Diş Sağlığı

Diş Taşı Nedir ?

Diş taşı nedir ?

Diş taşı nedir dediğimizde aklınıza tartar gelmelidir. Diş taşı, günlük diş bakımına yeterince özen gösterilmediği durumlarda ortaya çıkan bir problemdir. Dişlerinin yeterince temizlenmediği durumlarda dişlerde bakteri plakları oluşur ve bu plaklar diş taşı olarak adlandırılır. Oldukça sağlıksız bir görünüme sebep olan diş taşları, dişlerin hem ön yüzeyinde hem de arka yüzeyinde sarı lekeler olarak görülür. Tedavi edilmediği takdirde sosyal ilişkileri olumsuz yönlerden etkileyecektir.

Diş taşı nasıl oluşur ?

Diş taşı dişlerin üzerinde, arka kısmında ve protezler üzerinde oluşur. Bakteri plakları oluşumuna sebep olan diş taşları, dişlerde sarı veya kahverengi farklı boyutlarda lekelere neden olduğu için kısa süre içinde tedavisi yapılmalıdır. Diş taşı oluşumu mikro bakteriyel besinlerin diş yüzeyi üzerindeki birikmesi ile birlikte ortaya çıkar. Bu besinlerin diş yüzeyinde birikmesinin çıkış sebebi ise günlük olarak dişlerin fırçalanmaması, diş ipi kullanılmamasıdır. Diş bakımında yapılan ihmaller 14 gün gibi kısa bir süre içinde diş taşına dönüşmektedir. Diş taşına dönüşen besinler arasında bol karbonhidratlı ve şekerli ürünler de yer aldığı için dikkat edilmesi çok önemlidir. Diş taşı oluşumu ilerde daha ciddi diş hastalıklarına yol açacağı için diş hekimi ile görüşmeniz tavsiye edilmektedir. Diş taşı oluşumuna sebep olan diğer nedenler aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

Diş taşı oluşumunun sebepleri nelerdir ?

 1. -Düzenli olarak diş bakımı yapılmaması.
 2. -Diş ipinin kullanılmaması
 3. -Karbonhidratlı ve şekelerli yiyeceklerin bol miktarda tüketimi,
 4. -Tükürük yapısı diş taşı oluşumuna neden olur.Diş taşları en çok tükürüğün yoğun olarak biriktiği yerlerde görülür.
 5. -Ağız içinin ve diş arkalarının yeterli düzeyde fırçalanmaması
 6. Diş taşının zararları nelerdir ?Diş taşı oluşumunun birçok zararı vardır. Ağızda kötü bir kokuya sebep olabilen diş taşları ilerde diş iltihaplarına da dönüşebilir. Diş taşlarının diğer zararları arasında şu maddeler yer almaktadır:
  • -Diş taşı ihtimali diş çürüklerini arttırır.
  • -Diş taşının fazla olduğu yerlerde dişeti çekilmesi de artar.Dişlerin arasında boşluklar oluşur ve bu bölgeler de büyük bir hızla diş taşı ile kaplanır.
  • -Diş taşları diş eti iltihaplarına neden olabilir.
  • -Diş etleri temizlendiği takdirde bile eski görünümüne uzun süre kavuşamaz.
  • -Diş taşları, dişler arasındaki kemiklerde kayıplar olmasına neden olur.
  • -Diş taşları dişlerdeki hasarı sakladığı için tedavi sürecinin gecikmesine neden olabilir.
  • -Diş taşlarının oluşumu ve tedavisi ile birlikte diş aralarında rahatsız edici boşluklar oluşur.

  Diş taşları nasıl temizlenir ?

  Diş taşı tedavisi için yapılacak en doğru tedavi bu sorunların oluşmaması için önlem almak olacaktır. Dişlerinizi günde en az 2 kere fırçalayarak, düzenli aralıklar ile diş ipi kullanarak diş taşı oluşumlarını uzun süreli bir biçimde engelleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra senede 2 kere diş hekiminize muayene olarak da diş sağlığınızın uzun süreli koruyabilirsiniz.

  Diş taşları için evde uygulayabileceğiniz 7 doğal tedavi yöntemi:

  daha önce ele aldığımız Ankara tecrübeli diş hekimleri yazısını okumanızı öneriyoruz.

  • -Diş taşı oluşumunu önlemek için günde 2 kere dişlerinizi fırçalayın.
  • -Haftada iki kere karbonat ile dişlerinizi temizleyerek diş taşı oluşumunu engelleyebilirsiniz. Kullanım için bir çay kaşığı karbonatı az miktarda su ile karıştırabilir, macun kıvamına gelene kadar karıştırıp dişlerinizi bu karışım ile fırçalayabilirsiniz.
  • -Diş macunu seçiminde yapacağınız tercihler de önemlidir. Florür içeren diş macunları ağız sağlığını korumak için oldukça etkilidir.
  • -Diş taşları için kullanabileceğiniz diğer bir doğal yöntem de portakal kabuğudur. Portakal kabuğu ile haftalık olarak dişlerinizi ovalayabilirsiniz.
  • -Bu işlem oluşan diş taşlarını tedavi edici etkiye sahiptir.
  • -Bir avuç susamı çiğneyerek diş taşlarından uzun süreli biçimde korunmanız mümkün.
  • -Evde kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi de incirdir. İnciri ağzınızda bir süre çiğneyerek tükürük salgılama miktarını arttırabilir ve bu şekilde diş plakları oluşumunu engelleyebilirsiniz.
  • -Diş taşı oluşumunu önlemek için önerilen doğal yöntemlerin sonuncusu sert sebze ve meyvelerin tüketimidir.Yemek sonrasında kereviz,elma gibi sert meyveleri tüketerek dişlerinizi güçlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim