Diş Sağlığı

Diş Taşı Nedir ?

Diş taşı nedir sorusuna kısaca yanıt vermek gerekirse buna dişlerin üzerinde birikmiş sert mineral birikintileri denebilir. Diş taşına tartar ismi de verilmektedir. Diş yüzeylerine yapışmış halde bulunur. Diş ipi ve diş fırçası gibi ağız bakım ürünleri kullanılarak diş taşının temizlenmesi mümkündür. Diş taşı kimi zaman diş eti çizgisinin altında olabilir. Diş taşından tamamen kurtulmak için ağız bakım ürünlerini kullanmak yeterli olmaz. Tamamen diş taşı temizliğinin sağlanması için uzman bir diş hekim tarafından muayene olmak gerekir. Daha sonrasında kişinin doğru ağız bakım alışkanlığına sahip olması şarttır. Bu şekilde oluşumların yeniden gelişmesi engellenmiş olur.

Diş Taşı Oluşumu Belirtileri Nelerdir?

Diş taşı oluşumu belirtileri gözle bakıldığında hemen fark edilebilir. Yoğun bakteri içeren bu birikintiler her ne kadar diş fırçası ile temizlense de tamamen temizlik sağlamaz. Diş etlerinin tahriş olmasına neden olurlar. Bu nedenle diş etleri kırmızı renge dönebilir. Diş eti hastalıkları görülmeye başlanır. Diş eti kanaması en sık rastlanılanlar arasında yer alır. Kaba şişlikler meydana gelebilir. Sarı ya da bronz renkte olabilecek bu birikintiler, daha fazla büyüyebilir. Temizlenmedikleri zaman daha fazla birikinti ve hastalıklara neden olur. Diş eti çizgisi altında gelişmiş olan birikintilerin rengi genellikle siyah renkte olur. Diş taşı temizliğini işin uzmanına yaptırarak bu görünümden kurtulabilirsiniz.

Diş Taşı Oluşumunu Engellemenin Yolları Nelerdir?

Diş taşı oluşumunu engellemenin yolları iyi bir ağız bakımına sahip olmaktan geçmektedir. Diş fırçalama, diş ipini düzenli kullanma ve iş hekimini düzenli olarak ziyaret etme gibi yöntemler sayesinde diş taşı oluşumunu engelleyebilrsiniz. Her 6 ayda bir mutlaka diş hekimini ziyaret ettiğinizden emin olun. Diş hekimi tarafından verilen tavsiyelere uyun. Çürük ve diş eti hastalıkları gibi sorunların diş taşından kaynaklı gelişebileceğini unutmayın. Bu nedenle genel diş sağlığınız için diş taşıyla savaştığınızdan emin olun. Eğer diş taşı sorununuz varsa, bu sorun için bir an önce diş hekiminiz ile görüşün ve gerekli tedaviyi olun.

Diş Taşı Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

Diş taşı oluşumu nedenleri başında yetersiz fırçalama gelir. Dişinizi düzenli olarak fırçalıyor olsanız bile yanlış fırçalama tekniklerinden kaynaklı diş taşı oluşumu söz konusu olabilir. Dişlerinizi diş etlerinden dişe doğru yuvarlak hareketlerle temizleyin. Mutlaka iyi bir ağız hijyen rutinine sahip olun. Diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Aşağıdaki nedenlerden dolayı diş taşı oluşabilir:

  • Yanlış fırça seçimi,
  • Diş ipi kullanmamak,
  • Yetersiz fırçalamak,
  • Yanlış fırçalamak,
  • Yanlış ve eksik ağız hijyeni gibi nedenlerden dolayı diş taşı problemiyle karşılaşmış olabilrsiniz.

Diş Taşı Oluşumu Zararlı mıdır?

Diş taşı oluşumu zararları bulunmaktadır. Her ne kadar diş taşı oluşumunun kendisi birebirde zararlı olmasa da, diş taşı oluşumunun dolaylı yoldan neden olduğu sorunlar zararlıdır. Çevresinde bakteriler oluşmaya neden olduğundan diş eti hastalıklarına neden olan bu durum, genel olarak periodonti olarak bilinmektedir. Dişlerin çevresinde diş etinin altında çene kemiğine kadar sarmaktadır. Diş etinde enfeksiyon oluşumuna n eden olur ve bu durum tedavi edilmediği zaman diş kemiğinde yıkıma neden olur. Hatta bu yıkım durdurulmadığı zaman dişin kök ucuna kadar gelerek diş kaybına neden olabilir. Erken teşhisin konulması ve hemen gerekli tedavilere başlanması bu nedenle çok önemlidir. Diş sağlığı açısından uzmanlar her 6 ayda bir kontrole gelinmesi gerektiğini belirtmektedir.

Diş Taşı Temizliği Ne Kadar Sürede bir Yapılmalıdır?

Diş taşı temizliğinin yapılma süresi herkes için dişin durumuna bağlı değişkenlik gösterebilir. Her 6 ayda bir diş taşı temizliği yapılması gerekebilir. Hastanın kendi bakım performansı bu süre konusunda belirleyici olmaktadır. Hasta dişlerine çok iyi bakarsa, senede bir hatta bir buçuk senede bir bile bakım yapılması gerekebilir. Hasta dişini çok iyi fırçalasa, çok dikkat etse bile kimi insanlarda diş taşı oluşumuna bir eğilim vardır. Bu kişilerde diş taşı oluşumu çok sık görülmektedir.

Diş Taşı Temizliğinden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diş taşı temizliğinden sonra dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bu noktalara büyük önem göstermek gerekir. Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra dişlerde hassasiyet olması normal kabul edilen bir durumdur. Ortalama 2 3 hafta boyuncaya kadar kişilerde diş hassasiyeti sorunu görülebilir. Diş eti kanamalarında bu dönem içinde artış da yaşanabilir. Bu durumlar kişinin rahatsız olmasına neden olmamalıdır. Bunların hepsi normal kabul edilmektedir. Bu gibi belirtiler kendiliğinden ortadan kalkacak ve dişler daa sağlıklı olacaktır. Sonrasında diş etlerinde kanama, hassasiyet vb. durumlar tamamen ortadan kalkacaktır.

Diş Taşı Ağızda Kokuya Neden Olur mu?

Diş taşı ağızda kokuya neden olabilir. Ancak diş taşının direk olarak kendisi ağızda kokuya neden olmaz. Diş taşının neden olduğu durumlar ağızda korkunç bir kokuya neden olabilir. Örneğin bir kişide diş taşı oluşumuna bağlı olarak ortaya çürük çıkabilir. Ortaya çürük çıktığı zaman, dişte bakterilerden kaynaklı ağız kokusu sorunu ortaya çkar. Diş eti ve diş problemleri ağız kokusuna neden olur. Kişilerin ağız kokusuna sahip olmaması ve diş taşı ile karşılaşmaması için mutlaka ağız bakımına özen göstermesi gerekiyor. Ağız problemleri ortaya çıktığı zaman kişilerin mutlaka sorunlara doğrudan müdahale etmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim