Diş Sağlığı

10 Soruda İmplant Tedavisi

10 soruda implant tedavisi ile hastalar eksik dişlerinin tamamlanması için nasıl bir süreç izlenmesi gerektiği konusunda gerekli bilgilere sahip oluyorlar. Çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyum malzemeden üretilen vida kullanılarak bu tedavi yapılmaktadır. Vidaların üzerine ise diş protezi yerleştirilmektedir. İşlem yapılması için yan komşu dişlerin kesilmesi gerekmediğinden büyük avantaj sunan bir tedavi yöntemidir. İmplant uygulamalarının tümü cerrahi işlemler olarak bilinir. Uygulanacak olan implant sayısına ve işlem uygulanacak yere göre kemik kalitesinin artırılması gerekebilir. Buna uzman hekim yapacağı muayene sonrasında karar verebilir. Kalite artırılması için kemik tozu kullanılabilir ve diğer ek işlemlere gerek duyulabilir. Hızla gelişen teknoloji sayesinde diş hekimliği de nasibini aldı. Modern diş hekimliğinde en çok kullanılan tedavi yöntemleri arasında implant yer alıyor.

Implant Tedavisi Kimler için Uygundur?

Implant tedavisi olabilecek kişilerin mutlaka 18 yaş üzerinde olması gerekiyor. Çünkü ancak bu yaşa kadar çene ve yüz gelişimi tamamlanmış oluyor. Tedavi planlanması için öncesinde çene yapısının anlaşılması için röntgen çekiliyor. Çekilen röntgen sayesinde tedavi için çene yapısının uygun olup olmadığına karar verilmiş oluyor. Eğer kişide şeker hastalığı varsa, mutlaka hastalığın tedaviden önce düzene girmiş olması gerekiyor. Eğer kişi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa bu ilaçların kullanımının kesilmesi gerekiyor. Eğer kişide kemik erimesi varsa, öncesinde uygun tedavileri aldıktan sonra implant tedavisine başlayabiliyor.

Implant Tedavisi için Hazırlık Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi hazırlığı kişiye işlem öncesinde sedasyon verilmesi ile başlar. Hastaya hafif bir sedasyon verilmektedir. İşlemden önce detaylı muayene yapılması ve röntgen çekilmesi gerekir. Çee kemikleriyle beraber kalan dişlerin de ölçüsü alınır. DEntal implantların yerleştirilmesi için iki seçenek bulunuyor. Eğer tek aşamalı işlem tercih edilirse, bunun için implant yerleştirildikten sonra geçici başlık takılması gerekiyor. İki aşamalı işlemin  tercih edilmesi halinde ise dental implant takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kapatılıyor ve iyileşmeye bırakılıyor. En son protez başlıklar takılıyor. Her iki şekilde de dişe geçici bir köprü yerleştirmek gerekiyor. Alt çene ve üst çene için ayrı ayrı iyileşme sürecinin tamamlanması şarttır. Alt çene için bu süre 3 ay olup üst çene için 6 aydır. Bazı durumlarda beklemeye gerek olmadan yeni dişler hemen takılabilir. Dental implantlarla birlikte hasta istediği gibi gülebilir ve yemek yiyebilir.

Implant Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

İmplant tedavisi yapılan durumlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Tek bir dişin kaybı durumunda,
 • Uzun dişsiz boşuklarda,
 • Büyük azı dişlerini kaybında,
 • Hiç diş olmayan alt ve üst çenelerde implant tedavisi kullanılabilir.

Implant Tedavisi Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İmplant tedavisi yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler başında ölçüler gelir. İmplant vidası ölçülerinin yüksekliği genişliği ağız tarafından kabul edilecek düzeyde olmalıdır. İmplant, kısaca eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğinin tekrar sağlanması için çene kemiğine yerleştirilmesi sağlanan yapay diş kökü olarak tanımlanmaktadır. İmplant vidalarının belli kalınlık ve genişliği olacaktır. Bu nedenle bölgenin bu ölçülere izin vermesi çok önemlidir.

Kişideki kemiğin kalitesi de çok önemlidir. İmplant başarısı kemik kalitesi ile doğru orantıda gider.  Kişinin uygun kemiğe sahip olması halinde tedaviye başlanabilir. Klinik ve radyolojik muayenelerle kemik yapısı kontrol edilir. Tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı süre boyunca diş etlerinin de sağlıklı olmasına dikkat etmek gerekir.

Implant Tedavisi için Yaş Sınırı Var mı?

İmplant tedavisi için yaş sınırı bulunmuyor. Genellikle 18 yaş ve üzeri hastalar için bu yöntem tercih ediliyor. Kişinin genel sağlık durumuna ve kemik yapısına bakılıyor. Kemik gelişimini tamamlayan herkes için uygun yöntemdir. Hekiminiz muayene sonrasında onay veriyorsa siz de diş implant tedavisi için uygunsunuz demektir.

Implant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisi süresi uygulama yapılacak olan diş sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Günümüz teknolojisi sayesinde implant tedavi işlemlerini kısa sürede tamamlamak mümkündür. İmplant yerleştirdikten sonra kişinin dişlerinde ağrı olması normal kabul edilir. Bu ağrı kişinin dişlerini çektirdikten sonra duyduğu ağrıdan farklı değildir. Endişe edecek bir şey yoktur. Ağrı zaten zamanla kendiliğinden geçer. Eğer anormal bir ağrı duyarsanız konu ile ilgili uzman hekimi bilgilendirin. Doğru uygulama yapılması halinde ağrı duymayacaksınız.

Implant Tedavisi Ağrılı bir İşlem midir?

İmplant tedavisi ağrısı yok denecek kadar azdır. Lokal anestezi altında işlem gerçekleşebilir. Tedavi problemsiz tamamlandığı zaman hastalar implantın varlığını dahi hissetmezler. Hasta tercihine göre lokal anestezi yapıldığı da olur. Rahat bir uygulama olması nedeniyle çok sık tercih edilen bir yöntemdir.

Implant Tedavisi Sonrasında Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Implant tedavisi sonrasında diş bakımı yapılması için kişinin günde en az 2 kere dişlerini fırçalaması ve tam ağız bakımı yapması gerekir. İmplantın ömrünü uzatmak kişinin kendi elindedir. Diş ipi ve ağız gargarası kullanımına özen göstermek de gerekmektedir. İmplantların kullanm ömrü pek çok etmene bağlıdır. Yenilen yemeklerden bakıma kadar pek çok etmen kullanım süresini kısaltıp uzatabilmektedir. Herhangi bir yan etkisi olmayan malzemelerden üretilen implant sayesinde eksik dişler konusunda endişe etmenize gerek olmaz. Titantum gibi malzemelerden üretildiklerinden alerjiye ve istenmeyen tepkilere yol açmazlar. İçiniz rahat bir şekilde tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. selam hocam (2022 )aralık ta kemik tozu uygulandı 2023 şubat ilk haftası implant takıldı diş takılmadı fakat kontrole gittiğimde diş hekimim ağustos ayında tekrar kontrole gelmemi istedi sonra duruma göre implantın üstüne dişi takacakmış acaba bu süreç çok uzun değilm mi ? aynı zamanda 2022 nisan ayında 1.iplantı taktı ve onun üstüne dişi henüz koymadı kemik tozu konan iplant uygun olunca 2 sine birden dişleri takacakmış.Sizce bu durum normal mi

  teşekkür ederim

  1. İmplant tedavisi, genellikle birkaç aşamadan oluşan bir süreçtir ve zaman çizelgesi her hastaya özgü olabilir. İlk olarak, kemik tozu uygulandığı ve implantın takıldığı tarihlerdeki zaman aralığı dikkate alındığında, süreç oldukça normal görünmektedir.

   Diş hekiminizin implantın üstüne dişi takma konusunda daha sonraki bir tarihi önermesinin nedeni, implantın kemikle uyum sağlaması ve iyileşmesi için yeterli zamanı sağlamaktır. Kemik dokusu, implantı çevreleyen kemikle kaynaşmalı ve implantın stabil hale gelmesi için zaman gerekmektedir. Bu süre genellikle birkaç ay sürebilir.

   Aynı zamanda, 2022 Nisan ayında takılan birinci implantın üstüne henüz dişin takılmaması da normal olabilir. İmplantın uygun şekilde iyileşmesi ve çevre dokuların sağlıklı olması gerekmektedir. Diş hekiminizin ikinci implantın üzerine diş takma kararını, ilk implantın uygun olduğu zamana bağlaması da mantıklıdır.

   Bu süreçlerin tam olarak ne kadar süreceği, hastanın bireysel iyileşme hızına ve durumuna bağlı olarak değişebilir. Diş hekiminizin önerdiği takip randevularına uymak ve onun yönlendirmelerini takip etmek, tedavinin başarılı bir şekilde ilerlemesi için önemlidir. Eğer endişeleriniz varsa, diş hekiminizle konuşarak durumu netleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim