Diş Sağlığı

Dişlerini Sert Fırçalayanlar Dikkat

Dişlerin sert fırçalanması diş sağlığınızı koruyabilmeniz için önemli bir kuraldır. Diş minesini ve dişlerin doğal dengesini bozmamak için fırçalamanın yumuşak hareketler ile yapılmalıdır. Bu hareket için uygun fırçanın seçilmesi gerekir. Diş fırçalamanın gün içerisinden 3’ten fazla yapılmaması, yumuşak hareketlerin uygulanması ve fırçanın ıslatılmaması önemlidir. Dişlerinizi sert fırçaladığınızda sadece diş yüzeylerinizi değil aynı zamanda diş etinizi de olumsuz etkilersiniz. Diş etleriniz çekilir, rengi değişir ve ağrıları olabilir. Bunun önüne geçmek için diş fırçalarken uzmanların tavsiyelerine kulak vermelisiniz.

Diş Kaç Dakika Fırçalanmalı?

Diş fırçalama süresinin iki dakika olması uzmanlar tarafından tavsiye edilen süredir. Dişinizi fırçalarken iki dakika boyunca fırçayı doğru hareketler ile ağzınızın içerisinde gezdirmelisiniz. Dişinizi fırçalarken oval hareketler ile hareket etmeli ve baskı yapmamaya özen göstermelisiniz. Diş fırçalama süresini olabildiğince verimli kullanmalısınız. Arka yüzeyde sağa ve sola hareketler ya da ileri – geri fırça hareketleri yapabilirsiniz. Ön tarafları ise daireler çizerek fırçalayabilirsiniz. Muayenenizden sonra doktorlarımız tarafından en doğru fırçalama yöntemlerini size aktaracaktır. Her ne kadar genel diş fırçalama önerileri tavsiye edilse de diş yapınıza en uygun yöntemi doktorunuz söyleyecektir. Diş hassasiyetinize ve diş – çene yapınıza en uygun yöntemi doktorunuza sormalısınız.

Dişler Günde Kaç Kere Fırçalanmalı?

Günlük diş fırçalama sayısı için uzmanlar tarafından iki önerilir. Kahvaltıdan sonra dişlerin fırçalanması daha uygun bulunuyor. Her sabah kahvaltı yaptıktan sonra dişinizi bir leblebi büyüklüğündeki macun ile fırçalamasınız. Fırçalarken doğru hareketleri yapmaya ve diş etlerinizi ve diş arkalarınızı da fırçalamayı unutmamalısınız. Günün ikinci diş fırçalaması ise uyumadan önce olmalıdır. Uyumadan önce dişinizi fırçalamalı ve ertesi gün kahvaltı sonrasına kadar fırçalamamalısınız. Gün içerisinde 2 ya da 3’ten fazla diş fırçalarsanız dişleriniz aşınmaya başlar. En fazla 3 kere diş fırçalamanız gerekir. Diş fırçası seçerken de en uygun olanı seçmeli ve fırçalamalarınızı olabildiğince verimli bir hale getirmelisiniz.

Diş Fırçası Nasıl Olmalı?

İdeal diş fırçası özellikleri doğaya zarar vermeyen, organik malzemeden üretilen ve sürdürülebilir olan diş fırçalarını kullanabilirsiniz. Doğada çözünen diş fırçaları hem ağız sağlığınızı korur hem de ekosisteme zararı daha azdır. Bu yüzden önceliğiniz yumuşak kıllara sahip organik diş fırçalarını seçmek olmalıdır. Uzmanlar tarafından da yumuşak diş fırçalarının kullanılması tavsiye ediliyor. Eğer dişlerinizi fırçalarken sert hareketler ile baskı yaparsanız diş eti çekilmesi yaşayabilirsiniz. Başlığı küçük olan fırçalar ağız içerisinde daha rahat hareket ederek her yere ulaşmayı kolaylaştırır. Bu yüzden başlığı küçük, yumuşak – orta sertlikte bir fırça kullanmanız diş sağlığınızı da koruyacaktır. Şarjlı diş fırçası seçerken de bu özelliklere dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Diş Fırçası Kaç Ayda Bir Değiştirilmeli?

Diş fırçası değiştirme süresi ortalama 3 aydır. Dişlerinizi düzenli fırçalıyor, fırçalama yönteminize dikkat ediyor ve diş macununuzu araştırarak seçiyorsanız 3 ayda bir fırça değiştirmelisiniz. Yeni diş fırçası alırken yumuşak kıllara sahip olmasına özen göstermelisiniz. Her diş fırçasını en fazla 3 ay kullanmalı ve 3 ayın ardından diş fırçanızı değiştirmelisiniz. Diş fırçasında siz farkında olmasanız da biriken mikroplar olabileceği gibi fırça kılları da dağılmaya başlayabilir. Bunun önüne geçmek için her 3 ayda bir yeni fırçaya geçiş yapılmalıdır. Diş fırçası uzun süreli kullanımda kıllarında dağılma ve eğilmeler yaşanan bir üründür. Fırçadaki kılların dağılması, eğilmesi ve sertliğini yitirmesi ise diş fırçalama esnasındaki verimi azaltır.

Diş Neden Sert Fırçalanmamalı?

Dişi hafif baskı ile fırçalamak her zaman daha yararlıdır. Dişlerinizi sert bir biçimde, bastırarak fırçalarsanız dişinizde çürükler oluşmaya başlar. Bu çürükler, diş üzerinde aşınmalara neden olur. Diş minesinin zarar görmesini kolaylaştırır ve dişlerin sararmasını hızlandırır. Bunun önüne geçmek için dişlerin yumuşaklığı arttırılmış fırçalar ile ve sakin hareketler ile fırçalanması gerekir. Dişi çok hızlı, sert ve baskılayarak fırçalamak dişlerinize herhangi bir kazanç sağlamaz. Aksine dezavantaj yaratan bir durumdur. Bu yüzden ortalama 2 dakika boyunca dişlerinizi yumuşak hareketler ile fırçalamanız gerekir.

Ne Kadar Diş Macunu Kullanılmalı?

Diş macunu miktarı leblebi büyüklüğünde olmalıdır. Diş macunu, reklamlarda gösterildiği gibi çok miktarda kullanılır ise dişe zarar vermeye başlar. Diş minesi ve sağlığını korumak için leblebi büyüklüğünde sıkacağınız macun ile dişlerinizi fırçalamanızı tavsiye ediyoruz. Hastalarımızın diş sağlığı son derece önemlidir ve bu yüzden uzman hekimlerimiz tarafından önerilen her tavsiyeye dikkat ediyoruz. Çocuklar, gençler ve yetişkinler ve tüm yaş grupları diş macunu miktarına dikkat etmelidir. Leblebi büyüklüğünden daha büyük ölçekli ve daha fazla diş macunu kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Diş Fırçalamadan Önce Fırça Islatılmalı Mı?

Diş macununu ıslatmak genellikle çok sık yapılan bir hatadır. Diş fırçalama esnasında diş macununun ve fırçanın ıslatılmaması ve doğrudan diş fırçalama aşamasına geçiş yapılması tavsiye edilir. Ancak diş macununun ağızda dağılmaması gibi endişeler nedeni ile önce musluk altında kısa bir süre ıslatırız. Ardından ise dağılmasını sağlayarak dişlerimizi fırçalamaya başlarız. Günümüzde hala yapılmakta olan bu hata diş fırçasından tam verim alınmasını engeller. Bu neden ile de diş fırçalama esnasında mümkün olduğunda fırçayı ve macunu önden ıslatmamaya özen göstermeliyiz. Ağzımızda bir miktar su bulunması diş macununun köpürmesini kolaylaştırır.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Dişlerimi 2-3 sene öncesine kadar sert fırçalıyordum. Doktorum bana yumuşak fırça kullanmamı söyledi ve 2-3 senedir diş etlerim hiç yara bile olmuyor. Sert fırçalayanlar için iyi bir yazı olmuş. 🙂

 2. Dişleri sert fırçalamanın sonuçları çok ağır diş kayıplarına sebep olabiliyor. Dikkatli olmakta fayda var.

 3. Dişlerimizi fırçalamayı maalesef çok itina göstermeden yapıyoruz. Aslında gün içerisinde en çok dikkat etmemiz gereken şey dişlerimizi sert fırçalamamak 🙂

 4. Açıkçası dişlerime gerekli özeni göstermiyorum. Makaleyi okuyunca daha çok önem vermem gerektiğini bir kez daha anladım.

 5. Dişlerimi sert fırçalamanın sonucunu ben çok ağır ödedim. Dişlerimde çok hassasiyet oluştu kırıklar oldu. 🙂

 6. Diş fırçalama tekniğini ne kadar araştırsam da sert fırçalamama olayını sizden daha detaylı öğrendim. 🙂

 7. Diş fırçalarken gerçektende çok dikkatli olmalıyız. Yoksa en ufak bir dikkatsizlik diş sorunumuza sebep olabiliyor.

 8. Diş fırçalama konusunda ailem çocukluğumdan beri hep öğütler veriyordu. Hiç dinlemedim ve 20 yaşında bir çok dolgu ve implant ile uğraşmak zorunda kaldım. Siz siz olun diş fırçalamanıza dikkat edin.

 9. Dişlerimi gençliğimde pek korumadım, bu yüzden 25-30 yaşları arasında çok sorun yaşadım. Şu an 32 yaşındayım ve çoğu dişim implant ve kaplama. Siz gençlere önerim, dişlerinizi fırçalarken çok dikkat edin. 🙂

 10. Dişlerin bakımı gerçekten çok önemli, bu sebeple yumuşak kıllı fırça kullanmaya çalışıyorum hep.

 11. Dişlerimi sert fırçalıyordum, fırçamında ucu çok sertti. Geçen hafta yumuşak uçlu diş fırçası aldım. 🙂

 12. Dişlerimizi düzgün fırçalamamız gerekiyor, aksi taktirde sonuçları diş kaybı gibi çok ağır olabiliyor.

 13. Yumuşak diş fırçası ile kaliteli bir diş macunu kullanmak gerekiyor diye düşünüyorum, sert diş fırçası dişlere çok zarar veriyor.

 14. Dişlerimi uzunca süredir sert diş fırçasıyla fırçalıyordum. İster istemez fırça sebebiyle çok zarar veriyordu diş etlerime.
  Yumuşak diş fırçası aldım ve şu an daha sakin fırçalıyorum.
  Merak ettiğim şey şu; elektrikli dış fırçası kullanmak faydalı mı?

 15. Ben şarjlı diş fırçalarından kullanıyorum, gerçekten çok faydalılar. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim