Diş Sağlığı

Ankara Çene Cerrahisi

Ankara Kızılay Çene Cerrahisi

Çene cerrahisi Sağlık bakanlığı tarafından ağız, yüz, çene cerrahisi adı ile yeni bir anabilim dalı olarak tanımlanış ve bazı plastik cerrahlara yaptıkları bilimsel ve klinik çalışmalar sonucunda yüz, ağız, çene cerrahi uzmanlığı diploması verilmiştir. Bu sebeple bu bölgede yapılacak tedaviler için söz konusu uzmanlık diplomasının alınmış olması hastalar için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Çene cerrahisi, nefes alma, çiğneme, konuşma bozukluklarına neden olan, üst ve alt çenenin tam olarak oturmadığında ve dişlerin ağız kapandığında birbirleri ile uyumsuzluğu durumlarında plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılan bir cerrahidir. Bu tedavi ile yüz görünümü düzeldiği gibi dişlerde doğru kapanma pozisyonuna getirilerek uygun fonksiyon kazanmaktadırlar.
Çene tedavisi gerektirebilecek durumlar;
Isırma ve çiğneme sorunları
Yutma sorunları
Konuşma sorunları
Çene eklemi ağrısı
Ön bölgede açıklık
Diğer çeneye göre önde veya arkada konumlanmış çene
Nefes alma sorunları
Dudakların kapanmaması
Horlama, uykuda nefes almada zorlanma
Doğumsal kusurlar ve yüz yaralanmaları

Kimler çene cerrahisine ihtiyaç duyar:

Çene Cerrahisi dişleri uygun şekilde kapanmayan veya çene pozisyonları yanlış olan kişiler fayda görebilir. Alt ve üst çenenin farklı hızlarda gelişimi sonucunda kişinin çiğneme fonksiyonu, konuşması, ağız sağlığı ve yüz şekli olumsuz yönde etkilenmektedir. Doğum defektleri ve çene yaralanmaları da çenelerin kapanma pozisyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Çene tedavisi sadece dişlerin konumunu düzenlemektedir. Fakat çenelerin pozisyonu da değiştirilmek isteniyor ise çene cerrahisi mutlaka gerekecektir.

Çene Cerrahisi için ihtiyaçlarınızın belirlenmesi:

Diş hekiminiz, çene cerrahisi uzmanınız ve plastik cerrahınız takım halinde sizi değerlendirip bu tedavinin size uygun olup olmadığını belirler. Bu süreçte plastik cerrahınız size uygun ameliyatı öneren ve payan kişidir. Ameliyat öncesi ve sonrasında alınması gereken çene tedavisi birkaç yıllık süreyi kapsayacaktır. Ameliyat ile yüzünüzde özellikle üst-alt çene ve çene ucunuzun anotomik yerleşimi değişebilir. Tedavi seçenekleri ve tıbbi durumunuz belirlendikten sonra aynı tedavi takımı ile size en uygun sonucu verecek tedavi programı düzenlenir.

Çene cerrahisi neleri içerir:

Ameliyat öncesinde dişlerinizin pozisyonlarının düzeltilmesi için ortodontik aletler ile tedaviniz başlar. Tedavinin başlangıcında ısırmanızın eskisinden daha bozuk olduğunu düşünebilirsiniz fakat cerrahi ile birlikte çeneniz yeni şeklini aldığında dişleriniz olması gerektiği gibi birbirine uyacaktır. Çene tedavisi öncesinde röntgen, fotoğraf ve dişlerinizin kalıpları alınabilir. Bunlar tedavinizin düzenlenmesinde yardımcı olacaktır ve tıbbi katılarınızın da tutulmasında fayda sağlayacaktır.

İhtiyaçlarınıza göre cerrahınız çene kemiklerinizi yeni pozisyonuna getirecektir. Ancak bazı durumlarda kemik eklenmesi, kemik çıkartılması ya da yeniden şekillendirilmesi gerekebilir. Cerrahi plaklar, teller, lastik bantlar ve vidalar çenenizi yerinde tutması için kullanılabilir. Ameliyatta kesileriniz izlerin gözükmemesi için genelde ağız içinden yapılır. Ancak çok nadir durumlarda ağız dışında kesi yapılması gereken durumlarda rahatsız edici olmaması için her türlü özen gösterilir. Ameliyat sonrasında normal beslenmeye geçene kadar size özel beslenme ile ilgili bilgiler verecektir. Ayrıca bu süreç boyunca sigara içmemeniz ve çenede gerginlik oluşturacak fiziksel aktivitelerden uzak durmanız istenecektir. Ameliyat sonrası dönemde ağrı ilaçlarla kolay bir şekilde kontrol altında tutulabilir seviyede olacaktır. İş veya okul dönüş sürenizde kendinizi iyi hissetmenize bağlı olarak genellikle 1-3 haftayı bulacaktır. Çene kemiğinizdeki iyileşme 6.haftada başlar 9-12 aya kadar devam eder. Uygulanan bu cerrahi dişlerinizi ve çenenizi düzgün ve dengeli bir pozisyona getirir. Cerrahinin temel hedefi çene fonksiyonlarınızı ve ısırmanızı düzeltmektir ancak bazı hastalarda yüz görünüşünde düzelme ve konuşmadaki düzelmede mutlu edici bir sonuçtur. Doğru düzenlenmiş ve uygulanmış bir çene cerrahi ameliyatının hayatınızda dramatik ve pozitif birçok katkısı olacaktır.

Ankara Kızılay’da Çene tedavisi için iletişime geçebilirsiniz. Ankara uzman diş hekimi olan Cüneyt Bosna sizlere en iyi hizmeti sunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim