Diş Sağlığı

Gülüş Estetiğinde Önemli Unsurlar

Ankara Gülüş Estetiğinde Önemli Unsurlar

Gülüs estetigi islemi, sizin için ideal gülüsü yaratmak adina yüzünüzün görünüsünü, cilt tonunuzu, saç renginizi, dislerinizi (renk, genislik, uzunluk, biçim ve görünüs bakimindan), dis etlerinizi ve dudaklarinizin yapisini ve bunlar gibi daha birçok faktörü göz önünde bulundurur. Gülüs estetigi, bunlar dogrultusunda sizin kendinize has özelliklerinize göre uygulanir.

Kozmetik diş hekiminizin sizinle birlikte ele alacagi ve gülüs estetigi ile gelistirilebilecek olan, gülüsünüze etki eden, agiz ve yüzünüzdeki bazi yapilan islemler” asagidadir:

Dis rengi:
Gümüs yada civa karisimi dolgular dogal dis renginden kompozit restorasyonlarla degistirilebilirken, dis beyazlatma lekelenmis yada parlakligi gitmis dislerinizin rengini iyilestirebilir. Porselen lamine vener, kuron, köprü, kompozit bonding ve dis implantlari gibi çesitli prosedürler degerlendirilir ve bu prosedürlere hazirlik yapilirken disin rengi ve tonu dikkate alinir.

Koyu yada solmus disler, agzinizi daha yasli gösterecektir. Parlak, beyaz dislerden olusan, iyi sekillendirilmis bir gülüsün ise sizi daha genç gösterecegini unutmayin. Disinizi beyazlatirken ve porselen lamine venerleriniz için dis hekiminizin seçecegi ton; yüzünüz ve saçinizin ton ve rengini de dikkate alarak belirlenmektedir. Estetik dis hekimleri disinizin dogal rengini korurken, dogal renginiz ve daha parlak beyaz disler arasindaki dengeyi bulacak beceriye sahiptir.

Disinizin Boyu:
Uzun disler size daha genç bir görünüm sunar. Yaslanma dislerin kisalmasina sebep olacak biçimde dislerinizi asindirir ve yipratir; hatta dökük disli bir gülüs de dislerin daha kisa görünmesine sebep olabilir. Kisa disler için gülüs estetigi kompozit bonding yada porselen lamine venerlar araciligiyla, ön dislerinizin bir kisminin yeniden sekillendirilmesi ve boylarinin uzatilmasini kapsar. Fazla dis eti gözüken bir gülümsemeye sahipseniz, dis hekiminiz dis eti çizginizi degistirmek ve lazerli dis hekimligi prosedürleri kullanarak disinizin boyunu uzatmak için bir tedavi uygulayabilir. Dislerin uzatilmasi yüzünüzün genel görünüsünü de etkiler. Mesela, düzgün, uzun, kare disler, yuvarlak yüzlü bir kiside zayiflatici bir etki yapabilir.

Hizalama (Çaprasiklik) ve Bosluklar (Dis araliklari): Çarpik, üst üste binmis yada aralarinda bosluk bulunan disler ortodonti tedavileri yada Invisalign ve gelistirilmis porselen lamine vener kaplamalar araciligiyla düzeltilebilir ve hizaya sokulabilir.

Eksik disler: Agzinizda bir yada birden fazla eksik dis bulunmasi gülüsünüzün nasil göründügünün yaninda isirisinizi da etkiler ve dislerinizin çürüme riskini artirir. Bu gibi eksikliklerin giderilmesi agiz sagligi ve yüz estetiginin temel bir parçasidir. Eksik disler dis implantlari, köprüler ve kismi protez dislerle tamamlanabilir.

Daha Dolgun Dudaklar, Gülüs ve Yanaklar:
Sekilsiz yada yaslanan bir yüz, gülüs estetigi kategorisindeki ortodonti ve/yada çene ve yüz cerrahisi uygulamalariyla gelistirilerek canlandirilabilir.
Dis hekiminiz estetik müdahaleden beklentilerinizi gerçeklestirmek için tedavi planini sizinle birlikte çikartacaktir. Bu tedavi plani dis beyazlatma, kompozit bonding, porselen lamine vener, kuronlar, ortodontik uygulamalar (dis teli), çene ve yüz cerrahisi uygulamalari ve eksik disli bir gülüsün iyilestirilmesi gibi kozmetik, estetik ve islevsel restoratif prosedürleri kapsayacaktir.

Yukaridakilere ek olarak, estetik dis hekimlerinin dis estetiginde yararlandigi belli basli referanslar ise sunlardir:

Gülüs Çizgisi:
Gülüs çizgisi ideal olarak gülümsediginizde alt dudaginizin kavisiyle benzer olmasi gereken, üst dislerinizin yan yana duran kenarlarini takip eden hayali bir çizgidir. Gülüs estetigi uygulamalari için standart bir referans noktasi olan gülüs çizgisi dislerinizin ne kadar uzun oldugunun belirlenmesinde kullanilir.

Dislerin Orantisi:
Dis hekiminiz dislerinizin birbiriyle dogru orantida olup olmadigini tespit etmek için dislerinizi inceleyecektir. Birçok kisiye göre hos bir gülüs öndeki iki orta disin baskin ve genislik/uzunluk oraninin 4’e 5 oldugu bir gülüstür. Bu oran gülüs çizgisinin dengede gözükmesi için estetik bölgedeki diger dislerin uzunlugunu ve genisligini belirler.

Dis Dokusu ve Kisiye Özel Sekillendirme
Gülüs tasarimi uygulamalarini gerçeklestiren dis hekimleri islevsellik ve estetigi harmanlamak ister. Estetik beceriye sahip bir diş hekimi kuronlarinizin yada porselen lamine venerlerinizin, dogal dislere yada fotograflarda gördügünüz dislere benzemelerinin ve hissettirmelerinin yaninda daha kadinsi yada daha erkeksi görünmeleri için de çalisir.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Gerçekten önemli etkenlere öncelik vermişsiniz. Böyle güzel bir konuyu ele aldığınız için teşekkür ederim. 🙂

 2. Gülüş estetiği terimini cerrahi bir operasyon olarak düşünürdüm ki yazınızı okudum ve gerçekte ne olduğunu öğrendim.
  Çok teşekkürler

 3. Gülüş estetiği hizmetini ilk defa sizin makalenizle öğrendim, gerçekten çok faydalı bir tedaviymiş bende yakında yaptırmak istiyorum.

 4. Gülüş estetiğini öğrendiğimden beri yaptırmak istiyorum, en kısa sürede Cüneyt Bey’e randevu alıp geleceğim. 🙂

 5. Gülüş estetiği diye bir terimi ilk defa Cüneyt Bey ile duydum ve kısa süre içerisinde yaptırmayı düşünüyorum.

 6. Gülüş estetiği yaptırmaya geleceğim hafta sonu Ankara’ya, Cüneyt Bey’i arkadaşlarım sayesinde keşfettim bundan sonra hep Cüneyt Bey’de tedavilerimi yaptıracağım. 🙂

 7. Gülüş estetiği yaptırmak çok maliyetli olan bir şey midir?
  Eğer bütçe olarak bütçeme uygun olursa gelip yaptırmayı çok isterim. 🙂

 8. Gülüş estetiği işlemi bir seansta bitiyor mu yoksa kaç seans sürüyor mailime bilgi alabilir miyim?

 9. Gülüş estetiği işlemini siteniz sayesinde öğrendim ve yakında yaptırmayı düşünüyorum. 🙂

 10. Gülüş estetiği çalışmasını düzenli olarak yaptırıyorum Cüneyt Bey bu alanda gerçekten çok başarılı. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim