Dental Tedaviler

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi yaptırmak dişlerde meydana gelen ciddi çürüme ve enfeksiyonların onarılması veya kurtarılması için oldukça önemlidir. Kanal tedavisi sırasında birçok farklı yöntem ve teknik uygulanabilir. Hastanın durumu ve hatalık derecesi kanal tedavisi uygulamasında yöntemin belirlenmesi için temel belirleyicidir. Tedavi sırasında, sinir ve diş özü alınarak, dişlerin iç kısımları temizlenerek doldurulur. Olası diş sorunlarına karşı kanal tedavisinin erken yapılması dişlerin büyük ölçüde kurtarılmasını sağlayacaktır.

Diş sorunları için tedavinin en kısa sürede yapılması oldukça önemlidir. Vaktinde yapılmayan veya ihmal edilen ağrılar uzun vadede ciddi diş kayıplarına ve farklı dokuların zarar görmesine neden olabilir. Diş kanal tedavisi söz konusu bozukluğun yapısına boyutlarına göre değişik sürelerde tedavi edilebilir. Genellikle iki seans içinde tedavi sonuçlandırılmaktadır.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi yaptıranlar üzerinde yapılan klinik incelemeler sonucunda, genellikle tedaviyi gerektiren diş sorunlarının ortadan kaldırıldığı gözlemlenmiştir. Kanal tedavisi bilimsel adıyla endodonti, sinirlerin (pulpa) kendisini tedavi edemeyeceği şekilde zarar göremeye başlamasının ardından yapılmaktadır. Pulpa olarak tanımlanan unsur, dişin en iç kısımlarında yer alan ve diş gelişiminden, beslenmesine, savunmasına kadar birçok önemli işleve sahip dokudur. Pulpanın iltihaplanmasına yol açan diş kırıkları veya çürükler, zaman içinde diş ve diş çevresindeki dokulara ciddi hasarlar vermektedir. Pulpada meydana gelen bu tür sorunlar için kanal tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Tedavinin temel amacı hasar gören bu yapıların temizlenerek doldurulmasıdır. Diş çürüklerinin ihmal edilmesi halinde ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri pulpanın iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Dişler için son kurtuluş yöntemi olan kanal tedavisi, dişlerin ömür boyu kullanılmasını ve kurtarılmasını sağlayabilir. Ancak, dişin doğal yapısının zarar görmesine bağlı olarak daha kırılgan bir yapıda olabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ön diş Kanal tedavisi veya diğer hasarlı dişler için uygulanan tedavi yöntemleri farklılık gösterebilir. Bu nedenle ilk olarak sorunun tespit edilmesi ve en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Kanal tedavisi yaparken birçok farklı aşama uygulanır. Yaklaşık olarak 1 saat süren kanal tedavisi boyunca süreç:

 • Tedavi sırası oluşacak ağrının engellenmesi için anestezi uygulanır,
 • Sorunlu diş tespit edilerek, pulpa çıkarılır ve kök kanalında yer alan tüm sinir ve doku artıkları temizlenir,
 • Kök uçlarına kadar kanallar genişletilerek, özel solüsyonlarla yıkama (irrigasyon) yapılır,
 • Seans süresinin artması durumunda geçici dolgular ve farklı ilaçlar kullanılır,
 • İyileşmenin sağlanmasının ardından özel dolgu maddeleri kök uçlarına yerleştirilir.

Kanal tedavisinin ilk aşaması röntgen ve diğer muayene yöntemleri ile sorunlu dişlerin ve sorunun tespitidir. Tespit işleminin ardından anestezi uygulanarak tedaviye başlanır. Sinir ölümlerinin gerçekleşmesi halinde anestezi uygulanmaya bilir ancak, hastanın rahatlaması ve olası sorunlara karşı anestezi uygulanması tavsiye edilmektedir.

Doğru tedavi sonrasında dişler eski yapısına büyük ölçüde dönmektedir. Tedavinin ardından gerekli tedavi sonrası uygulamaları ve tavsiyeler ihmal edilmediği takdirde dişler ömür boyu kullanılabilir. Ancak, dişlerde kırılganlık seviyesi normale göre daha yüksek olacaktır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Kanal tedavisi süresi uygulanan tedavi yöntemlerine ve ortaya çıkan sorunun büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. 1 saatlik bir tedavi işleminin ardından tek seansta kanal tedavisi yapılabileceği gibi iki seansta da hasta durumuna göre tedavi uygulanabilir. Enfeksiyon yaygınlığı ve diğer etken durumların fazla olması halinde tedavi süresi uzayacaktır. Bu nedenle tedavi süresi hakkında kesin bir yargı kullanılamaz.

Kanal tedavisi uzman diş hekimleri ya da endodontist tarafından yapılabilir. Teşhis işlemlerinin ardından tedaviye hemen başlanmaktadır. Söz konusu belirtilerin ortaya çıkmasının ardından kısa süre içinde uzman diş hekimlerine başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde diş kaybı ve daha birçok farklı sorunun oluşması mümkündür.

Kanal Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanal tedavisi sonrası dişlerin yeniden hasar görmemesi ve aynı sorunlarla karşılaşmaması adına bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Hastaya göre diş hekimleri tarafından tedavi sonrası için farklı tavsiyeler verilebilir. Kanal tedavisinden hemen sonra dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar:

 • Tek seanstan uzun süren tedavilerde, tedavi sonuna kadar diş yoğun kullanılmamalıdır,
 • Kanal tedavisi sonrası en az 2 saate yakın yeme içme yapılmamalıdır,
 • Tedavi sonrasında yeme içme alışkanlıklarında belirli süre değişiklik yapılmalıdır,
 • Diş hekiminin tavsiyelerine göre diş bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Tedavi sonrasında ortaya çıkan sorunların engellenmesi adına tedavi sonrası ilk günler oldukça önemlidir. Özellikle yeme içme alışkanlıklarının bu minvalde değiştirilmesi oldukça önemlidir. Diş kanal tedavisi sonrası düzenli diş hekimi kontörlü de oldukça önemlidir.

Kanal Tedavisi Sonrası Olası Komplikasyonlar Nelerdir?

Kanal tedavisi sonrası ağrı en yaygın görülen tedavi sonrası belirtiler arasında yer almaktadır. Tedavi sonrası genellikle yüzde 95 oranında tedavi başarıyla sonuçlansa da bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Tedavi sonrasında enfeksiyon, farklı bir kök kanalında ortaya çıkabilir. Bu durumun yaşanmasında başlıca etkenler:

 • Dişte normalden daha fazla kök kanalı bulunması ve eksik temizleme,
 • Diş kökünde belirgin olmayan çatlaklar,
 • Bakterilerin dişin iç kısımlarına geçmesi,
 • Sızdırmayı önlemek için kullanılan malzemenin parçalanması.

Olarak sınıflandırılabilir. Bu sorunların ortaya çıkmaması adına tedavi öncesi teşhis ve gerekli incelemelerin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, tedavi sonrası hatanın yaşam tarzında ufak değişimlere gitmesi ve doktor tavsiyesine uyması da sorunları ortadan kaldıracaktır.  

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Uygulanır?

Kanal tedavisi gerektiren durumlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Söz konusu belirtilerin tek başına ortaya çıkabileceği gibi birden fazla şekilde ortaya çıkması da mümkündür. Kanal tedavisini gerektiren başlıca durumlar:

 • Dişte aniden ve kendiliğinden ortaya çıkan ağrı,
 • Geceleri artarak devam eden ve geçmeyen diş ağrıları,
 • Sıcak/ soğuk maddelere temasın ardından ortaya çıkan ve uzun süre geçmeyen ağrı hissi,
 • Diş etrafında, dişetinden veya lenf bezlerinde şişlik,
 • Enfeksiyona bağlı olarak dişte renkleşme ve fistül.

Kanal tedavisi gerektiren başlıca unsurlar arasında yer almaktadır. Bu sorunlar tek başına kanal tedavisi yapılması gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle uzman bir hekim tarafından gerekli teşhislerin ve incelemenin yapılması gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Hakkında Yaygın Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Kanal tedavisinde bilinen yanlışlar genellikle kişilerin dişçilerden ve diş tedavisinden kaçmasına neden olmaktadır. Yaygın olarak kanal tedavisi hakkında bilinen yanlışlar:

 • Zorlu ve karmaşık bir tedavi yöntemidir,
 • Ağrılı ve acılı bir işlemdir,
 • Uzun süren bir tedavi şeklidir,
 • Ağrıyan her diş için kanal tedavisi yapılır,
 • Tedavi edilen dişin ömrü kısalır vb.

Daha birçok yanlış bilgi kişilerin tedaviden kaçınmasına neden olmaktadır. Ancak, kanal tedavisi kısa sürede tamamlanabilen ve uzun vadede önemli faydalar sağlayan ciddi bir tedavi yöntemidir.

Kanal Tedavisine Alternatif Yöntemler Nelerdir?

Kanal tedavisi alternatifi hastalık öncesinde dişlerin korunmasıdır. Bunun dışında kanal tedavisine alternatif olarak diş hekiminizin uygun görmesi halinde, dişin çıkarılması ve yerine implant veya kısmı diş takılmasıdır. Ancak bu işlemler daha uzun sürede tamamlanmaktadır. Diş kanal tedavisi yapılmadığı takdirde ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle kişilerin tedaviden kaçınmaması gerekir. Genellikle tek seans içinde kanal tedavileri tamamlanmaktadır.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Cüneyt Bey‘in uzun süredir müşterisiyim. Kanal tedavisi gerektiren bir diş operasyonumu geciktirdiğim için tedavi zorlamıştı. Ancak profesyonel bir şekilde dişimdeki ilerleyen problemi çözdüler. 🙂

 2. Kanal tedavisi konusunda çok tereddütlüydüm. Endişelerimi Cüneyt Bey ve ekibiyle atlattım diyebilirim.
  Uzman bir ekip gerçekten. 🙂

 3. 2 dişim için kanal tedavisi oldum ve çok başarılı geçti. Doktor Cüneyt Bey ve ekibine teşekkür ediyorum. 🙂

 4. Kanal tedavisini ilk duyduğumda çok tereddüt ediyordum. Dişçiden korkan biriyim ancak Cüneyt Bey bu konuda tüm korkularımı yok eden bir tedavi uyguladı. 🙂

 5. Kanal tedavisinde her zaman bir korkum vardı. Geçenlerde Cüneyt Bey’e muayene oldum ve operasyon için tarihleşip o tarihte geldim. İşlemlerimi profesyonel bir şekilde tamamladı ve korkumu sayesinde yendim.

 6. Kanal tedavisi gerçekten zor bir tedavi. Ancak Cüneyt Bey alanında çok profesyonel birisi, o yüzden gönül rahatlığıyla kendisine gidip işlemi rahatlıkla yaptırabiliriz.

 7. Kanal tedavisi sıkıntılı bir işlemdi benim için. İstanbul’da bir kaç diş hekiminde işlem yaptırdım ve çok sıkıntılı süreç yaşadım. Cüneyt Bey’e geldim ve başka bir dişim için işlem yaptırdım. Keşke hepsi için kendisine gelseymişim dedim kendime. 🙂

 8. Benden herkese tavsiye kanal tedavinizi geciktirmeyin, ben geciktirdim ve dişimden oldum dişim çekildi. Normalde erken tedaviye gelsem hızlıca çözülmüş olacaktı.

 9. Kanal tedavinizi gerçekten geciktirmeyin, ben 3 ay geciktirdim ve sonrasında çok zorlandım tedavi sürecinde. Ancak erken gelmiş olsam muhakkak çok daha rahat olacaktım.

 10. Kanal tedavisi gerçekten önemli, geciktirince diş ağrınız çok fazla oluyor soğuk-sıcak bile içilmiyor rahatça.

 11. Kanal tedavisi önemli bir tedavi. Dişi kurtarmak adına çok önemli bir işlem, dişi kurtaramazsanız yapay diş takmak durumunda kalıyorlar ancak kanal tedavisi ile dişi kurtardıklarında kendi dişiniz oluyor. 🙂

 12. Kanal tedavisi gerçekten önemli bir tedavi. Dişi kaybetmeyi önleyen bir tedavi. Yapılmadığı taktirde dişi kaybetme yani çektirmek zorunda kalıyorsunuz.

 13. Dişinizde çürük oluştuğu an doktora gitmenizi öneririm dolguyla vs geçirilir. Aksi taktirde kanal tedavisi çok zorlu oluyor.

 14. Çürük olmaması için dişlerinizi gün içerisinde düzenli fırçalayın, ben her yemekten sonra fırçalıyorum dişlerimde bir problem yok çok şükür. 🙂

 15. Dişlere önem vermemiz gerekiyor, diş çürüğünü kurtaramazsanız kanal tedavisi olmak durumunda kalıyorsunuz.

 16. Kanal tedavisi konusunda Cüneyt Bey’den şaşmam, çok profesyonel bir ekip. 🙂

 17. Dişler çürümeden önlem almalıyız yoksa kanal tedavisi de bir süreden sonra çözüm olmuyor.

 18. Cüneyt Bey ile kanal tedavisi aracılığıyla tanıştık, Ankara acil bir işlem için kendisine gittiğimde çok güzel bir operasyon ile yardımcı oldu bana. 🙂

 19. Hafta sonları da çalışıyor musunuz?
  Çalışma saatlerinizde gelsem aynı gün içerisinde kanal tedavisine başlayabiliyor muyuz?

 20. Kanal tedavisi gerçekten çok zorlu bir süreç ve bu süreçte profesyonel bir hekim ile çalışmanız gerekir. 🙂 Bu konuda Cüneyt Bey bir numara. 🙂

 21. Kanal tedavisi gerçekten çok sıkıntılı bir diş problemi. Yaklaşık 1 yıldır kanal tedavisi yaptıracağım çok ihmal ettirdim Cüneyt Bey’e nasipse geleceğim hafta sonu.

 22. Kanal tedavisi çok problemli bir süreç. Diş rahatsızlığı çok ilerlemeden çözüm bulmak gerekiyor. 🙂

 23. Kanal tedavisi gerçekten stresli bir süreç, ancak Cüneyt Bey ve ekibi ile çok kolay bir sürece dönüştü. 🙂

 24. Kanal tedavi sürecim gerçekten çok stresliydi geçiyordu İstanbul’da. Bir süredir Ankara’dayım ve Cüneyt bey ekibiyle çok profesyonel bir hizmet sunuyor. 🙂

 25. Dişimde oluşan ani bir zonklama ile Cüneyt Bey’e uğradım, dişimin çürüdüğünü ve oyuk oluştuğundan kanal tedavisiz düzelmeyeceğini söyledi. Kısa sürede işlemimi sağladı. Çok başarılı bir doktor kendisi. 🙂

 26. Kanal tedavisi çok zorlu bir süreç ve bu süreçte kaliteli bir diş doktoru ile çalışmanız gerekiyor. Cüneyt Bey bu konuda bir numara. 🙂

 27. Kanal tedavisi hep çok korktuğum bir tedavi olmuştu, Cüneyt Bey ile tanıştıktan sonra korkumu yendim diyebilirim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim