Diş Sağlığı

Diş Dolgusu Nedir ?

Diş Dolgusu Nedir ?

Dolgu çürük nedeniyle hasar görmüş dişlere eski işlevini kazandırmak için yapılan bir işlemdir. Dolgu aynı zamanda çürümenin de önüne geçebilir. Diş hekiminiz sizin için en uygun dolgu türüne karar verirken uygulanacak faktörleri gözönünde bulunduracaktır. Bu faktörler çürüğün büyüklüğüne göre onarımın ne boyutta olması gerektiği, ağızın hangi kısmında dolgu işleminin yapılacağı ve maliyeti içerir.

DOLGU

işlemi sırasında nelerin yapılmasını bekleyebilirsiniz.

  1. Lokal Anestezi –Dolgu işleminin başında dolgu yapılacak dişin etrafındaki alanı uyuşturmak için size lokal anestezi uygulanabilir.
  1. Çürüğün temizlenmesi – Lokal anestezi sonrasında, diş hekiminiz diş minesini kaldırarak çürük bölgeyi temizleyecektir. Çürük temizlendikten sonra diş hekiminiz boş kalan alanı şekillendirecek ve dolguyu yerleştirmeye hazır hale getirecektir.
  1. Asitleme işlemi – Diş hekiminiz dolguyu yerleştirmeden önce dolgunun yerleşeceği bölgeyi bir asit jeliyle hafif pürüzlendirecektir.
  1. Reçine bazlı dolgu uygulaması – Bazı dolgu türlerinde diş hekiminiz dişinizin sinirini korumak için reçineden bir baz oluşturabilir. Bu reçineyi de lazer ışığı ile sertleştirir. Bu dolguyu daha sağlam hale getirecektir.
  1. Parlatma – Dolgu yerleştirildikten sonra, diş hekiminiz dişinizi parlatacaktır.

‘İleride Dolgu Tedavisi Olmamak için Çürüklerle Şimdi Savaşın!
‘Çürükler eğlenceli görünsede hoş değildir ve kimse dolgu tedavisi görmekten hoşlanmaz. Diş hekiminize düzenli kontroller dışında gitmek istemiyorsanız, diş çürüklerine karşı koruma sağlayan diş macunları kullanabilirsiniz.

Dolgu Nedir?

Dolgu, çürük nedeniyle hasar görmüş bir dişe, normal işlevini ve görünümünü kazandırma yöntemidir. Diş hekiminiz size dolgu yaparken, önce çürümüş dişin dokusunu uzaklaştırır. Etkilenen alanı temizler ve boşluğu dolgu malzemesi ile doldurur. Bakterilerin girebilecekleri boşluklar dolgu ile kapatılarak çürüğün ilerlemesini de engellenmiş olur.Dolgu için kullanılan malzemeler, altın, porselen, kompozit reçine (diş renginde dolgu) ve amalgamdır. (cıva gümüş, bakır, kalay ve bazen çinko alaşımı).

En İyi Dolgu Türü Hangisidir?

Herkes için aynı dolgu tipi uygun olmayabilir. Sizin için doğru dolgu tipini, çürüğün büyüklüğü , belirli maddelere karşı alerjiniz, dolgunun yapılması gereken yer ve maliyet belirleyecektir. Farklı malzeme tiplerine ilişkin hususlar:

 • Altın dolgular laboratuarda sipariş üzerine yapılır ve yerine yapıştırılarak uygulanır. Altın inleyler, dişeti hastalıklarına karşı iyi toleransa sahiptir ve 20 yıldan fazla süre ile kullanılabilirler. Bu nedenlerden dolayı, birçok otorite, altını en iyi dolgu malzemesi olarak düşünmektedir. Bununla beraber, en pahalı seçimdir ve birden fazla seansta uygulanır.
 • Amalgam (gümüş) dolgular aşınmaya karşı dirençlidir ve nispeten daha ucuzdur. Bununla beraber, koyu renklerinden dolayı, porselen veya diğer kompozit restorasyonlara göre daha fark edilir niteliktedir ve genellikle ön dişler gibi görünür bölgeler için uygun değildir.
 • Kompozit reçine dişinizle aynı renktedir ve bu nedenle doğal görünüm istendiğinde kullanılır. Malzemeler karıştırılır ve doğrudan boşluğun içine yerleştirilerek burada sertleşmeye bırakılır. Kompozit, zamanla kırılıp aşınabileceğinden dolayı büyük dolgular için ideal bir malzeme olmayabilir.. Ayrıca, çay, kahve veya tütünden dolayı lekelenebilir ve diğer dolgu tipleri kadar uzun gitmezler, genel olarak üç ila 10 yıl kullanılabilirler.
 • İnley veya onley olarak anılan porselen dolgular laboratuarda sipariş üzerine üretilir ve sonradan dişe yapıştırılır. Diş rengine uygun üretilebilir ve lekelenmeye karşı dirençlidir. Porselen restorasyon genel olarak dişin büyük bir bölümünü kaplar. Maliyeti altına yakındır.

Kırık veya çürük dişin büyük bir bölümüne zarar vermişse, kuron veya kaplama önerilir. Sinire ulaşan çürük iki şekilde tedavi edilebilir: kanal tedavisi ((hasar gören sinir çıkarılır) veya pulpa kaplama adı verilen prosedür (siniri canlı tutmak için yapılır).

Dolgu Nasıl Yapılır?

Diş hekiminiz, dişinizin dolgu olmasına karar verdiğinde, önce çürük dokuyu uzaklaştıracak, sonra etkilenen diğer alanları temizleyecektir. Temizlenen boşluk daha sonra yukarıda tanımlanan malzemelerden biriyle doldurulmak üzere tedaviye başlanacaktır.

Dolguya ihtiyacım olup olmadığını nasıl bilebilirim ?

Diş hekiminiz, çürüğünüzün doldurulmasının gerekip gerekmediğini tespit edebilir. Diş muayenesi sırasında, her diş yüzeyini incelemek için diş hekiminiz küçük bir ayna kullanır.

Anormal görünen diş özel bir cihazla yakından kontrol edilir. Diş hekiminiz ayrıca, ağzınızın bir bölümünün röntgen çekilmesini isteyebilir. Diş hekiminizin seçtiği tedavi tipi, çürüğün yol açtığı zararın kapsamına göre değişiklik gösterebilir.

daha önce ele aldığımız Çatlak Diş Sendromu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp İletişim