Diş Sağlığı

Kızılay İmplant Tedavisi

Diş implant tedavisi Ankara Kızılay’da bulunan diş kliniğimizde gerçekleşir. Tedavi için öncelikle hastalarımızın sağlık durumları incelenir ve ön muayene ile hangi tedavinin yapılacağına karar verilir. Eğer çene yapısı ve ağız sağlığı implant tedavisi için uygun ise tedavi gerçekleştirilir. Kızılay diş implant merkezimizde yapılan diş implant tedavisinde yaş tedaviyi etkileyen önemli unsurlardan biridir. Tedavinin yapılabilmesi için çene gelişiminin tamamlanması gerekir. Hala büyümekte olan kişilere implant tedavisi önerilmez. İmplant kalıcı bir tedavidir ve diş kökü ile bağ kurulması gerekir. Diş kökü olarak kullanılan vidanın içeride hareket etmemesi ve bulunduğu bölgenin değişmemesi gerekir. Ancak büyümeye devam eden kişilerde çene gelişimleri de paralel olarak ilerlediği için implant tedavisi önerilmez.

İmplant Tedavisi Ağrı Yapar Mı?

İmplant tedavisi ağrılı olan bir tedavidir. Ancak bu ağrı ve acı hissi operasyon esnasında olmaz. Seansların ardından implant olan bölgede ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıların önüne geçmek için diş hekimi tarafından belirlenen kural ve tavsiyelerin yerine getirilmesi gerekir. Hastalar, diş hekiminin önerilerine uyduğu müddetçe şiddetli ağrılara maruz kalmazlar. İmplant tedavisinde önemli olan unsurlardan biri de ağrıya neden olacak şeylerin yapılmamasıdır. Tedavi sürecinde yasak olan gıdaların tüketilmemesi ve bölgenin korunması gerekir. Aksi takdirde hem iyileşme süreci uzar hem de kişinin hissettiği ağrı miktarı artar.

İmplant Tedavisinde Acı Hissedilir Mi?

İmplant tedavisinde acı hissi uygulanan genel anestezi nedeni ile olmaz. Hastalar implant tedavisi esnasında genel anestezi etkisi altında olur ve bu neden ile herhangi bir acı, ağrı veya sızlama hissetmezler. Diş implant tedavisinin ardından ağrı ve acı oluşumu meydana gelebilir. Ancak bunun önüne geçmek için diş hekimi tarafından kullanılması istenen bazı ilaçlar vardır. Antibiyotik ve ağrı kesiciler diş hekimleri tarafından reçete edilir ve tedavi sürecinde kullanılması istenir. Eğer hastalar tedavi sürecinde hem ağız bakımlarına hem de ilaçları tam kullanmaya özen gösterirler ise acı ve ağrı miktarı azalır.

Sigara İçenler İmplant Yaptırabilir Mi?

Sigara kullananların implant tedavisi öncesinde sigara tüketimlerini azaltmaları gerekmektedir. Tedavi esnasında da olabildiğince az sigara tüketmeleri gerekir. Sigara kullanan kişilerin implant tedavisinde yaşadığı dezavantajlar şunlardır:

  • Daha geç iyileşme
  • Enfeksiyon kapma
  • Ağrı ve acı hissinde artış
  • İmplant düşmesi
  • Diş kökünün rahatsızlanması
  • İmplantın diş köküne adapte olamaması
  • İmplant ile diş kökünün birleşememesi
  • Bölgede şişkinlik

Gibi problemler görülebilir. Sigara tüketiminin bırakılması ve eğer bırakılamıyor ise en aza indirgenmesi önemlidir. Ağız ve diş sağlığınızı sürdürülebilir kılmak için sigara, alkol ve şeker tüketimini bırakmanız veya minimum seviyeye düşürmeniz gerekir. Kızılay diş implant merkezimize gelen tüm hastalara, hekimlerimiz tarafından en uygun beslenme alışkanlıkları da aktarılır.

İmplant Yaptırdıktan Sonra Dişsiz Mi Kalınır?

İmplanttan sonra dişsiz kalmak çoğu kişinin başına gelen bir durum değildir. Eğer dişsiz kalmak istemiyor iseniz protez yaptırabilirsiniz. İmplant tedavisi esnasında geçici dişler kullanılır ve bu dişler ile bölgenin hava alması ve zarar görmesi engellenir. Tedavinin ardından ise diş hekiminiz ile irtibat kurarak protez için konuşabilirsiniz. Bunun için implant olan bölgenin sağlığını korumaya devam etmesi ve ağız bakımının düzgün yapılması önemlidir.

İmplant Yaptırdıktan Sonra Üzerine Diş Yapılır Mı?

İmplant üstüne diş protezi yapılacak alanın durumuna ve hastaya göre değişkenlik gösterir. Eğer implant ve diş bölgesi elverişli ise bu durumda implant yaptırdıktan sonra üzerine protez eklenebilir. Ancak uygun koşullar bulunmuyor ise protez yapılamaz. Bunun için kliniğimize gelerek ön muayene olabilir ve diş hekimlerimize danışabilirsiniz. Her hastanın kendi durumuna özel olarak tedavi aşamaları belirlenir. Bu aşamalar esnasında da hastalar bilgilendirilir. Bir hastaya uygulanan tedaviyi başka bir kişiye daha yapamayız. Her hasta özeldir ve kendi koşullarına, sağlık durumuna ve yapısına göre tedavi olur. Her tedavi kişiye özel tasarlanır. Diş protez tedavileri için de aynı durum geçerlidir.

İmplant Tedavisi ile Eş Zamanlı Diş Çekilir Mi?

İmplant tedavisinde diş çekimi genellikle karşılaşılan bir durum değildir. Eğer kişinin diş sağlığı ve çene bölgesi hem diş çekimi hem de implant tedavisi için uygun ise kararı hekim verir. Çekilecek olan dişin durumu, bulunduğu bölge ve implantı nasıl etkilediği gibi unsurlara bağlı olarak diş çekilebilir. Ancak bu kişiye özel bir durumdur ve bir kişide yapılabilen bir işlem başkasında yapılamayabilir. Bu yüzden bu konuyu kliniğimizde bulunan profesyonel diş hekimlerine sormalı ve muayene olmalısınız. Diş hekimlerimiz çene yapınızı ve ağız sağlığınızı incelemeden herhangi bir tedaviyi başlatamazlar.

İmplant Tedavisi Kansere Neden Oluyor Mu?

İmplant tedavisi kansere neden olmayan bir tedavidir. 1960’lı yıllardan beri uygulanan implant tedavisinde kullanılan malzemeler son derece önemlidir. Doğru ekipman, hekim ve malzeme ile yapılan implantlar kansere ya da başka hastalıklara neden olmaz. İmplant tedavisinde önemli olan unsurlardan biri de hastanın çene yapısının uygun olup olmadığıdır. Eğer çene yapınız tedavi için uygun ise Kızılay diş implant merkezimizde görev alan diş hekimlerimiz tarafından tedavi gerçekleştirilebilir. İmplant tedavisinin herhangi bir hastalığa neden olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmamıştır. Hastalarımızın sağlıklarını korumak ve geliştirmek için yapılan bir tedavi olan implant tedavisi herhangi bir yan hastalığa da neden olmuyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İmplant tedavisi için gerçekten Ankara’da tek adres Cüneyt Bey’in kliniği olacaktır. Profesyonel bir doktor kendisi 🙂

  2. İmplant tedavisi için Cüneyt Bey’den başkasına gitmeyin. Çok profesyonel birisi ve ekibi de çok kaliteli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button
× Whatsapp İletişim