Diş Sağlığı

Implant Markalarini Taniyalim

Dünya genelinde büyük bir popülariteye sahip olmayı başaran implant markaları mevcuttur. Tıbbi kullanım amacına tam uygun, kaliteli ve dayanıklı malzemeler imal eden bu markalar, implantasyon sürecinde yoğun olarak tercih edilir. Bunların büyük bir bölümü yabancı menşeili firmalardır.

Ayrıca “İmplant nedir?” sorusunun öncelikli olarak cevaplanması da büyük önem taşır. İmplant, diş kaybı yaşandıktan sonraki süreçte protez diş uygulaması gerektiği zaman çene kemiğine vida yerleştirilmesidir. Diş kökü işlevini yerine getiren implant vidaları genel olarak titanyumdur. Küçük boyutlu silindir vidaların çap ölçüleri 2.9 Ø, 3.2 Ø, 3.7 Ø, 4.1 Ø ya da 4.8 Ø gibi farklı oranlara sahiptir. Bu titanyum malzemelerin üst kısmına ise diş protezi yerleştirilerek uygulama tamamlanır.

En İyi İmplant Markaları Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

En iyi implant markaları, imalat hızı ve kalitesi yönünden birbirlerine kıyasla çeşitlilikler mevcuttur. Bu markaların ekipman üretim kapasiteleri konusunda bazı farklılıklar olsa da; tüm implant vidaları aynı disiplinle üretilir. Uygulama yapılacak olan ağız bölgesinin ölçülerine göre hazırlanan implant çeşitleri, kaliteli markalardan tercih edilmezse kullanım sırasında bazı problemler yaşamak mümkündür. Dünya genelinde ön plana çıkan başlıca markalar ise şöyledir:

 • Bilimplant: Bilim İmplant olarak da bilinen Bilimplant, yerli medikal şirketleri arasındadır. Henüz 2014 yılında kurulmuş olan bu markanın son derece yenilikçi ve modern bir yapıya sahip olduğu söylenebilir. Ar – Ge çalışmalarını hızla sürdürerek kendini geliştirmeye devam eden bu marka, dünyanın en başarılı implant markaları arasında bulunmayı hedeflemesiyle farkını gösterir. Merkezi İstanbul’un Ümraniye ilçesinde yer alan markanın misyonu; uluslararası standartlarda üretilmiş implant ekipmanlarını Türkiye’de daha yaygın bir hale getirmektir.
 • DTI İmplant: Yerli implant markaları arasında bulunan DTI İmplant’ın merkez ofisi İstanbul – Çekmeköy’de bulunurken fabrikası Koceli – Gebze’de bulunur. Dünyanın farklı pek çok ülkesinden mühendis ve doktor istihdam etmesi, firmanın kalite düzeyini yükseltmiştir. Yaklaşık olarak 25 ülkeye, tamamen yerli olanaklarla üretilmiş implantlar ihraç etmesinden dolayı DTI İmplant dikkat çekmeyi başarabilen bir markadır.
 • Straumann: Dünya genelinde en çok tercih edilen implant markasının Straumann olduğu söylenebilir. Birbirinden farklı ülkelerin pek çok implant firması, bu markayı örnek alır ve faaliyetlerini Straumann disiplinine göre sürdürür. Alışılmış çözümlerden çok yenilikçi adımlar atan ve çalışmalarıyla implant sektörüne büyük katkılar sağlayan Straumann, İsviçre menşeili bir firmadır. Merkezi, bu ülkenin Basel şehrinde yer alır.

Yaklaşık olarak 7 binden fazla çalışana sahip olduğu bilinen ve 1954’ten beri farklı alanlarda hizmet sunan Straumann Grup, implant firmasıyla dünya genelinde büyük ün kazanmıştır.

 • Nobel Biocare: Dünya genelinin medikal sektörü üzerinde İsviçreli markaların büyük bir hakimiyet kurmuş olduğu görülür. Nobel Biocare firması da İsviçre menşeili markalardandır. Merkezi Zürih’te bulunan firma, üretim çalışmalarını Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve İsveç’te gerçekleştirir. Yani İsviçre’de imalat çalışmaları değil, sadece yönetim kademesine dair çalışmalar mevcuttur. Üretim kapasitesi, ürün işlevleri ve firmanın geçmişi dolayısıyla Nobel Biocare en iyi implant firmaları arasında sayılabilir.

İmplant konusunda çalışmaları bulunan yüzlerce şirket vardır. Bunlar, ülkemizin ve tüm dünyanın en güvenilir implant şirketleri arasındadır.

İmplant Diş Yapımı Zor Mudur? İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant diş, yeterli deneyimi mevcut olan hekimler aracılığıyla kolay şekilde yapılabilir. Ayrıca implant uygulamasının gerekip gerekmediğine ancak diş hekimi tarafından karar verilmesi mümkündür. Diş sağlığının genel durumu itibariyle implant gerekiyorsa; uygulanması muhtemel olan adımlar şöyledir:

 1. İmplant uygulanacak bölge belirlenir.
 2. İmplant vidasının yerleşebilmesi için gerekli olan boşluk temin edilir; gereken delme işlemleri uygulanır.
 3. Açılan yuvanın derinliği ve çapı kontrol edilir.
 4. Gerekmesi halinde implantın boyun kısmı yani orta bölümü genişletilebilir.
 5. Yuvaya yerleştirilen implant vidasının üzerine kapama başlığı takılır.
 6. Yaklaşık olarak 8 – 10 hafta boyunca koruma başlığı implantın üzerinde kalır. İyileşme süreci olarak bilinen bu süre zarfında implantın pozisyonu sabitlenmiş olur. Daha sonra söz konusu başlık çıkarılır ve implant protez diş kullanımına hazır hale gelir.

İmplant Sonrası Ağrı Olur Mu?

İmplant uygulamalarında herhangi bir ağrı hissedilmez. Fakat duruma göre değişen oranlarda hafif sızlamalar ortaya çıkabilir. Koruyucu başlığın implant üzerinde kalacağı 2 – 3 aylık süreçte mümkün olduğu kadar yumuşak gıdalar tüketilmesi tavsiye edilir. Gülme ve konuşma gibi temel refleksler açısından ise büyük ihtimalle bir problem yaşanmaz. İmplant ağrı problemine fazla sebep olmasa da iyileşme sürecinde dikkatli davranmayı ve dişleri zorlamamayı gerektirir.

İmplant Fiyatları Ne Kadardır?

Sabit olarak hastalardan talep edilebilen implant fiyatları söz konusu değildir. Her insanın ağız yapısı birbirinden farklı olduğu için kullanılabilecek implantlarda da değişim gözlenir. İmplantların sahip olduğu ücretlerini belirleyen faktörler ise çoğunlukla şunlardır:

 • Özel hizmet alınması durumunda; hekimin ücret beklentisi
 • İmplantın boyu, çapı ve üretim maddesi
 • İmplant markaları

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. ITI (Straumann) implantını geçen sene Cüneyt Bey’e yaptırdım ve çok başarılı bir işlem gerçekleştirdik.
  Halen çok memnunum ve fiyatı konusunda pahalı gelse de kalitesi konusunda bir numara. 🙂

 2. Straumann implantını anneme yaptırdık 2 sene önce, gerçekten çok kaliteli bir implant 2 senedir annem dişlerinden çok memnun.

 3. Straumann implantını önermişti bana da doktorum, bir numaralı implant markasıymış. 4 senedir kullanıyorum çok memnunum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim