Diş Sağlığı

10 Soruda İmplant Tedavisi

10 Soruda İmplant Tedavisi

Yeni yıla sağlıklı bir ağızla girmek ister misiniz? İmplant tedavisi sanıldığı gibi ağrılı bir işlem değildir. Lokal anestezi altında yapıldığından hasta ağrı, acı hissetmiyor, üstelik bir diş ortalama 3-4 dakikada tamamlanıyor… Ağız-diş sağlığınızı ihmal etmeyin ve yeni yıl hediyesi olarak kendiniz için eksik dişlerinizin yerine implant yaptırın…

İmplant nedir ?

İmplant ve dental implant; çene kemikleri içerisine yerleştirilen ve kemiğin bu implant çevresinde iyileşerek kendisinden aynı bir parça olarak kabul etmesi amaçlanan, titanyumdan yapılmış vida veya kök formunda yapılardır.

İmplant tedavisi nasıl uygulanır ?

İmplantlar; cerrahi bir işlemle çene kemiğinde yapılması planlanan implant için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak yapılır. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan, kullanılan malzemelerin kalitesi, ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarının en önemli şekilde sağlaması kriterlerdendir. İmplant cerrahisi için lokal anestezi ile o bölgenin uyuşturulması yeterlidir.

İmplant tedavisi ne kadar sürer ?

İmplant tedavisi için bir hafta yeterlidir. Hatta kendinden eriyebilen dikiş sayesinde bir günde de tedavi yapılabilir fakat bu durumda geçici protez yapılamayacaktır. Tedavinizin ilk aşaması implant tedavisidir, ikinci aşaması ise 3-6 ay arasında implantın kemiğinize kaynaması beklenir ve sonrasında bir hafta süre içinde implant üstüne takılacak porselenler yapılır. İmplant cerrahi bir işlemdir. Lokal anestezi altında yapılmaktadır ve tek bir implantın yapım aşamasında geçen süre ise yaklaşık 10-15 dakikadır. Bunu hastanın koltukta oturma süresi olarak değerlendirebiliriz. Bir implantın başlandıktan sonra bitimine kadar geçen süre sadece 3-4 dakikadır. Hasta bu süre zarfında içerisinde kesinlikle ağrı sızı hissetmez. O bölge tamamen uyuşuk haldedir. 2-3 saat içerisinde uyuşukluk geçer, bu süre içerisinde de hastamız 1- 2 gün kullanacağı ağrı kesiciyle bu süreci rahatlıkla atlatır ve hasta sağlıklı bir implanta sahip olmuş olur.

İmplant tedavisi zor bir tedavi mi?

Diş Hekimi Cüneyt Bosna, bu soruyu şöyle yanıtladı: “Hastalarımızın kimi zaman implant tedavisinden çekindiklerini duyuyoruz. ‘İmplant sırasında canım acıyacak mı ? İmplant yapıldıktan sonra ben bu süreci nasıl geçireceğim, ağrım olacak mı ?’ diye hastaların endişeleri olabiliyor. Bunlara çok net bir şekilde ‘Hayır’ diyebiliriz. Çünkü implant tedavisi, lokal anestezi altında uygulanıyor ve hastalarımız işlem sırasında ağrı dahi hissetmiyor. Daha sonrasında ise çok hafif ağrı olabiliyor. Bu dönemde de hastalarımız mutlaka ağrı kesici ve antibiyotik kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Şayet ilaçlarını doğru kullanırlar ve hekimlerinin tavsiyelerine uyarlarsa, iyileşme sürecini de sorunsuz bir şekilde geçireceklerdir. Tabi ki ağızda cerrahi bir müdahale olduğu için azıcık rahatsızlık hissedebilirler. Çok keyifli bir şekilde yiyeceklerini yemeye devam edemeyebilirler ama bu süreç en fazla 1-2 gün sürecektir. Sonrasında her şey normal yaşantılarına dönecektir.”

İmplant tedavisi sonrasında bakım gerekir mi?

İmplant tedavisi de esasen kendi dişlerimiz gibi bakım ve doktor kontrolü gerektiren bir tedavi yöntemidir. İmplant yapıldıktan sonra şayet dişler düzgün fırçalanmıyorsa, çok fazla sigara içiliyorsa ve çay tüketiliyorsa, diş hekimi kontrolüne uygun aralıklarla gidilmiyorsa; kendi dişlerimiz zarar gördüğü gibi implantlar da zarar görebilir. Ama iyi bakım yapılan yani iyi bakımdan kastımız dişlerimizi fırçalanıyorsak ve ağız suyu kullanıyorsak, çok fazla sigara tüketmiyorsak veya hiç içmiyorsak, 6 ayda bir diş hekimine gidip gerekli bakımları yaptırıyorsak implantlarımızı ömür boyu kullanabiliriz.

Her hastaya implant yapılabilir mi?

Diş Hekimi Cüneyt Bosna “Genel sağlık durumu iyi, büyüme-gelişme çağını tamamlamış olan kişilerde kemik yapısı uygunluğu panaromik röntgen filmiyle değerlendirildikten sonra implant uygulanabilir. Şeker, tansiyon veya kalp gibi kronik rahatsızlıklarda hastalığınız kontrol altında ise implant uygulanabilmektedir”.

İmplant uygulanacak bölgede kemik yetersizliği varsa ne yapılır ?

İmplant uygulanacak bölgede kimi zaman çeşitli nedenlerle uygun miktarda kemik bulunmayabiliyor. Bu durumda çene cerrahı tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında ilgili bölgede kemik oluşturma işlemleri (ogmentasyon, kemik grefti uygulaması, kemik tozu uygulaması, box tekniği ile ogmentasyon) yapılarak kemik hacmi istenilen boyutlara çıkarılıp işlem yapılmaktadır.

Diş çekimi sonrası implant yapılabilir mi ?

Çoğu durumda implant yapılacak bölgedeki kemik yapısı uygun ise diş çekiminden hemen sonra çok rahat implant yapılabilir. Genelde bu işlem sonrası bölgede kemik tozu ilavesi ile implant desteklenir.

İmplantın markası önemli mi? İmplantın kalitelisi olur mu ?

Günümüzde kullanımı artığından dolayı çok sayıda implant markası mevcuttur diyen Diş Hekimi Cüneyt Bosna, “İmplant firmasının çok uzun süredir piyasada olması birçok tecrübeyi beraberinde getirmektedir. Firmalar bu tecrübeleri yaptıkları implantlara yansıtarak implantların en iyi şekilde hizmet etmesini sağlar. Ayrıca implantların ara parçası olarak adlandırılan pek çok farklı amaçlı parçalarında rahat bulunabilmesi o implant için bir avantajdır. İmplant markasının tedaviyi yapan hekimin güvendiği bildiği ve tecrübesinin olduğu kalite belgeli ürünler kullanması çok önemlidir. Pek çok iyi özellikleri bir arada bulunduran implanta, kaliteli implant diyebiliriz. Dolayısıyla biz de tercihimizi yaparken hastalarımız için bu iyi özelliklerden en fazlasını barındıran implantları tercih ediyoruz. Böyle olduğu zaman hem sonuçlar uzun ömürlü oluyor hem de hastalarımız implantlarını rahatlıkla kullanabiliyorlar”.

İmplant tedavisi pahalı mı ?

İmplant fiyatları; marka, model, imal edildiği ülke ve tedavinin uygulandığı ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin İsviçre’deki bir implant tedavisi Türkiye’deki implant tedavisi ile aynı marka implant kullanılarak yapıldığı karşılaştırılırsa yaklaşık 10-20 kat daha pahalıya gelmektedir. Almanya ile Türkiye’yi karşılaştırdığımızda ise 5’te bir fiyatına aynı marka implant tedavisi uygulanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp İletişim