Diş Sağlığı

Çatlak Diş Sendromu

Çatlak diş sendromu, diş üzerinde röntgende görüntülenemeyecek kadar mikro boyutta olup diş eti altinda kalan, teşhis edilmesi oldukça zor bir çatlağin oluşmasiyla ortaya çikar. Genellikle azi dişlerinde görülür.

Belirti ve Semptomlar

Birçok insan çatlak diş sendromunu kabuklu yiyecekleri ısırdıklarında ya da dişlerini sıcak suya veya soğuk suya maruz bıraktıklarında bir sızı ya da rahatsızlık hissettiğinde tecrübe eder. Bu sızı, ağrı ve rahatsızlık hissi çürüklerde olduğu gibi süreklilik arz etmez.

Nedenleri

Ağız ve dişlerdeki pek çok sorun gibi, çatlak diş sendromunun da tek bir nedeni yoktur. Ancak, yaygın bazı nedenler vardır.

  • Dişlerini gıcırdatan ya da sıkan insanlarda bu sendrom görülebilir.
  • Bir kişinin alt ve üst dişleri üstüste geldiğinde tek bir diş üzerine fazla baskı uygulanabilir. Bu da o dişin çatlamasına neden olabilir.
  • Büyük dolgulu dişlerde görülebilir
  • Kanal tedavisi yapılmış dişlerde görülebilir.

Teşhis

Pek çok kişi farkında olmadan aylardır çatlak diş sendromunun semptomlarını yaşıyor olabilir; bunun nedeni çatlak diş sendromunun en zor teşhis edilen diş sağlığı sorunu olmasıdır. Komple ağız muayenesi, hastanın diş sağlığı ile ilgili yaşadığı diş problemlerini,geçmişi, röntgen filmleri ve fiber optik el aletleri çatlakların teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Daha önce bu sendromu yaşamış olanların ileride de yaşama ihtimalleri vardır.

Önleme

Dişlerinizi sıkıyor ya da gıcırdatıyorsanız, tedavi konusunda diş hekiminize danışmalısınız. Diş gıcırdatma çatlak diş sendromu riskini daha da arttırır.

Tedavi

Yapıştırma (bonding), kuron kaplama, kanal tedavisi uygulama ya da daha ciddi durumlarda diş çekme gibi farklı tedavi seçenekleri de bulunmaktadır. Diş hekiminizin önereceği tedavi yöntemi dişteki çatlağın boyutu ve yerine bağlı olarak değişebilir. Dişinizde çatlak olduğuna dair şüpheniz varsa, diş hekiminizden bir an önce randevu almanız sizin için çok iyi olacaktır.

Komplikasyonlar

Çatlak büyürse, dişin bir bölümünün kırılma ihtimali vardır. Buna bağlı olarak, kırık dişin etrafındaki diş eti üzerinde enfeksiyon oluşma riski de artar. Dişin yakınındaki diş eti üzerinde sivilceye benzer bir şişlik farkedebilirsiniz. Bu apsedir. Böyle bir durumda muayene için diş hekiminizi ziyaret etmeniz sağlık açısından önemlidir.

Daha önce ele aldığımız başarılı diş hekimleri yazısını okumanızı öneriyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim