Dental Tedaviler

Zirkonyum Porselen

İnsanların çoğu zirkonyum porselen ile porselen kaplama arasındaki farkı karıştırmaktadırlar. Porselen diş kaplama, metal destekli yapılır ve dişlerin dayanıklı olmasını sağlar. Dental seramik adı verilen bir madde ile kaplama yapılması için metal köprü kullanılması gerekir. Bu metal genellikle altın ya da platin malzemeden yapılmaktadır. Metaller dayanıklığı artırır. Metaller ile diş ve diş eti hiçbir zaman tam olarak uyumlu olamaz. Ayrıca ışık geçirgenliği de yoktur. Bu nedenle doğal diş rengi elde edilmez. Metallerin dişe sabitlenmesi sırasında renk kararması olur. Zaman içinde diş etinin çevresinde bu nedenle mora benzer bir renk görünmeye başlar. Sadece görsel açıdan rahatsız edici bir renk oluşmakla kalmaz aynı zamanda diş eti çekilmesi sorunu da olur.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum porselen diş kaplama metal desteksiz yapılan bir uygulama olduğu için avantaj sağlar. Zirkonya ile oksijen birleştiği zaman sert bir hal alır. Bu da malzemenin diş hekimliği alanında malzemenin kullanılmasını ideal kılar. Zirkonyum malzemesi ışık geçirgenliği sağlar. Diş rengi doğal olur. Yapay görüntü söz konusu değildir. Diş etine uygundur. Ne diş yüzeyine ne de diş etine zararı olmaz. Ağız yapısı ile kolayca uyum sağlar. Sıcak ve soğuk geçirgenliği normal doğal dişten farksız olur. Her ne kadar maliyeti fazla gibi görülse de, doğal dişlerin uzun süreli kullanımı vb. düşünüldüğü zaman bu maliyet hiçbir şeydir. İşlemin yapılması sırasında doğal dişlere müdahale miktarı en azdır. Törpüleme ve inceltme son derece azdır. Her ne kadar zirkonyum ince bir malzeme olsa da, sağlam yapıya sahip olması ile bilinir.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Kimlere Uygulanabilir?

Zirkonyum porselen diş kaplama uygulanabilecek kişiler hemen herkestir. Her vakada neredeyse uygulama yapmak mümkündür. Tek kaplama ve köprü gerektiren uygulamalarda yapılmasında sakınca yoktur. Bazı ters ve yüksek kuvvetlerin geldiği arka grupta yer alan köprülerde metal alt yapısı olan kaplama zirkona göre tercih edilebilir. Kaplama kişilerde alerjik reaksiyon görülmesine neden olmaz. Takıldığında doğal dişlerden ayırt etmek mümkün değildir. Lamine kaplamalara göre ve tam seramik kaplamalara göre kıyaslandığında çok daha sağlam sonuçlar almanızı sağlar. Isı iletkenliği de diğer kaplamalar çeşitlerine göre daha azıdır. Bütün bu özellikleri onu kullanmak için ideal kılar.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Tedavi Aşamaları Nasıldır?

Zirkonyum porselen diş kaplama tedavi aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk olarak panaromik ve periapikal röntgenler çekilir,
  • Tedavi planlaması yapılır,
  • Eğer gerekliyse dolgu, kanal tedavisi ve diş eti tedavisi yapılır,
  • Dişlerin aşındırılarak hazırlanması ve aynı seans içinde kompozit geçici kaplamaların yapılması sağlanır,
  • Ölçüler alınır,
  • Lab aşamasına geçilir,
  • Zirkon altyapı ve diş porselen hazırlığı yapılır,
  • Porselen diş provası yapılır,
  • Protezin ağızda uyumlanması sağlanır,
  • Yapıştırma yapılır işte tedavi aşamaları bu kadar pratiktir.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Fiyatları Nelerdir?

Zirkonyum porselen diş kaplama fiyatları şirketimiz tarafından tarafınıza makul çerçevede iletilmektedir. Her yaş aralığı için uygun olan ve estetik görünüm sağlayan bu uygulama çok sayıda olumlu özelliğe sahiptir. Kaliteli malzemeler tercih edilmektedir. Hastalarımız için min giderle en yüksek istenilen sonuca ulaşmaları sağlanmıştır. Kullandığımız zirkonyum malzemeleri sağlığa uyumluluk sertifikası almaya hak kazanmıştır. Kullanılan malzemeler ağız içinde yaraya, enfeksiyona neden olmaz. Bu durum maddenin ne kadar güvenli olduğunu kanıtlar. Doğru uygulama yapıldığı zaman dişler asla zarar görmez.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Güvenli midir?

Zirkonyum porselen diş kaplama güvenliği kanıtlanmıştır. Senelerdir herhangi bir sorun olmadan kullanılmaktadır. Kullanım sırasında diş etlerine zarar gelmez. Normal diş işlevini yerine en iyi şekilde getirmektedir. Normal dişle aynı renkte olduğu için dişlere birebir uyumu vardır. Her diş için tercih edilebilen bir kaplama türüdür. Her yaş aralığındaki insan bu tedaviden faydalanabilir. Hemen bütün estetik problemlerin hızlıca çözümünü sağlar. İyi hekim, iyi malzeme, iyi lab ve son teknoloji aletler ile arzu ettiğiniz sonucu alabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Koruyuculuk Sağlar mı?

Zirkonyum porselen diş kaplama koruyuculuğu yüksektir. Dişler hazırlık aşamaısnda kullanılan teknolojiler sayesinde üzerine yerleştirildikleri dişlere yüksek uyum göstermekte ve adapte olmaktadır. Bu da dişlerin koruma altında olmasını sağlar. Metal kapmalarla kıyaslandığı zaman bu özellikleri onların bir adım öne geçmesini sağlar. Ağızda uzun seneler sağlıklı bir şekilde kalabilirler. Diş eti sağlığı için herhangi bir tehdit oluşturmazlar. Zirkonyum kaplama dişler için yapıştırılma aşamasında geliştirilmiş yapıştırıcı malzemelerden faydalanılmaktadır. Bu da zirkonyum porselen kaplamadan uzun ömürlü sonuçları almayı mümkün kılar.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Neden Daha Estetik Görünür?

Zirkonyum porselen diş kaplama estetikliği sayesinde çok tercih edilen bir üründür. Metal destekli kaplamaların tercih edilmesi, diş eti ve metalin temas etmesinden kaynaklı diş etinde gri renkli bir bant oluşmasına neden olur. Bu durum bakıldığında kötü görünür. Diş eti ile uyumlu bir malzeme değildir. Diş etinde bu nedenle sıklıkla reaksiyonlar görüldüğü bilinir. İnsanlarda sıklıkla diş eti kanaması, irritasyon sorunları meydana gelir. Bu sorunlar diş etinin görünümünün bozulmasına neden olur. Doygun renk ve dokuda olduklarından doğal dişlere benzemezler. Bakıldığında yapay görünümde olurlar. Işık geçirgenliği anlamında da dezavantajlıdır.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Tercih Etmeli miyim?

Zirkonyum porselen diş kaplama tercih etmek size pek çok açıdan avantaj sağlayacaktır. Genel uygulama olarak eskiden metal kaplamalar daha çok tercih edilirdi. Ancak şimdi metal destekli yöntemlerin tercih edilmesinden çok, zirkonyum kaplama seçeneği tercih edilmektedir. Çünkü bu tür diş koruması açısından çok daha yüksek verim elde etmenizi sağlar. Ayrıca diş eti sağlığına zararı olmaz. Pembe estetik açısından da kullanıcılarına avantaj sağlar. Teknolojik ilerlemelerden faydalanılarak ve diş sağlığı düşünülerek bu neden zirkonyum diş kaplamalarının tercih edilmesi önerilir.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Ağız Kokusuna Neden Olur mu?

Zirkonyum porselen diş kaplamada ağız kokusu sorunu olmaz. İçinde metal olan kaplamalarda bu sorun görülebilir ancak zirkonyum porselen kaplamada ne ağız kokusu ne de tat değişikliği sorunu yaşanmaz. Metale karşı alerjisi olan kişiler tarafından bu kaplama rahatlıkla tercih edilebilir. Kişide alerjiye neden olmayacaktır. Pürüzsüz ve kaygan porselen yapısı sayesinde dişlerde plak birikimi de asla söz konusu olmaz. Yani zirkonyum porselen kaplaması yaptırdığınız zaman sigara tüketimi, çay ve kahve içmek vb. durumlar dişlerde sararmaya neden olmaz. Renklendirici besinlerden dişleriniz etkilenmez. Renk her zaman ilk uygulamada olduğu gibi kalır.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama Bakımı Nasıl Olur?

Zirkonyum porselen diş kaplama bakımı normal dişlerin bakımı gibidir. Dişleri düzenli olarak fırçalamak gerekir. Bunun dışında doktor kontrolüne her 6 ayda bir gidilmesi tavsiye edilmektedir. Eğer hekim bu kontroller sırasında sorun görürse, hasta için gerekli önlemleri zaten alır. Bu kontrollere düzenli giderek çok uzun süreler bu kaplamaları herhangi bir sorunla karşılaşmadan güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz. Belli net bir kullanım süresi yoktur. Kişinin yaptığı bakımla yakından ilgili bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim