Diş Sağlığı

Ankara Laminate Veneer Tedavisi

Ankara Kızılay Laminate Veneer Tedavisi

Ankarada Laminate Veneer Tedavisi Laminate veneer ortalama 0.5mm kalınlığında, istenen renk, boy ve formda hazırlanabilen dişlerin ön yüzlerine bonding resin yöntemiyle bağlanan yaprak porselenlerdir. Ankara Diş Hekimi Cüneyt Bosnanın Kalemi İle:

Hangi Sorunlarda Laminate Veneer Tavsiye Edilir?

Başlıca uygulama alanları şunlardır: Dişlerinin yapısından memnun olmayan kişilerde (Kısa, uzun, büyük, küçük v.s.) -Dişilerinin renginden memnun olmayan, diş beyazlatma gibi metotlardan sonuç alamayan ileri derecedeki antibiyotik, flor gibi lekelerde kalıtsal olan yapı ve renk bozukluklarında -Ayrık dişleri bitiştirmede -Aşınmış, kırık dişlerin yenilenmesinde -Ön dişlerin rengi veya yapısı bozulduğunda eski dolguların düzeltilmesinde -Güldüğünde diş eti görünen ve yamuk, çapraşık dişlerin düzeltilmesinde Bu sorunları yaşayan her yaştaki bireyler laminate veneer tedavisinden yararlanabilir. Fakat çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar nedeniyle ileri düzeyde oluşan diş eti tahribatları durumunda uygulanamaz. Bu duruma en iyi karar verecek kişi diş hekiminizdir.

Porselen Laminate Veneer Tedavisinin Klinik Uygulama Aşamaları Kısaca Nelerdir?

Kısa bir tedavi süreci vardır. İlk muayenede dişler kesilmeden önce hastadan bir ölçü alınır. Bu model ile laboratuvarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır. 3 boyutlu model sayesinde hasta ve doktor fikir birliğine varma şansı yakalar. Bu sayede dişlerinizin kesilmeden önce nasıl olacağını 3 boyutlu olarak görme şansınız olur. Sonrasında ise dişler kısa ve acısız bir işlem ile hazırlanır, ölçü alınır. Hekiminizle birlikte karar verdiğiniz form ve uzunlukta yapılmış geçici plastik veneerlar yapıştırılır. Bunlar porselen veneerlar hazırlanana kadar dişlerinizi korumak açısından önemlidir ve bu geçici veenerlar gerekli düzeltmeler için ikinci bir 3 boyutlu model görevini görür. Dişlerin yüz ile uyumuna bakılır, gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze en uygun ideal gülüş tespit edilir ve bu modele göre porselen veneerlar hazırlanır sonrasında da yapıştırılır.

Porselen Laminate Veneerların Ömrü Uzun Mudur? Dayanıklı mıdır?

Porselen Laminate Veneerlar çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklıdırlar. Çay, kahve, sigara gibi boyayıcı ajanlar ile boyanmazlar. Ağız bakımına dikkat ederek ömürlerini uzatmak mümkündür. Ancak çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

Porselen Laminate Veneerın Avantajarı Nelerdir?

Aşınma, kırık, çürük veya yapısal nedenlerden dolayı özgüvenli bir şekilde gülümseyemediğiniz durumlarda dişlerinizi istenilen biçimde değiştirmek, dişlerinize bu metot sayesinde doğal bir güzellik kazandırmak mümkündür. Eskiden bu gibi sorunlarda dolgular ve tam kaplamalar tek çözüm iken günümüzde laminate veneer gibi yeni çözümlerde mevcuttur. Bu yeni uygulamanın avantajları; Porselen laminate veneerlar ışık geçirme özelliği nedeniyle gerçek dişten ayırt edilemezler. Çok kısa sürede estetik, doğal ve sağlıklı bir görünüş elde edilir. Dişinizde yalnızca, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir. Rengi bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilir. Dişlerinizin doğal yapısını bozmadan estetik açıdan istediğiniz özelliklere sahip olması yalnızca laminate veneer ile sağlanabilir. Diş üzerinde hiçbir değişiklik yapılmaz veya az bir düzeltme ile daha mükemmel olması sağlanabilir. Dişin ön yüzeyinden 0,3-0,7 mmlik bir doku kaldırıldığından konservatif bir tedavidir. Tedavinin laboratuvar aşaması yalnızca 3-4 günüdür. Fakat gülümseme tasarımında bu süre sonunda dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabilir. Bu uyum süresinde bazı dudak egzersizleri ve okuma tavsiye ediyoruz. Uyum süresi sonunda artık yüzünüzle tamamen bütünleşmiş ve yapay olduğu kesinlikle anlaşılmayan yeni dişlerinizle rahat bir şekilde gülümseyebilirsiniz. Görünümünden hoşnut olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir. Dişlerinize müdahale etmeden dişlerinizde oluşacak farklılıklar gösterilebilir. Porselen yüzeyleri oldukça pürüzsüz olduğu için çay, kahve, sigara gibi dış etkenler ile renk değiştirmez ve diş taşı oluşumlarını minimum seviyeye indirir. Malzemesi nedeniyle oldukça kırılgandır. Ancak mineye tam olarak yapıştırıldığında germe ve çekme kuvvetlerine karşı çok dayanıklı olur. Yapışmış olan bir laminate veneerı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Fakat elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırmak mümkündür ve aşınmaya karşı direnci de yüksektir.

Porselen Laminate Veneerın dezavantajları nelerdir?

Hassas bir tekniktir ve iyi bir klinik laboratuvar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin teknik bilgisi ve sanat yeteneği bu konu üzerinde tam olması gerekir. Bu nedenle diğer tedavi alternatiflerine göre maliyeti biraz daha yüksektir. Ankara Kızılay’da Uzman diş hekimi olan Cüneyt Bosna ile Laminate Veneer Tedavisi için iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim