Diş Sağlığı

Diş Dolgusu Nedir ?

Diş dolgusu nedir sorusuna cevabı kırılmış, çürümüş ve çatlak olan dişlere yapılan doldurma işlemi şeklinde verebiliriz. Hekim dolgu yapmadan önce dişteki çürümüş yeri özel bir cihaz yardımıyla temizler. Sonradan seçilmiş dolgu malzemesi ile boşluğu doldurur. Bu şekilde diş işlevini yapmaya devam eder. Dolgunun temelde amacı boşlukları kapatması ve çürüğün ilerlemesini engellemektir. Günümüzde çok farklı malzemelerden dolgu uygulaması yapılmaktadır. Dolgu maddelerinin özellikleri ve fiyatları birbirinden farklıdır. Uzman hekim sizi muayene ettikten sonra en uygun olan dolguyu size önerecektir.

Diş Dolgusu Hangi Malzemelerden Yapılır?

Diş dolgusu yapılan malzemeler arasında şunlar yer alır:

 • Kompozit reçine dolgular,
 • Amalgam gümüş dolgular,
 • Altın dolgular,
 • Porselen dolgular.

Kompozit reçine dolgular diş ile aynı renktedir. Doğal görünüm elde etmenizi sağlar. Doğrudan dişin içine uygulama yapılır. Büyük dolgu uygulaması için tercih edilmez çünkü kırılabilir. Gıdalardan etkilenme özelliği vardır. Ortalama 3 sene ile 10 sene arasında kullanımı vardır.

Diş Dolgusu Malzemelerinin Özellikleri Nelerdir?

Diş dolgusu malzemeleri özellikleri değişkenlik göstermektedir. Altın dolgular lab ortamında sipariş üzerine yapılmaktadır. Yerine yapıştırılarak uygulanır. 20 seneden daha uzun süre kullanımı mümkündür. En iyi diş dolgusu malzemesi olarak bilinir. En pahalı olan dolgu malzemesidir. Uygulanması için birden fazla seans gerekir.

Amalgam dolgular ise aşınmaya karşı dirençlidir. Altına göre daha ucuzdur. Koyu rengi vardır bu nedenle dişten kolayca ayırt edilir. Son olarak porselen dolgular ise altın dolgular gibi lab ortamında üretilmektedir. Diş rengine uygun üretimi gerçekleştirilir. Maliyet açısından altına yakındır.

Diş Dolgusu Yaptırmama Gerek Var mı?

Diş dolgusu yaptırma kararını alabilmeniz için hekime muayene olmanız gerekir. Diş hekime gittiğiniz zaman size çürüğünüzün doldurulması gerekip gerekmediğini söyleyecektir. Diş muayenesi yapacak olan hekim bu işlem için küçük bir ayna kullanır. Ağızda röntgen çekilmesi de gerekebilir. Muayene uygulamasından sonra kolayca diş dolgusuna ihtiyacınız olup olmadığı saptanmış olur. Diş dolgusu isteğe bağlı yapılmaktan ziyade kişilerin ihtiyacı olması halinde yapılmaktadır. Kimi durumlarda eğer çürük çok ilerlemişse sinir de etkilenmiş olduğundan kanal tedavisi yapılması gerekebiliyor. Diş dolgusu mu yoksa kanal tedavisine mi ihtiyaç duyduğunuzu öğrenmek için muayene olmanız şart.

Diş Dolgusu Yapım Aşaması Nelerdir?

Diş dolgusu yapım aşamaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Dolgu uygulaması yapılacak olan bölgenin röntgeni çekilir.
 • Aletler yardımıyla diş içi boşaltılır.
 • Diş çevresinin ve içinin temizlenmsei sağlanır.
 • Dolgu malzemesi seçilir ve malzeme hekim tarafından hazırlanır.
 • Diş seçilen malzeme ile doldurulur.
 • Dolgu malzemesinin çabuk donması için özel bir makineden yardım alınır.
 • Dolgu uygulaması sonrasında hastadan ağzını açıp kapatması istenir. Eğer dolgu ağızda rahatsız edici bir yer bırakırsa, hekim bu yeri düzeltir. Bunun için alçaltma, kesme, inceltme işlemlerini yapar.

Diş Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diş dolgusu yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

 • Gazoz, alkol ve kola gibi içecekler asit oranı yüksek olduklarından dolguların dağılmasına neden olur.
 • Dişlerin günde 2 kere fırçalanması gerekir.
 • Ağız içinde bakteri oluşumunu önlemek için diş ipi ve ağız bakım suyu kullanılmalıdır.
 • Diş dolgusu yaptıran kişinin sigara ve nargile gibi tütün içeren ürünleri kullanması sakıncalıdır.
 • Sert ve kabuklu yiyecekler dolgunun kırılmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir.
 • Çok sıcak ve çok soğuk gıdaları tüketmekten kaçınmak gerekir.
 • Kişide eğer gece dış sıkma ve tırnak yeme gibi hastalıklar varsa diş dolgusu ağızda durmaz. Bu nedenle hastaların mutlaka en kısa sürede tedavi olması gerekir.

Diş Dolgusu Fiyatları Ne Kadar?

Diş dolgusu fiyatları birçok etmene göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle sabit bir fiyattan söz etmek mümkün değildir. Diş dolgusu için seçilen malzemeden, diş özelliklerine, dolgu yapılacak diş sayısına kadar farklı etmenlerin tümü bir arada değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sonucunda hekim size uygun malzeme, dolgu türü, fiyat bilgisini verecektir. En sağlıklı fiyatı almak için mutlaka hekiminize muayene olun. Eğer dişinizde ağrı, iltihap, sızlama, kanama gibi durumlar varsa beklemeden hekiminize gidin. Hekiminiz sizi kısa bir muayene sonrasında yapılması gereken tedavi yöntemine yönlendirecektir. Diş dolgusu sonrasında kişinin işlem yapılan dişinde hassasiyet oluşabilir. Bu hassasiyet tamamen geçicidir. Uygun yapılan işlemlerden sonra kişide herhangi bir yan etki olmayacaktır.

Diş Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Ağrı Olur mu?

Diş dolgusu yaptırdıktan sonra ağrı problemi görülmez. Hastaların bir çoğu uygulama sonrasında dişlerinde ağrı yaşayacakları için bu uygulamadan çekinse de, hem işlem sırasında hem de işlemden sonra dişte ağrı problemi olmaz. Ağrı olsa bile ağrı kesici ilaçlar ile bu ağrıları yönetmek mümkündür. Diş çürüğü ağrısı çok daha fazladır. Ağrı minimal seviyede 1 2 gün olabilir. Ancak bu kişileri rahatsız bile etmez. Dayanılmayacak bir ağrı değildir. Eğer işlemden sonra dayanılmaz bir ağrı hissederseniz durumu mutlaka uzman hekime belirtmeniz gerekir. Ağrı tamamen geçici bir his olup sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Dişe yapılan işlemden sonra ağrı olması hafif derecede beklenir. Ancak bu ağrı endişe edecek seviyede olmaz. O yüzden gönül rahatlığı ile diş ağrısı konusunda endişe duymadan bir an önce diş dolgusu işlemine başlayın, geç kalmadan tedavi olun!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim