Dental Tedaviler

Protezler

Protezler diş eksikliklerin giderilmesi için hazırlanan yapay dişlerdir. Protezler sayesinde kaybolan diş fonksiyonun yerine getirilmesi, dişlerin estetik görülmesi ve dişlerin hizalanması amaçlanır. Protezler sabit ya da hareketli olarak iki farklı sınıfta sınıflandırılabilir. Sabit olan protezler kaplama ve köprü olarak iki farklı sınıfta sınıflandırılabilirler. Dişlerin her ne kadar temizliğine dikkat edilse de, dişlerde problemler meydana gelebilir. Bu problemler protezlerin kullanılması gibi pratik yöntemlerle çözülebilir. Diş protezleri özellikle son yıllarda en çok tercih edilen yapılar arasında yer alır.

Hareketli Protezler

Hareketli protezler kullanılan kişi tarafından istenilen zamanda takılıp çıkarılabilir. Bu tarz protezlerin mutlaka temizlik ve bakımlarının yapılması gerekir. Eksik dişi olan kişiler hareketli protezlerden faydalanabilirler. Hareketli protezler yarım uygulanabileceği gibi tam olarak da uygulanabilir. Eğer hasta bütün dişlerini kayıp etmişse kişilerin tam protez kullanması gerekir. Eğer hasta dişlerinin bir bölümünü kayıp etmişse de bölümlü protezlerin kullanılması gerekir. Sabit protezler ile karşılaştırıldığı zaman hareketli protezlerin yapımı için daha fazla zaman gerekmektedir.

Hareketli Protezlerin Yapımı Ne Kadar Sürer?

Hareketli protezlerin yapımı ortalama 7 hafta kadar sürer. Hastaların bu süre içinde 7 kere diş doktorunu ziyaret etmesi gerekir. Sabit protezler ile karşılaştırıldığı zaman hareketli protezleri yapmak daha zordur. Toplumda hareketli protezler yaşlılık sembolü olarak görüldüğü için insanlar tercih etmeyebilir. Fakat toplumun çoğu kısmında yaygın olan bu görüş aslında doğru değildir. Kişi öksürdüğünde, konuştuğu zaman ve protezin ağzında olduğu her dakika protezler hareket etmektedir. Eğer kişi dişlerinin tamamını kayıp etmişse mutlaka bu protezin kullanılması gerekir.

Sabit Protezler

Sabit protezler ağzın içine yapıştırılır. Kişinin kendi isteği ile bu protezleri çıkarması mümkün değildir. Sabit protezler isminden de anlaşıldığı üzere dişe sabitlenmiş şekilde kullanılmaktadır. Protezin üretiminde kişini kendi dişi kullanılmaktadır. Diş kaybının çok olmadığı kişilerde bu tarz protezlerin kullanılması gerekir. Kişinin kendi dişinden yapılmış dişlik takılmasıyla birkaç aşamanın birlikte yapılması gerekir. İlk önce dişin kesilmesi gerekir. Önce kesilen dişin hazırlanması gerekir. Ardından kesilmiş dişin üzerine kaplama yapılması gerekir. Sonunda hastaya gerekli diş monte edilir. Monte edilen protezler porselen ya da metal olabilir.

Sabit Protezlerin Kullanılması

Sabit protezlerin kullanılması çok eski tarihlere dayanmaktadır. Eğer hasta protez yapılmasına karar verdiyse 10 gün içinde kişiye protez takılması gerekir. Hasta protezin takılmasından sonra 4 ile 6 kez arasında doktora hekim kontrolüne gitmesi gerekebilir. Bu yapay dişlerin kullanım ömrü, hastadan hastaya değişmektedir. Protez ömrü ortalama 6 ile 8 yıl içinde değişiklik göstermektedir. Protez çok sağlam olsa dahi bu sürecin uzatılması mümkün değildir. Sabit protezler köprü ve kron olarak iki farklı grupta incelenebilir.

Diş Protezleri ile Yaşama Alışmak

Diş protezleri ile yaşamaya başlamak özellikle ilk aşamada hastalar için zorlu olabilir. Bir zaman sonra diş protezlerinize alıştığınızı fark edeceksiniz. Protezlere daha çabuk alışmanız için kafanızda alıştırmalar yapmanız gerekebilir. Özellikle diş protezleri ile yemek yemek hastalar için zorlu olabilmektedir. Diş protezleri takıldıktan sonra temizliğe çok önem vermek gerekir. Günlük temizliğin rutin olarak yapılması gerekir. Diş protezlerinizi eğer hekim tersini söylemiyorsa öncesinde mutlaka çıkarın. Bu şekilde diş etlerinizin dinlenmesini sağlayacaksınız. Diş protezlerinizi korumadığınız zaman diş sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Diş protezlerinize bir kere alıştıktan sonra gülüşünüzün daha iyi olduğunu göreceksiniz. Ayrıca protezlerin sağlığınıza olumlu diğer etkileri de olur.

Diş Protezlerinin Yapımı Nasıl Olur?

Diş protezlerinin yapımı için protez tabanı kullanılması gerekir. Malzemelerin özenle seçilmiş olması gerekir. Bu malzemeler doğal diş eti dokusunun taklit edilmesi amacı ile üretilmektedir. PMMA yüzeylerin mümkün olduğu kadar normal şekli ile görünmesi esastır. Parlatılan bu ürünler protezlerin temiz ve ferah kalmasına yardımcı olur.

Üst protezlerin amacı damağın kaplanmasıdır. Alt protezler ise U şekli olduğu için dilin yeterli boşluk kalmasını sağlayacaktır. Diş eti dokusu üzerine yerleştiren protezlerin vakumlanması ve bu sayede sabitlenmesi gerekmektedir. Diş protezi yapıştırıcı krem kullanılır. Bu sayede hastaya rahatsızlık verecek olan yiyeceklerin araya kaçma problemi ortadan kalkmış olur.

Tam Diş Protezi Nedir?

Tam diş protezi bütün diş protezi olarak da bilinir. Kaybedilmiş dişlerin yerine kullanılması gerekir. Bu dişler çıkarılabilir özelliktelerdir. Bu tarz protezlerde akrilik taban üzerine uygulama yapılır. Porselen ya da akrilikten faydalanmak mümkündür. Kısmi protezler ile uygulama anlamında benzerlikleri vardır. Adında da anlaşıldığı üzere kısmi protezler yalnızca bazı dişlerin yerine takılacaktır. Bütün dişlerinizi kayıp ettiğiniz zaman tam diş protezleri tercih edin. Bu sayede yeniden güvenle gülümsemeye başlayacaksınız.

Hareketli Protez Tipleri Nelerdir?

Hareketli protez tipleri arasında:

 • İmplant tedavisi uygulanacak olan kişilerde kullanılan immediat protezler yer alır. Bu protezler ayrıca bütün dişi çekilmesi gereken kişilerde de kullanılmaktadır.
 • Diş üstü protezler kök üzerine uygulanmaktadır. Dışarıdan bakıldığı zaman tam protezler ile aynı görünüşe sahiptir.
 • Tam protezler doğal dişlerinin tamamının eksik olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Halk arasında takma diş adı ile de anılmaktadır. Bu protez türleri takılıp çıkarılabilmektedir.
 • Hassas bağlantılı protezler birden fazla diş eksikliklerinde kullanılmaktadır. Tutuculuğu ağızda kalan diğer işler ile ilgilidir. Çengelleri olmayan protez türleridir.
 • Klasik parsiyel protezler çengelli apareylerdir. İnsanlar bu protez türüne çengelli protez de der. Rahatlıkla takılıp geri yerinden çıkarılması mümkündür.

Kuronların Uygulanmasının Avantajları Nelerdir?

Kuron uygulanmasında avantajlar bulunur. Tam seramiklerin kullanıldığı durumlarda, bu seramikler ışığı geçirmeye başlar. Ayrıca doğal diş yapısına çok benzer. Estetik bir yapıya sahiptir. Çok iyi yapılan ürünlerdir. Metal porselenlerin olduğu durumlarda yapaylık ve donukluk olabilir. Özellikle ön dişlerde tam seramik dişlerin tercih edilmesi gerekir.

Metal desteği olan porselenler kullanıldığı zaman, bazı ışıkların altında olmadıkları görüntüsü olur. Bu porselenler her türlü ışığı geçirmektedir. Ayrıca doğal dişler gibi tepki verirler. Metal destekli porselenlerin yapıştırılması için mekanik yöntemlerden faydalanmak gerekir. Tam seramikler için ise hem mekanik hem de kimyasal yöntemlerden faydalanılması gerekir. Metal olanlarda tutuculuk daha yüksek olduğu için zor düşme söz konusudur. Bu metal destekli porselenler için tercih sebebidir.

Merak destekli porselenlerde alt yapıda metal bulunmaz. Diş eti hizasında koyu renkli çizgiyi görmek mümkün değildir. Estetik görüntüsü olması sebebi ile tercih edilir. Ayrıca nikel ve diğer metallerde kişilerde alerji riski olabilir. Oysa seramik kullanımında alerji riski yok denecek kadar azdır.

Protezlerde Zirkonyum Kullanımı

Protezlerde zirkonyum kullanımı son zamanlarda gelişen son teknolojidir. Protez yaparken porselen uygulamalarında dayanıklığın sağlanması gerekir. Bunun için önceden porselenin alt kısmına metal bir yapı uygulanması gerekirdi. Diş dokusu, diş etleri, genel diş sağlığı gibi önemli etkenlerin işlemden önce değerlendirilmesi gerekir. Zirkonyum alerji problemine neden olmaz. Ayrıca gerçek dişlerin uygulanmasına oldukça yakındır. Estetik ve işlevsel fonksiyonları ön plandadır. Krom kaplama ile birlikte yapıldığı zaman CERCON olarak adlandırılır. Tıp ve endüstri alanında materyalin başarıları sayesinde popülerlik kazandığı bilinmektedir. Doğal bir malzeme arayışında iseniz zirkonyum tercih edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Protezlerde en kaliteli malzemeyi kullanmak gerekiyor. Tedavi olurken Zirkonyum Protez yaptırdım, uzun yıllar bakım gördükçe yenilenmesi gerekmiyor çok memnun kaldım. 🙂

 2. Diş protezleri ile hayata alışmak başta çok zor geliyor. Ancak kaliteli bir hekimde işlem yaptırmak çok önemli. Kaliteli bir doktor, kaliteli ürünler ile sizin protez dişe alışmanızı kolaylaştırabiliyor. 🙂

 3. Protezler günümüzde çok mühim, çoğu genç arkadaş dişlerine dikkat etmiyor. Benim onlara tavsiyem dişlerine dikkat etsinler, sonradan protezle yaşamak zor geliyor. 🙂

 4. Diş bakımı çok önemli, dişlere sağlam bakmalıyız sonra protez ve kaplama dişlerle hayat çekilmiyor arkadaşlar. 🙂

 5. Eski zamanlara göre protez alanında teknoloji de çok ilerledi. Eskiden protez yaptırmak çok zor iken şu an kaliteli sağlam protezleri yaptırabiliyorsunuz. Cüneyt Bey bu alanda bir numara bence. 🙂

 6. Hareketli protezi ilk defa duydum, bu konuda bilgilendirici metinler bulmak çok zor. Ellerinize sağlık 🙂

 7. Diş protezleri günümüzde çok önemli. Eskiden büyüklerimiz protez yaptırdıklarında bin bir türlü sıkıntı yaşıyorlarmış. 🙂

 8. Sabit protez ile hareketli protezin farkını ve detaylı bilgilendirmesini çok iyi anlatmışsınız ellerinize sağlık. 🙂

 9. Erken yaşta dişlere dikkat etmezsek bizde sonrasında protezle uğraşacağız. Dişlere dikkat etmeliyiz. 🙂

 10. Diş bakımı gerçekten önemli, eğer diş bakımı düzgün yapmazsak protezlere mahkum olacağız. Bu yüzden dikkat etmeliyiz diş bakımımıza.

 11. Diş protezleri için Cüneyt Bey’den şaşmam, ekibi ve kendisi çok profesyonel bir takım halinde çalışıyorlar. 🙂

 12. Protezler önemli, sabit ve hareketli protezlerin farkını bu kadar bilmiyordum teşekkürler sayenizde öğrendim. 🙂
  Dişlerde protez yapılmaması için, dişlere sağlam bakmak gerek. 🙂

 13. Hareketli protez ve sabit protez arasındaki farka çok iyi değinmişsiniz, peki benim bir sorum olacak. Hareketli veya sabit protez seçimine neye göre karar veriyorsunuz?

 14. Protezler çok kaliteli olduğu zaman dişler için çok rahatsız edici bir durum olmuyor ancak kalitesiz protez dişlerde çok sıkıntı yaratıyor. Bu yüzden Cüneyt Bey ile çalışmanızı öneririm 4 sene önce protez yaptırdım ve çok başarılı bir çalışma oldu. 🙂

 15. Protez dişi yaptırdığınız yer çok önemli. Dişlerinizi gerçek dişiniz gibi hissetmeniz hayatı yaşarken çok mühim oluyor. Cüneyt Bey bu konuda da bir numara valla.

 16. Protezler gerçekten ağız sağlığınız için çok önemli, bu konuda kaliteli doktorları tercih etmelisiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim