Diş Sağlığı

Ankara Laminate Veneer Tedavisi

Ankara Laminate Veneer Tedavisi porselen kaplama olarak da bilinir. Bu tedavi yöntemi sayesinde sararmış ve kırık dişlerinizi tedavi etmeniz mümkündür. Kötü görüntüden kurtulmak ve orantısız dişlerine orantı getirmek isteyen kişiler bu tedavi yöntemini tercih edebilirler. Estetik bir görünüm oluşturmak için ideal yöntemler arasında yer alır. Bu yöntem kısaca dişlerin yaprak porselenle kaplanması ya da örtülmesi olarak tanımlanabilir. Yöntem sadece idiş hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Dişe genellikle 0.5 mm ile 0.3 mm arasında kalınlığı değişen plakalar uygulanmaktadır. Bu kaplama işleminden sonra dişlere doğal beyazlık gelir.

Ankara Laminate Veneer Tedavisi Kimler için Uygundur?

Laminate veneer tedavisi için uygun olan kişiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Dişlerinde çarpıklık olan kişiler,
 • Dişlerinde eğrilik olan kişiler,
 • Kalıcı olarak dişlerin beyazlamasın isteyen kişiler,
 • Ön dişlerde ve arka dişlerinde çatlak ya da kırık olan kişiler,
 • Dişlerin arasındaki boşlukları doldurmak isteyen kişiler,
 • Diş bozuklukları olanlar,
 • Şekil ve renk bozukluğu olan kişiler,
 • Estetik diş tasarımı yaptırmak isteyen kişiler,
 • Gülüşünü yeniden tasarlatmak isteyen kişiler için Laminate Veneer tedavisi önerilmektedir.

Ankara Laminate Veneer Tedavisi Kimler için Uygun Değildir?

Laminate veneer tedavisi için uygun olmayan kişiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Uykuda ya da günlük hayatta diş sıkma problemi olan kişiler,
 • Dental Fluorozisli durumu olan kişiler,
 • Dişinde yeterli mine olmayan kişiler,
 • Çenede ters kapanma olan kişiler,
 • Ağız içinde bulunan alt çene önde olan kişiler için lamina uygulaması yapılması uygun değildir.

Ankara Laminate Veneer Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Laminate veneer tedavisi için süre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 7 8 gün sürdüğü söylenebilir. Kısa sürede harika sonuçlar alınabilen bir işlemdir. Tedavi süresi kısa sürer ve tedavi süresi sonrasında hasta planlamış olduğu diş görünümüne sahip olur.

Ankara Laminate Veneer Tedavisi Öncesinde Neler Yapılır?

Laminate veneer tedavisi öncesi yapılması planlanan işlemler şağıdaki gibi sıralanabilir:

 • İşlem yapılacak yerde acı olmaması için bölge uyuşturulmaktadır. Acı işlem sırasında neredeyse yok denecek kadar az olur.
 • Dişe plakaların tam oturması önemlidir. Bu nedenle kişinin sahip olduğu dişlerde törpüleme işlemi yapılacaktır. Törpüleme işlemi sadece dişin 0.3 mm kadar aşınmasını sağlar.
 • Aşındırılmış yer için ölçü alma işlemine geçilir. İşlenmesi için diş lab a gönderilir. Ortalama diş ölçü alma süresi 5 gün kadar sürer.
 • Diş yapısına en uygun dişler hazırlandıktan sonra kaplama dişin üzerine yerleştirilir.

Ankara Laminate Veneer Tedavisi Ne Kadar Kullanılabilir?

Laminate veneer tedavisi kullanım süresi kişiden kişiye değişir. Ortalama 15 sene boyunca bu dişleri kullanmak mümkün olsa da bu sürenin 20 seneye kadar çıkarılması mümkündür. Ancak bunun için kişilerin iyi bir bakım yaptığından emin olması gerekir. Tedavi başlangıç ve bitiş tarihleri arasında doktorun talep etmesi halinde geçici dolgu uygulaması yapılması gerekebilir.

Ankara Laminate Veneer Tedavisi için Porselen mi Zirkonyum mu Kullanılır?

Laminate veneer tedavisi için kullanılacak malzeme dişin durumuna ve hastanın isteğine göre her ikisi de olabilir. Doktor tarafından tavsiye edilen malzemenin kullanılması en doğrusu olacaktır. Porselen diş lamine doğal diş yapısına daha yakın olduğundan daha çok tercih edilmektdir. Şeffaf ve mat olmaktan uzak özel bir yapısı vadır. Bu nedenle parlak ve gösterişli olduğundan tercih edilmektedir. Doktorunuza muayene olduktan sonra ve isteklerinizi net bir şekilde belirterek sizin için en uygun olan malzemeyi bulabilirsiniz. Laminate Veneer işleminde en çok porselen tercih edilmektdir.

Neden Ankara Laminate Veneer Tedavisi Yaptırmalıyım?

Laminate veneer tedavisi yaptırmak beraberinde pek çok avantajı getirdiği için tercih edilmektedir. Her şeyden önce dişte kötü görünüm düzeltilmiş olur. Orantısız, sararmış, çarpık dişlerin tedavisi kolayca mümkün olur. Hastaya estetik bir görünüm kazandırılır. Diş yapısı ile zaten doğal olarak benzerlik gösteren malzemeler kullanıldığı için elde edilen sonuçlar kesinlikle göze batmaz. Gelişmiş bir yöntemdir. Dişin yapısına zarar vermez. Doğal görünür. Siz söylemedikçe kimse dişinizin yaptırıldığını anlamaz. Uzun süreli çözüm sağlar. Bakımının yapılması halinde 20 seneye kadar kullanımı mümkündür. İşlem sırasında dişleriniz acımaz. Ağrılı değildir. Dinlenme gerektirmez. Kısa sürede arzu ettiğiniz sonuçlara ulaşmanız mümkün olur.

Ankara Laminate Veneer Tedavisi Sırasında Acı Hissedecek miyim?

Laminate veneer tedavisi sırasında acı hissetme söz konusu değildir. Çünkü zaten işlemden önce işlem yapılacak olan yer uyuşturulur. Konforlu bir tedavi yöntemi olmasından dolayı gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Geçici lamineler yerleştirildiği zaman hassasiyet yaşamanız olası bir durumdur. Ancak bu hassasiyet uzun sürmeyecektir. Tamamen geçici olan bu hassasiyet siz bir şey yapmadan ortadan kaybolacaktır. Hassasiyet hissinin daha fazla artmaması için dikkatli olmanızda fayda var. Çok sıcak, çok soğuk içecekleri tüketmemek gerekir. Ayrıca bakım sırasında dikkatli olmanız şarttır. Dikkatli olmanız gereken noktalara dikkat ettiğiniz zaman hassasiyet hissi azalacaktır.

Ankara Laminate Veneer Tedavisi Yan Etkileri Var mı?

Laminate veneer tedavisi yan etkileri bulunmuyor. Bu yöntem uzun zamandır uygulanıyor ve herhangi bir yan etki görülmesine neden olmadı. İnsanların bu kadar yoğun şekilde Laminate Veneer tercih etmelerindeki nedenlerden bir tanesi de zaten herhangi bir yan etkisi olmamasıdır. İnsanlar genellikle acıdan çekinse de, bu yöntemin tercih edilmesi halinde acı da söz konusu olmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim