Diş Sağlığı

Eğri Diş Tedavisi Ankara

Eğri ve yamuk dişlerin düzeltilmesi için en çok başvurulan yöntem ordodontidir. Ortodonti tedavisi diş telleri veya şeffef düzleştiriciler ile yapılır.

Diş eğriliği Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Eğri ve yamuk dişlerin düzeltilmesi için en çok başvurulan yöntem ordodontidir. Ortodonti tedavisi diş telleri veya şeffef düzleştiriciler ile yapılır.

Çene iskeletinde bozukluğunuz yoksa eğri, çarpık veya yamuk dişleriniz ortodonti ile bütün yaşlarda düzeltilebilir. Yamukluklarda veya çapraşıklıklarda diş teli uygulanmalıdır. Bunlar Metal şeffaf braketler, şeffaf plaklar veya telsiz tedavi gibi yöntemlerdir. Ortodontister dişlerin hareketini sağlayarak, onlara zarar vermeden, dişleri kesmeden ve kaplama yapmadan dişleri düzeltebilir.

Tüm diş yamuklukları ortodonti ile tedavi edilebilir mi?

Tüm diş yamukluklarına, bozukluklarına ve eğriliklerine ortodonti tedavisi uygulanamayabilir. Ortodonti uzmanınız sizi muayene ettikten sonra uygun olan tedaviyi önerecektir. Diş hekiminiz durumunuzu analiz etmeli ve bir değerlendirme yapmalıdır.

Ortodonti ile diğer tedavilerin farkları nelerdir?

Diğer tedaviler kısa süreceğinden başta cezbedici gelebilir ancak ortodonti tedavisinin avantajı doğal bir tedavi yöntemi olmasıdır. Doğal olmasının nedeni hastanın dişleri ağzında kalarak estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilmesidir. Farklı tedavilerde protez diş uygulamaları, köprü, kuron veya kaplama ile dişler estetik ve güzel bir görüntüye sahip olabilir. Anca bu tedavilerde diş çekimi uygulanabilir, dişin dış yüzeyi kaplanması için tıraşlanabilir veya lamine kaplama yapılabilir. Bu tedaviler ortodontiye göre uygun ve kısa süreli görünebilir. Ancak zaman geçtikçe dişiniz olmadığından ısırma ve çiğneme problemleri ile karşılaşabilirsiniz ve diğer tedavilere göre pahalıdır. Önemli olan dişinizin sağlıklı olması ve ömür boyunca kendi dişlerinizi kullanacak olmanızdır.

Yamuk, aralık dişler neden olur?

Dişlerde yamukluk, aralık, yer darlığı ve çarpışıklık süt dişleri büyümeye başladıktan sonra olmaktadır. Süt dişleri büyümeye başladıktan sonra bu sorunların oluşma nedenleri kısaca şunlardır:

%80 genetik faktörler
Erken çekilen süt dişleri
Dişlerin yeterli öğütme yapamamasından kaynaklı beslenme bozukluğu
Küçük yaşlarda tırnak yeme, parmak emme, diliyle dişlerini ittirmesi gibi kötü alışkanlıklar
Ağızdan nefes alma ve yanlış yatış şekilleri
Düzensiz çıkan 20 yaş dişleri

Yukardaki bahsedilen bozukluklar önleyici ortodontik tedavi ile önlenebilir ve hatta tel takılmasınada gerek duymamanızı sağlayabilir. Bu sebeple anne ve baba çocuğun gelişimi sırasında önlem alarak diş hekimine muayene ettirmelidir.

Dişlerin çarpık büyümesi önlenebilir mi?

Dişlerin çarpık büyümesi erken dönemde önlenebilir. Belli zamana aralıklarında diş hekimine muayeneye gidildiğinde çocuklarda sürekli dişer çıkmadan teşhis konabilir, çarpık dişlere önceden müdahele edilebilir. Süt dişlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte 3-6 ayda bir diş hekimine muayeye gidilmesi ve süreklilik arz etmelidir. Süt dişlerinin erken çekilmesii gerekiyorsa altındaki diş için boşluğu doldurmak için yer tutucu kullanılması gerekir. Ortodontik sorun anne ve babada varsa çocuklarınında bu sorunu yaşamaması için diş hekimine muayeneye götürmeleri ihmal edilmemelidir.

Yamuk, ayrık, çarpık dişler tedavi edilmediğinde başka sorunlara neden olur mu?

İki ayrık dişin arası yeterince fırçalanmadığında dişlerde çürük oluşumuna yol açabilir. Sıkışık ve çapraşık dişlerin çürüme ihtimali daha yüksektir. Sıkışık ve çapraşık dişler diş eti sorunlarına da yol açabilir ve sonrasında dişin kemiğinde ve kökünde erime başlayabilir. Bu sorunlar sonucunda diş sallanmaya başlaya bilir hatta dişin kaybedilmesine yol açabilir.

Bu tür sorunlar oluşmadan önce ortodonti tedavisi ile dişleriniz tekrar sıralanıp, düzgün diş dizilimine sahip, sağlıklı, estetik ve güzel gözüken dişlerinizle kendinizi mutlu edebilirsiniz.

Ankara‘da Kızılay’da diş eğriliklerinin düzeltilmesi için iletişime geçebilirsiniz. Ankara uzman diş hekimi olan Cüneyt Bosna sizlere en iyi hizmeti sunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim