Diş Sağlığı

Ankara İmplant Tedavisi

İmplant ya da tıbbi tanımı ile dental implant, titanyumdan yapılan ve çene kemiğine tutturulan vida benzeri yapay bir diş kökü yapısıdır. İmplant tedavisi ile sağlanan yapay diş kökleri üzerine takılan yapay ama gerçeğe yakın dişler ile diş eksiklikleri giderilmektedir.

İmplant Tedavisinin Amacı Nedir?

 • Ağız içerisindeki eksik dişlerin yerine işlevsel açıdan etkin ve estetik açıdan kişiye uygun şekilde diş sağlanması
 • Çene kemiğindeki erimelerin önlenmesi
 • Sindirim sürecinin başlangıcı olan ağız içerisinde kişiye kaliteli ve sağlıklı bir beslenme başlangıcı sunmak
 • Hastanın daha özgüvenli bir gülüşe sahip olmasına katkıda bulunmak
 • Hastanın fiziksel ve psikolojik olarak kendini iyi hissetmesini sağlamak

İmplant Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

İmplant uygulaması;

 • Kaplama ve protez tedavileri ile kıyaslandığında, hastaya dişin işlevsel kullanımında daha rahat bir deneyim sunmaktadır.
 • Dış görünüm açısından, doğal bir görüntü vermektedir.
 • Tek bir dişe veya tüm ağıza uygulanabilmektedir.
 • Diğer tedavi yöntemleriyle karşılaştırıldığında, komşu ve bitişik dişlere müdahale gerektirmemektedir.
 • Daha uzun süre (30 – 40 yıl) kullanım imkanı sağlamaktadır.

İmplant Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir ?

Hastanın ihtiyaçları ve diş hekiminin muayene sonrası uygun gördüğü şekilde tedavi planı belirlenir. İmplant uygulanmasına karar verildiğinde, uygulamanın gerçekleştirileceği ağız içi ve diş etleri lokal anestezi ile uyuşturulur. İmplant yapılacak bölgeye implantın girebileceği ölçüde planlı bir delik açılır ve implant çene kemiği üzerine açılan delik içerisine yerleştirilir. Hasta işlem sırasında acı hissetmemekle birlikte, implant takımı sırasında hafif bir basınç hissi oluşabilmektedir. Uygulama sonrası, implant üzerine geçici diş takılmakta ve hasta muayeneden normal diş görüntüsü ile ayrılmaktadır.

Hastanın geçici dişleri ile geçirdiği süre içerisinde yapılan implant, çene kemiği ile kaynaşarak kalıcı dişlerin takılmasına uygun bir zemin oluşturmaktadır. Söz konusu süre sonrasında (kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 2 – 3 ay içerisinde) hastaya kalıcı olacak olan dişleri takılmaktadır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavinin planının ve süresinin belirlenmesinde kişiye özel faktörler rol oynamaktadır.

 • Hastanın daha önce diş ve ağız sağlığı konusunda yaptırmış olduğu tedaviler (örneğin, diş çekimi, diş çekimi sonrası geçen süre vb.)
 • Hastanın çene kemiği yapısı (genişliği, kalınlığı, yüksekliği vb.)
 • Hastanın çene kemiğinin kalitesi

gibi etkenler tedavi açısından önemli rol oynamakta ve implant tedavisi planı yapılacak ön muayene sonrasında bu etkenlere göre belirginleşmektedir.

Çene kemiğinde olan erimeler ve var ise yapısal yetersizlikler, implant öncesi yapılacak kemik güçlendirme, dolgu gibi uygulamalar ile giderilerek hastaya yapılacak implant uygulamasına uygun bir zemin hazırlanmaktadır.

İmplant Tedavisi Acılı ve Ağrılı mıdır?

İmplant tedavisi sonrasında hasta, lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra diş çekimi operasyonu sonrası yaşanana benzer bir ağrı duyabilir. Ağrı yaşanması mutlak olmadığı gibi, yaşanabilecek ağrı, ağrı kesiciler vasıtasıyla dindirilebilir boyuttadır.

İmplant Tedavisinin Riskleri Var Mıdır?

İmplant uygulamasının ufak çapta da olsa cerrahi bir uygulama olduğu unutulmamalı ve mutlaka alanında uzman ve tecrübeli bir diş hekimi tarafından, steril muayene koşulları içerisinde gerçekleştirilmelidir. Tedaviye ilişkin risklerin tespitinde ve implant uygulamasından elde edilecek faydalar ve başarı konusunda bu husus büyük önem taşımaktadır.

İmplant Uygulamasının Fiyatı Nedir?

İmplant uygulaması gelişmiş bir teknoloji olduğu için ve yurt dışından gelen malzemelerin kullanımına bağlı olarak maliyetli olabilen bir uygulamadır. Diğer taraftan, implant uygulaması yaptıran hastalar, bugünden geleceğe diş sağlığı ve konforu anlamında kendilerine önemli bir yatırım yapmış olmaktadır. Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 0312 425 21 26 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim