Diş Sağlığı

Dişlerini Sert Fırçalayanlar Dikkat

Dişlerini Sert Fırçalayanlar Dikkat!

Şayet dişleriniz de çok hassaslık varsa, yanlış diş fırçası seçimi ve agresif diş fırçalamanız, durumu daha da kötüye götürebilir. Bunun için doğru diş fırçalama tekniklerini öğrenmeniz gerekir.

Söz konusu diş fırçalamak olduğunda, doğru teknik kullanarak fırçalamak gerçekten önemlidir. Agresif diş fırçalama – veya yanlış diş fırçası kullanma – diş ve diş etlerinize zarar verir. Diş eti çekilmesine, diş minesinin aşınmasına, dolayısıyla diş hassasiyetine yol açar. İnsanlar, dişlerini daha iyi temizleyeceğini düşünerek, dişlerinin daha beyaz gözükeceğini düşünerek agresif diş fırçalamaya doğru eğilim gösterebilirler. Bu diş fırçalama dişlere zarar vermekten başka hiçbir işe yaramaz. Sadece diş eti çekilmesine neden olmakla kalmaz, dişlerinizin parlak ve beyaz olan minesinin sarı ve koyu renkli görünmesine de neden olur. Peki bunun sizi nereye götüreceğini biliyor musunuz ? Tabi ki diş hassasiyetine…

Dişlerinizi sert fırçalayıp fırçalamadığınızdan emin değilseniz ? Diş fırçanıza bir bakın. Şayet kullanmaya başlayalı üç aydan fazla olmadıysa, hala yeni gibi görünüyor olmalı. Eğer kıllar biribirinden ayrılmış ve yıpranmış gözüküyorsa, dişlerinizi sert fırçalıyorsunuz demektir.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği

Çok fazla dikkat gerektirse de sert diş fırçalama alışkanlığı bırakılabilir. Diş hassasiyetinizi minimum seviyeye indirmek için aşağıdaki fırçalama yöntemlerini uygulayarak yönergeleri takip ederek, diş ve diş etlerinizi hasarlardan koruyunuz…

  •  Yumuşak kıllı diş fırçası kullanın: Yumuşak kıllı bir diş fırçası seçin ve her üç ayda bir – yıpranırsa daha sık – değiştirin.
  •  Diş fırçanızı, diş etlerinizle 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde tutun: Diş fırçasını bu açıyla tuttuğumuzda, fırçanın kılları diş eti altına uzanabiliyor.
  •  Diş fırçanızı nazikçe ileri geri hareket ettirin: Dişlerin dış, iç ve çiğneme yüzeylerini temizleyebilen kısa kıllı, diş çapında diş fırçaları kullanın. Eğer elektrikli bir diş fırçası kullanıyorsanız, dişlerinize fırçayı bastırmak yerine, hafifçe kaydırın ve tüm işleri elektrikli diş fırçanızın yapmasına izin verin. Elektrikli diş fırçasının da yumuşak uçları bulunabiliyor, bunlardan da temin edebilirsiniz. Dişlerinize nazik davranabileceğinizden emin olmak için diş fırçanızı baskın olmayan elinizde tutmayı deneyin.
  • Acele etmeyin: Ağzınızın her çeyreğini otuz saniye olmak üzere tam iki dakika boyunca dişlerinizi fırçalamanızı ve bunu günde iki kez tekrarlamanızı öneriyoruz. Telefonunuzun zamanlayıcısını kullanabilir ya da uyarı veren elektrikli diş fırçalarını tercih edebilirsiniz. Bunu hiçbir zaman denememiş insanlar için, iki dakika sonsuz kadar uzun gelebilir. Gerçekten bu uzunlukta diş fırçalama alışkanlığını edinene kadar, iki dakikanın nasıl bir his olduğunu bilemiyoruz, fakat bir süre sonra buna alışacaksınız.

Bu ipuçlarını uygulamak, diş hassasiyetinizi ortadan kaldırırken, dişlerinizi temiz, ağzınızı sağlıklı tutmanıza da yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Dişlerimi 2-3 sene öncesine kadar sert fırçalıyordum. Doktorum bana yumuşak fırça kullanmamı söyledi ve 2-3 senedir diş etlerim hiç yara bile olmuyor. Sert fırçalayanlar için iyi bir yazı olmuş. 🙂

  2. Dişleri sert fırçalamanın sonuçları çok ağır diş kayıplarına sebep olabiliyor. Dikkatli olmakta fayda var.

  3. Dişlerimizi fırçalamayı maalesef çok itina göstermeden yapıyoruz. Aslında gün içerisinde en çok dikkat etmemiz gereken şey dişlerimizi sert fırçalamamak 🙂

  4. Açıkçası dişlerime gerekli özeni göstermiyorum. Makaleyi okuyunca daha çok önem vermem gerektiğini bir kez daha anladım.

  5. Dişlerimi sert fırçalamanın sonucunu ben çok ağır ödedim. Dişlerimde çok hassasiyet oluştu kırıklar oldu. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı