Diş Sağlığı

Ankara Şeffaf Plak Tedavisi

Ankara Kızılay Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf plak’ın kullanım yönleri ve kapasitesinin sınırları diğer apareylere göre daha fazladır. Çocuk, yetişkin veya genç, şeffaf plak apareyler herkes için ve nerdeyse her tür diş çarpışıklığında kullanılabilir vede iş veya eğitim yaşamında herhangi bir sorun yapmaz. Alınan sonuç ise her zaman aynı olacaktır: düzgün, güzel ve sağlıklı bir diş yapısı…

Düzgün ve güzel görünen dişler özgüven veren bir gülümsenenin ilk koşuludur.

Güzel görünüme sahip dişlerin, kişide ağız ve ruh sağlığında olumlu etkileri görmek şeffaf plak  hareketli apareyi (alligner) ile artık çocuk, yetişkin, genç yani herkes için mümkün.

Şeffaf plak dişinizdeki düzensizlik ve çarpıklıklara karşı sunduğu etkili ve konforlu tedavilerden sizinde faydalanamayacağınızı küçük bir muayne sonrasında diş doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Şeffaf plak özellikle halka açık, kamusal alanlarda çalışan, medya ve sanat dünyasında çalışan veya genellikle dışarıdan fark edilmeyecek hızlı ve etkili bir diş yapısı düzeltme tedavisi olmak isteyen kişiler tercih etmektedir. Bu sayede kişiler günlük yaşamlarında herhangi bir farklılık hissetmeksizin, günlük alışkanlıklarından ve sosyal faaliyetlerinden vazgeçmeden, özgüvenli ve dişleriyle gurur duyarak gülümseyebilecekleri mükemmel görünüş kazandırabilmektedirler.

Şeffaf plak aşağıdaki sorunlarda çok başarılı olup kısa sürede çok olumlu sonuçlar almaktadır:

Sorun Çeşitleri:

-Diş aralarındaki mesafe darlığı
Dişler birbirinin üzerine yaslanmış veya birbirine geçmiş gibi görünüyorsa
-Diş aralarındaki mesafe genişliği
Dişler arasında büyük boşluklar varsa
-Kapanış bozuklukları
Alt ve üst dişleri tam olarak birbirinin üzerine oturmuyorsa yani çapraz şekilde kapanıyorsa
-Overbite
Üst dişler alt dişlerden önde duruyorsa
-İleri-geri eğilimli
Alt dişler çok geride veya üst dişler ileri yönde çok çıkıntı yapıyorsa
-Çene baskısında açıklık
Dişlerinizi sıktığınızda üst ve alt dişler arasında mesafe kalıyorsa
-Orta çizgi bozukluğu
Üst ve alt dişlerin ortasından geçen hatlar birbirine paralel değilse

Diğer uygulamalarla karşılaştırıldığında şeffaf plak sisteminin tedavi sürecini kısalttığı ve kolaylaştırdığı görülmektedir. Bu sayede doktor zamandan tasarruf eder vede hasta konforlu ve daha hesaplı bir tedavi olur.
Kullanıcı doktorlar için özel olarak yapılmış  bilgisayar programı ortodontistlere ve diş doktorlarına çok geniş teknik spektruma sahip, ancak aynı zamanda son derece basit ve kullanıcı dostu bir çalışma ortamı sağlamaktadır. Yalnızca bir defa alınan çene kemiği-diş kalıbı ve ara işlemlerin ardından şeffaf plak aparey  sisteminin kullanılabilir hale gelmesine kadar tüm aşama doktorun bilgisayarına yüklenen bu program sayesinde adım adım takip edilmekte ve gerektiğinde tedavi planında değişiklikler yapılabilmektedir.

Tamamıyla şeffaf ve estetik açıdan güzel vede taşıma konforu sunan şeffaf aparey sistemi 14 gün sonrasında başarılı sonuçları gözler önüne sermektedir. Şeffaf plakteknolojisini kullanan herkes dişlerin deformasyonlarını düzeltme konusunda yeni perspektifler kazandırmaktadır.

Şeffaf Plak’ın işlevsel premsipleri kolay ancak bir o kadar da etkindir

Her tedavi aşamasında dişler ideal pozisyonlarına doğru hareket ettirilirler ve çok hassas hesaplamalarla o hasta için üretilmiş ve neredeyse hiç göze çarpmayan bir aparey ile yapılır. Tedavi sırasında farklı kalınlıklardaki 3 farklı aparey birer hafta aralıklarla takılır. Yumuşak, orta ve sert olarak 3 farklı kalınlıktaki apareylerin belirlenmiş tedavi planı ile birbiri ardına kullanılması şeffaf plak’ın diğer ürünlere göre en büyük farkıdır ve bu fark elde edilen başarıyı rakipsiz yapmaktadır.

Şeffaf Plak sistemi ile tedavi bitiminin dijitalleştirilmiş, üç boyutlandırılmış canlandırması yapılabilmekte ve tedavinin bitiminde elde edilecek sonucun birebir aynı olarak sanal ortamda izlenebilmektedir. Bunun ara ilerlemeleriden yola çıkmaktadır.

Herkes tarafından kabul görmüş ve tanınmış modern ortodonti prensipleri şeffaf plak’ın yenilikçi gelişiminde önemli bir rol oynamıştır.

Şeffaf plak hareketli aparey sisteminde tedavi sürecini görsel simülasyonlar, üç boyutlu tedavi aşamaları ve tedavinin sonuncunun nasıl olacağını gösteren sunumlar herhangi bir video veya fotoğraf simülasyonu değil, bilgisayar verilerinin ışığı altında, özel olarak geliştirilmiş bir program sayesinde tamamen  uygun bir animasyon görselidir bu yüzden de hastanın simülasyon görselinde gördüğü diş yapısı görüntüsü ile tedavinin sonucu tam anlamıyla birbirine uymaktadır. Şeffaf plak simülasyonda izletilen yapının aynısının tedavi sonucunda elde edileceğini garanti eder.

Yalnızca şeffaf plak sisteminde hiçbir set-up el işçiliği ile üretilmemektedir.

Çağ atlatıcı dijital üretim teknolojisi milyonda bir hataya yer vermeyen hassaslığı ile üretimde insan hatasını sıfıra indirgemektedir.

Dışa açık arge çalışması ve literatüre geçmiş klinik araştırmalardan çıkan somut sonuçlar şeffaf plak’ı, diş bozukluklarını hızlı, hassas ve rahat tedavi süresinde başarılı bir biçimde tedavi eden hareketli apareyler konusunda tartışmasız bir lider konumuna getirmektedir. Bu nedenle şeffaf plak, taklit edilmesi çok zor avantajaları sayesinde, kullanıcı hekimlere ayrıcalık ve hasta memnuniyeti garantisi sağlamaktadır.

Çocuk, genç ve yaşlı yani her yaşta ve her sosyal konumdaki insanın diş ve çene sorunlarını düzeltmede ortodontide bugüne kadarki geliştirilmiş en etkin ve pratik yöntemdir.

Yüz ve çene ile uyumlu düzgün sıralı dişler ruhsal ve bedensel sağlığın vazgeçilmez bir parçası olup, güzel bir görünüm, diğer insanlara güven veren bir gülümseme kişinin sosyal hayat başarısında ana kriterlerden kabul edilmektedir. Günümüzde bulunan şartlar ağız ve çene sistemi ile çevresel ve doğumsal faktörler ile bozulan, eksilen, kaybolan, işlev estetik ve fonksiyonları teknolojinin bizlere sunduğu en son uygulamalar ve tekniklerle (özel ve sosyal hayatından) fedakarlık etmeden yeniden kazanılmasını sağlamaktadır.

Şeffaf plak’ın kullanım alanları ve kapasite sınırları rakip apareylere göre daha geniştir. Apareyler çoğu diş çarpıklıklarında kullanılabilir. Apareyler diş hekimleri tarafından planlanıp, şipariş edilmeli ve kısa zamanda, kolayca hastaya uygulanması hasta vede hekim için menuniyet kaynağı olmaktadır.

Sistemin Sağladığı Yararlar:

-En yeni ve geniş tecrübelere dayanan en son teknoloji
-Kolay ve son derece hassas planlama yapma imkânı
-Yüksek kaliteli, diş yapısının düzeltilmesi ve tadavi sürecinde zamandan tasarruf sağlayan yöntem
Tedavi başlangıcında hastaya 3 boyutlu simülasyon ile  tedavi sonucunda elde edilecek görünümün izlettirilebilmesi
Şeffaf görünümü ile estetik açıdan en uygun yöntem
-İnceliğinden dolayı piyasadaki en şeffaf ve hafif aparey
-Doğal konturları ve şeffaflığı ile neredeyse görünmeyen ancak bir o kadarda etkin ve ileri teknoloji bir ürün. Dijital üretimi sayesinde çok hassas düzeltmeler ve uygulamalar yapma imkanı, hekimin üretim sürecini online bir şekilde takip edebilme imkanı.
-Yapımında kullanılan son derece ince ve yumuşak elastik malzeme ile maksimum derecesinde kullanım kolaylığı
-Aparey kullanımında ses ve ses tonu üzerinde hiçbir yan etkisi olmadığı için özellikle ses ve konuşmanın ağırlık kazandığı iş kollarında çalışanlar sorunsuz olarak kullanabilir.
-Ölçülere ve dokuların duyarlı olduğu bölgelere birebir uygun anatomik adaptasyon özelliği
-Alerjen olmayan, katkı maddesiz ve yalnızca bir maddeden üretilen aparey
Tedavi süresinde kapsamında hızlı düzeltme özelliği
-Rahat, göze çarpmayan, ağrısız ve acısız tedavi imkanı sağlaması
-Hızlı ve başarılı tedavi süreci
-Takıp çıkarabilme özelliği
-Ağız hijyenini etkilemez
-Daha az ve kısa sürede biten ara kontroller
-Çocuk, genç ve yaşlı yani herkes tarafından kullanılabilir olması ve hızlı, kalıcı sonuç alınması

Gençler için İdeal: Teen Aligner:

Ergenlik çağındaki gençlerce dış görünüm, konuşma ve ses tonunda meydana gelen uyumsuzluklar ve yeme-içme alışkanlıklarını olumsuz etkilemeleri açısından tercih edilmeyen geleneksel braketler, plaklar, teller, sabit ve kaba görünümlü ortodontik aletler artık çağdışı kalmakta. Gençler şeffaf plaklar sayesinde ergenlikten kaynaklı bazı çekince ve endişelerden uzak bir şekilde bu göze çarpmayan ve estetik görünümlü apareyleri gönül rahatlığı ile kullanıp kısa bir sürede sağlıklı ve düzgün dişlere kavuşabilmektedirler.

Gençler Teen-Aligner’ı şu sebeplerle tercih ediyor:

-Havalı, trende uygun, hoş ve güzel
-Göze batmayan ve teknolojik bir harika
-Esnek
-Rahat ve varlığını unutturabilen
-Etkili ve ucuz
-Alınacak sonuç için kullanmaya değer

Temizleme:

Şeffaf plak apareyleri soğuk su ile çalkalanabilir veya diş fırçası ile fırçalanabilir ve ultrasonik, titreşimli fırçalar da kullanılabilir.

Saklama ve Koruma:

Şeffaf Palak apareylerini çocukların veya evcil hayvanların erişemeyeceği, kuru ve serin ortamlarda muhafaza ediniz. Kaynar suya sokmak gibi aşırı sıcağa maruz bırakmamanız önerilir.

Apareyleri temiz tutunuz ve temizlikte kimyasal maddeler kullanmayınız. Gerektiğinde 70% alkol ile temizlenebilir. Herhangi bir sorunda ise doktorunuza danışınız.

Klasik telli veya yapıştırılan sabit aparatlar kullanıyorken şeffaf plak hareketli apareylerine geçiş yapılabilir mi?

Normal koşullarda modern olmayan sabit, telli apareylerden vazgeçip modern şeffaf plak apareylerini kullanmakta hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Ancak o aparey ile beraber başka bir tedavi unsurlarının da sürdürülmediğinden emin olmak için doktorunuzla konuşmak yerinde olacaktır. Pek çok hasta koşullarına ve zamanına bağlı olarak iki tip apareyi dönüşümlü olarak takmaktadır.

Üst çene dişlerinin alt çene dişlerinden önde olması durumunda bu sistem tercih edilebilir mi?

Tecrübeli bir ortodontist şeffaf plak’ı yetişkin ve gençlerdeki bu sorunu aparey ile düzeltebilir.

Ağızdaki köprü ve implantlar şeffaf plak’ın kullanımında dikkate alınmalı mıdır?

2 veya daha fazla dişi birbirine sıkı bir şekilde bağlı tutan köprüler dişlerin çene kemiği içindeki hareketlerine çok güçlü bir direnç gösterir. Doktor kontrol ve test uygulaması sonrasında bu tarz durumlarda bazı ek uygulamaları uygulayıp uygulamama konusunda karar verir.

Kaplamalar şeffaf plak kullanımında dikkate alınmalı mıdır?

Kaplamalar şeffaf plak uygullamasında genel olarak herhangi bir sorun oluşturmaz.

Şeffaf plak ile dişler arasındaki büyük boşlukların düzeltilmesi mümkün müdür?

Evet, dişler arasındaki büyük boşluklar şeffaf plak tedavisi ile hızlı, basit ve kalıcı olarak düzeltilebilir.

Tedavi uygulaması nasıl yapılır?

Ağzınızdan 1 sefer ölçü alınır ve bu ölçü ile dişleriniz ve damağınızın şekli elde edilir. Bu ölçü ana laboratuvara aktarıldıktan sonra burada dişlerinizin modelleri bilgisayar ortamına aktarılır. Sonrasında dişlerinizin düzelmesi için 2 haftada bir değiştireceğiniz şeffaf plaklar hazırlanır. İkişer haftalık zaman dilimlerinde dişlerinizin ne aşamada olacağını ve tedavi sonunda dişlerinizin yeni halini gösteren 3 boyutlu elle tutulur modelleri ve hazırlanan plakalar gönderilir. Dişlerinizdeki bozukluğun durumuna göre tedavisi değişebilir. Tedavi en kısa genellikle 4-5 ay, en uzun tedavi ise 1 yıl sürmektedir. Tedavi süresine göre gönderilen plak sayısı arttığından dolayı tedavi ücreti de artmaktadır.

Tedavi bitimi sonrasında ne olacak? Pekiştirici (retainer) nedir?

Tedavi bitiminde elde edilen sonucun kalıcı olmasını sağlamak için, tedavi sonrasında özel şeffaf plak gece tipi stabilizatör apareyi (Şeffaf Plak Retainer) kullanılması önerilir. Gece apareyi en az haftada bir kez  geceleri yatmadan önce takılmalıdır. Kullanım sıklığına göre apareyler zaman zaman yenilenebilir. Bu uygulamayla ömür boyu düzgün ve estetik dişlere sahip olmak garanti edilmiş olur.

Sabit telli aparey çıkartıldıktan bir süre sonra dişlerim sağa sola kaymaya başladı. Bu tarz durumlarda şeffaf plak bozulan dişleri düzeltebilir mi?

Şeffaf plak hastalarının çoğu genellikle sabit telli aparey  tedavisini görmüş ancak elde edilen sonuç korunamadığı için bu yeni sistem ile istediği diş yapısına kavuşmuş bireylerden oluşmaktadır. Mit şeffaf plak ile deformasyon (geri dönen vakalar) genellikle çok hızlı ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Ankara Kızılay’da Şeffaf Plak Tedavisi için iletişime geçebilirsiniz. Ankara uzman diş hekimi olan Cüneyt Bosna sizlere en iyi hizmeti sunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim