden uygulamayı gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Diş pırlantasının tek bir eksi yanı fark edilmeden taşın yutulma ihtimalidir. Bu durum özellikle gerçek kristal taş takıldığı zaman meydana gelmeyecektir. Ayrıca kişi taş taktırdığının bilincinde olarak daha dikkatli davrandığı zaman bu sorun ortadan kalkacaktır. Diş taşı taktırdıktan sonra kişilerin herhangi bir özel bakım yapmalarına gerek yok. Yalnızca günlük ağız bakımınızı yaparak diş taşını uzun süre kullanabilirsiniz. Diş taşını taktırırken sizin için zararlı olmaması için uzman hekimden başka hiç kimsenin müdahale etmemesi gerekir. Aksi halde uygulama sağlıklı ve güvenilir olmayabilir.

Diş Pırlantası Takmanın Süresi Ne Kadar?

Diş pırlantası takmanın süresi yaklaşık 15 ile 20 dk kadar sürer. Diş önce törpülenir ve daha sonra seçilen taş dişin üzerine yapıştırılır. Kişi işlemden hemen sonra normal günlük hayatına geri dönebilir. İşlem sırasında ağrı ya da acı hissedilmez. Aynı anda birden fazla diş taşı takabiliriniz. Dişinizin yapısına göre diş pırlantası taktıktan sonra yapmanız gereken özel bir şey olursa, uzman hekim sizi konu hakkında bilgilendirecektir.

Diş Pırlantası Taktırmak için Ne Kadar Para Ödemeliyim?

Diş pırlantası takmak için gerekli ücret bir çok etmene göre değişiklik gösterir. Kişinin diş yapısı, dişlerin sayısı, uygulama yapacak olan hekim, kullanılmak istenen taş gibi etmenler fiyatın daha az ya da daha çok olmasına etki edebilir.

Diş Pırlantası Takmanın Uygun Ortamlarda Yapılmaması

Diş pırlantası takmanın uygunsuz ortamlarda yapılması çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Dişe pırlanta takılırken mutlaka hijyenik ve temiz ortamlarda işlem yapılması gerekir. Yapıştırıcı tercihi de oldukça önemlidir. Yapıştırıcının insan sağlığına zararlı olmaması gerekir. İlkel koşullarda yapılan, sağlıksız yapıştırıcıların kullanıldığı durumlarda kullanıcı pırlantayı farkında olmadan yutabilir. Bu da kişinin zarar görmesine neden olur. Daha estetik görünmek için yapılan bir uygulamanın insan sağlığına zarar vermemsi gerekir. Diş pırlantası takımında ilkel koşullar kişilerin bulaşıcı hastalıklara yakalanmasına neden olarak kişinin hayatını çekilmez kılabilir.

Diş Pırlantası Hangi Dişe Takılabilir?

Diş pırlantasının takıldığı diş kişinin tamamen kendi zevki ile ilgili bir durumdur. Genellikle genç kızlar üst yan kesici dişlerine diş pırlantası takmak isterler. Fakat bu dişin yanında diğer dişlere de pırlanta takılabilir. Yalnızca tek bir diş seçilmek zorunda değil. Kişi dilediği kadar dişine diş pırlantası takılmasını isteyebilir. Kadınlar çoğu zaman tek dişine pırlanta takılmasını tercih etmektedir. İşlemin hangi diş ya da dişlere yapılacağına karar verdikten sonra diş yüzeyine özel yapıştırıcı sürülür. Ayrıca oyma işlemi yapılır. Bu işlemler diş için zararlı değildir. Yapılan işlemlerden sonra diş sabitlenmiş olur.

Diş Pırlantasını Taktırmadan Önce Bunlara Dikkat

Diş pırlantası taktırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Özellikle bu noktalara dikkat etmeyenler çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşabiliyorlar. Her şeyden önce işlem yapılacak olan yerin güvenilir ve hijyenik olmasına dikkat etmek gerekir. İşlemi yapacak olan kişi işlem hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmalıdır.

Ne olduğu belli olmayan iş yeri tarzı ortamlarda işlem yapılmaması gerekir. İşlem mutlaka klinik hastane ortamında olmalıdır. Kullanılan yapıştırıcı da insan sağlığı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Yapıştırıcının diş yapısına ya da insan ağzına zarar vermeyecek özellikte, özel yapıştırıcılar olması gerekir. Yapıştırıcı yalnızca dişi yapıştırmak amacı ile kullanılmalıdır. İşlemin yalnızca hekim tarafından yapılması gerekir. Bunun dışında diğer insanlara itibar etmeyiniz.

Diş Pırlantası Taktırırken Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Diş pırlantasının takımında uygulama aşamaları aşağıdaki gibi olacaktır:

 1. Önce uygulama yapılacak olan dişin yüzeyi temizlenir.
 2. Diş lekeleri ya da taşları varsa diş bunlardan arındırılır.
 3. Dişin üzerine kristal takılmadan önce pamuk yardımı ile sıvılardan arındırılır.
 4. Bölgeye tükürük gelmeyecek şekilde pamuk konulur.
 5. Daha sonra hangi dişe uygulama yapılacaksa dişin üzerine matlaştırıcı ilaç sürülmesi gerekir.
 6. Bölgeye kompozit bonding adı verilen yapıştırıcı sürülmesi gerekir.
 7. Hastanın daha önceden seçmiş olduğu diş taşı dişin üzerine konulur.

İşlemden sonra gülüşünüzün daha neşeli ve ışıltılı olduğunu fark edeceksiniz. Diş pırlantası sayesinde daha etkileyici gülümsemeye başlarsınız. Ayrıca farklı bir aksesuara sahip olmuş olursunuz.

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Diş pırlantası tedavisini Cüneyt Bey ve ekibine yaptırdım. Çok memnunum, ekibi muhteşem ilgili. Çok nazik ve profesyonel çalışıyorlar.

 2. Diş pırlantası tedavisi için kesinlikle Cüneyt Bey ile çalışmalısınız. Efsane bir ekip ve profesyonellikleriyle gerginliğinizi tamamen alıyorlar.

 3. Diş pırlantası için doğru adres Cüneyt Bey olacaktır sizler için. Profesyonel ekibiyle muhteşem iş çıkarıyorlar. 🙂

 4. Diş pırlantası tedavisinin dişlere bir faydası oluyor mu yoksa sadece gösterim amaçlı mı yaptırıyoruz? 🙂

 5. Diş pırlantası tedavisini yaptırdığınızda kendinizi daha çok özgüvenli hissediyorsunuz. 🙂
  Bende yaptırmayı düşünüyorum, gün içerisinde işlem sağlanabilir mi gelsek direk?

 6. Diş pırlantası tedavisini hep gösteriş olarak düşünürdüm ancak kendim yaptırdıktan sonra gerçekten insana bir özgüven geliyor. 🙂

 7. Diş pırlanta tedavisini ilk defa duyuyorum ve sayenizde bilgilendim. Çok teşekkürler 🙂

 8. Diş pırlantası tedavisini arkadaşım yaptırmış ve garipsedim başta, ancak daha sonradan benimde yaptırasım geldi ve Cüneyt Bey’e geleceğim en kısa sürede. 🙂

 9. Diş pırlantası tedavisini çok duydum ancak detaylarını bilmiyordum, en kısa sürede gelip yaptırabilirim o kadar heveslendim. 🙂

 10. Diş pırlantasını arkadaşımdan duydum araştırırken buldum makalenizi, çok açıklayıcı olmuş ellerinize sağlık. 🙂

 11. Diş pırlantası çok merak ediyordum, yazınız çok bilgilendirici geldi bana. 🙂 Kısa sürede uğrayıp yaptıracağım size 🙂

 12. Diş pırlantası işlemini çok merak ediyorum, işlemi aynı gün yaptırabiliyor muyuz günübirlik gelsem?

 13. Diş pırlantası tedavim, Cüneyt Bey ve ekibi tarafından çok kısa sürede halledildi. Çok teşekkür ederim çok güzel oldu. 🙂

 14. Diş pırlantasını çok merak ediyordum, arkadaşım yaptırdı ve çok şık duruyor, yakında bende yaptıracağım. 🙂

 15. Diş pırlantası hizmetini gerçekten işinin ehliyle yapan bildiğim tek doktor Cüneyt Bey 🙂

 16. Diş pırlantasını çok merak ediyorum ama, erkek olarak garip durur mu bilemedim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim